Bağ-Kur'luyum böbrek nakli oldum ne zaman emekli olurum?

merhabalar halil bey bende böbrek nakilliyim 2003 ocak ayından beri bağkurluyum (8 yıl 2 ay) askerliğimede 1999 yılı şubat ta başladım 18 ay bunuda ödedim toplam 9 sene 10 ay oldu 1. sorum: bu durumda bağkur girişim askerliğe başlama tarihimmi olmuş oluyor 2. sorum: her hastahane nakillilere %70 vermek zorundamı ve sgk ankara bu oranı bozabilirmi 3.sorum:geçenlerde sgy ya emeklilik başvurusu için gittim bana 2013 te başvuru yapabilirsin dediler yani işe başlama tarihinden itibaren 10 yıl geçmesi gerekli dediler ama benim askerliğimle berağber emekkilik için 2 ayım var bu durumda ne yapmam gerekli bilgilendirirseniz çok sevineceğim

Soruyu biraz karmaşık yazmışınız tam anlayamadım. Anladığım kısımları yazayım.
1: Sakatlık oranı cetveli herkesi bağlar. Sakatlık oranı cetvelinde böbrek nakli sonrası hastaya %70 rapor verilir deniliyor. Bu orana hem hastanelerin hemde ankaranın uyması gerekir.
2: Malulen emeklilik için ilk sigortalılık tarihinde maluliyet derecesinde (%60) sakatlık / hastalığınızın olmaması gerekmekte. Siz ilk bağ-kur lu olduğunuzda böbrek hastası değildiyseniz 10 yıl hizmet süresi ve 1800 gün primle emekli olabilirsiniz.
Ve evet sgk nın söylediği doğrudur ilk işe giriş tarihi 2003 ise 2013 yılında malulen emekli olabilirsiniz.

öncelikle slm benim bir sorum olacaktı bağkurluyum %73 raporla 15 yıl 3960 gün pirimi tamamaladığımda erken emeklilikte bir sorun cıkması veya ret gelme ihtimali ola bilirmi bu işlere yabancı olduğum icin teretütlerim var şimdiden tsk ederim fevzi ...

O konuya dair bişey söylememiz için kahin olmamız gerekiyor. Verdiğiniz bu bilgiler göz önüne alınırsa kimse bu soruya net yanıt veremez. Bekleyip görmek lazım...

ben kısaca anlatayım bağkurlu böbrek nakil hastasıyım ilk sigorta girişim 01.07.1998 2541 gün şuan halen yatırdığım bağkur ssk toplamı 3670 pirim ve %73 raporla bağkura malülük icin SGK muracat ettim bana gelen cevapta calışma gücünüzün %60 kaybetmediğiniz yani malül değilsiniz diye ret geldi biraz araştırma yaptığımda erken emeklilikten emekli ola bilme ihtimalin var dediler şimdiden tsk

Siz malulen emekli olursunuz. Yeni yönetmeliğe göre böbrek nakli olanlara %70 rapor veriliyor. Buda malulen emeklilik için yeterli bi oran. Fakat SGK bu konuda anlaşılmaz bir tavır takınıyor ve ben yeni yönetmeliği kabul etmem bir önceki yönetmeliği kabul ederim diyor. O yönetmelikte de böbrek nakli olanlara %40 rapor veriliyor. Böbrek nakli olupta eski yönetmeliğe göre malulen emekliliği iptal edilenler SGK ya dava açtı. Şu aşamada bildiğim kadarıyla kazanılmış bir dava yok. Zaten ynetmelikte yeni çıktı sanırım. Sizin önünüzde iki seçenek var.
1: Malulen emeklilik için başvuracaksınız size red cevabı gelince o cevapla birlikte SGK ya dava açacaksınız
2: Malulen emekliliği bir kenara bırakıp engelli erken emekliliği için muracaat edeceksiniz. Karar sizin.

Geri