Bağ-Kur'luyum. Kademeli engelli erken emekli olabilirmiyim?

Sayın Halil bey, ben yaklaşık 9 aydır rahatsızım.. Haziran ayında nöröloji servisinde 20 gün yattım ama bir düzelme olmadı,nöröloji doktoru majör depresyon, şizofrenik bozukluk tanısıyla psikiatra sevketti... o da panik bozukluk teşhisi koydu.. bir başka psikiatrda ansiyete bozukluk teşhisi koydu.. bende aynı zamanda reflü, bel fıtığı, boyun fıtığı, vertigo rahatsızlıkları da var...Şu an çalışamayacak durumdayım.. Neyse..

Yaklaşık 14 aydır tarımdan bağ-kur luyum..
10 yıla yakın ssk hizmetim var..
5 yıl emekli sandığı hizmetim var...
Geçen gün malülen emekli olma hakkında bilgi almak için sgk ya gittim.. şu an bağkurlu olduğum için bağkurdan emekli olabileceğimi söyleyip beni bağ kur a yönlendirdiler.. Bağ-Kur dakiler de önce hizmet sürelerimin birleşmesi gerektiğini söyleyip benden hizmet sürelerimin birleşmesi için dilekçe aldılar...bu işlem yaklaşık bir ay sürermiş..
Şimdi soruyorum.. benim hizmet sürelerim bağ-kur çatısı altında birleşirse vergi indirim raporu almam durumunda kademeli engelli erken emekli olabilirmiyim?.. Benim şu an ne çalışabilecek durumum var, ne de prim yatıracak... Lütfen acele yardım edin..olma ihtimalim yok ise dilekçemi geri alayım..Şimdiden teşekkürler.. Saygılar...

Kademeli engelli erken emekliliği veya malulen emeklilikten yararlanıp yararlanamayacağınız size verilecek sakatlık oranıyla alakalı bir durum. Şu an sakatlık oranınız % kaç?

Henüz sakatlık için başvurmadım.. Baş vuracaktım ama beni BAĞ-KUR a yönlendirdiler.. onlarda bağ-kur da 1800 günün gözükmediği için öncelikle hizmet sürelerimim birleştirmesi yapılıp ondan sonra başvurabileceğimi söylediler...

Ozaman şöyle anlatayım. Eğer %40 ve üzeri bir rapor alırsanız kademeli engelli erken emekliliğinden yararlanabilir, bu oran %60 ve üzeri olursa 10 yıl hizmet süresi ve 1800 günle malulen emekli olabilirsiniz.

Yani çifçi olsam dahi yararlanabilirim öylemi?.. bir de, diyelim ki prim borcum var.. yine yararlanabilirmiyim?... teşekkürler..

Çiftci bağ-kur'u yada esnaf bağ-kur'u farketmez herşekilde yararlanabilirsiniz. Yeterki %40 ve üzeri bir rapor alın. Fakat prim borçlarınızı tamamlamadan emekli edilmezsiniz. Önce eksik primlerinizi bir şekilde tamamlamanız gerekiyor.

Çok teşekkür ederim Halil bey.. Dün gece netten bu konuyu araştırırken sitenize ve dolayısıyle size rastladım.. Sorulan her soruya cevap vermişsiniz.. Allah sizden razı olsun.. Saygılar...

Halil bey az önce vergi dairesinden geldim... maalesef tarım çalışanlarının vergi indiriminden faydalanamayacağını söylediler...Serbest meslek sahibi doktor, avukat vs.. veya terzi tamirci marongoz faydalanabiliyor ama ne hikmetse tarım çalışan yararlanamıyormuş...
Başbakanlık sitesinde bulduğum yazının kopyası;
1. Özürlülüğe Bağlı Gelir Vergisi İndiriminden Kimler Yararlanabilmektedir?
Özürlü hizmet erbabı ile bakmakla yükümlü olduğu özürlü kişi bulunan hizmet erbabı, Özürlü serbest meslek erbabı ile bakmakla yükümlü olduğu özürlü kişi bulunan serbest meslek erbabı,

Basit usulde vergilendirilenlerden, tüccar ve ücretli durumuna girmeksizin, imalat, tamirat ve küçük sanat işleri ile uğraşan, (ilk madde ve yardımcı malzeme müşteriye ait olarak faaliyet gösteren terzi, tamirci, marangoz gibi) özürlüler yararlanmaktadırlar.

Bağ-kur mensubu engellilerden emeklilikte "vergi indirimi alma zorunluluğu" yok. Bu zorunluluk sadece SSK mensubu engelliler için geçerli.

Kafam karışık lütfen yardım edin... Benim yerimde siz olsanız ne yapardınız?

Sayın Halil bey,
Çalışma hayatına 1992 yılında Emekli Sandığıyla başladım..
-1992-1997 yılları arasında emekli sandığında 5 yıl..(yaklaşık 1850 gün),
-1999-2009 yılları arasında SSK da 10 yıl.. yaklaşık (yaklaşık 3000 gün),
-2010 2011 yılları arasında Bağ-Kur tarım da 1 yıl..(yaklaşık 400 gün) hizmetim var... ve ben şu an çalışamayacak durumdayım ve bir şekilde emekli olmak istiyorum....

Soru-1

Diyelimki ben kendimi bi yerde çalışıyor gösterip, hizmet sürelerimi de ssk çatısı altında birleştirip Erken emeklilik için başvurmak istiyorum...ssk dan erken emekli olabilmek için 18 yıl hizmet şartı varmış yanlış araştırmadıysam... ben ise 12 yıllık ssk lıyım... ama çalışma hayatına başlangıç yılım 1992.. yani 19 yıl geçmiş aradan..başlangıç yılım 1992 mi yoksa 1999 mu sayılır?

Soru-2

Bağ-kur dan mı, ssk dan mı emekli olmak maaş yönünden benim için daha avantajlıdır?

Soru-3

Siz benim yerimde olsanız bir an evvel emekli olmak için ne gibi yol izlerdiniz?

Kusuruma bakmayın çok oluyorum farkındayım ama cevaplıyacağınızı umuyor, saygılar sunuyorum...

1: Kaç yılda emekli olacağınızı söyleyebilmem için "sakatlık oranınızın % yüzdeliğini bilmem lazım. Bu oranı bilmeden bişey diyemem maalesef. Emeklilik müracaatınızda "ilk sigortalılık" tarihiniz yani 1992 dikkate alınır.

2: SSK her zaman daha iyidir

3: Vakit kaybetmeden bir sağlık kurulu raporu alırdım.

Murtiy kardesim gecmis olsun sizin vergi indirim belgeli almani lazim sizin kamu ve ssk daha cok oldgundan siz sskli olarak emekli ye hak kazaniyorsunuz siz bagkurl emekli olma sansiniz yok son 3,5 sene ye askin bugkur oderseniz bagkurdan emekli olursunuz sayet siz priminize doldurmussunuz suan odediginiz bagkur otomatik olarak ssk sayilir %40 vergi indirim raporu aldiginizda prim odemeden 3760 gunle 16 yila tabi olarak emekli olursunuz halil beyin dedigi gibi rapor almaniz yeterlisen raporu psikriyatri ve norolojiden alirsin reflu ve bel fitigindan rapor alamazsiniz bunlar tedavi edile bilir hastaliklar kronik degil

Murtiy kardesim gecmis olsun sizin vergi indirim belgeli almani lazim sizin kamu ve ssk daha cok oldgundan siz sskli olarak emekli ye hak kazaniyorsunuz siz bagkurl emekli olma sansiniz yok son 3,5 sene ye askin bugkur oderseniz bagkurdan emekli olursunuz sayet siz priminize doldurmussunuz suan odediginiz bagkur otomatik olarak ssk sayilir %40 vergi indirim raporu aldiginizda prim odemeden 3760 gunle 16 yila tabi olarak emekli olursunuz halil beyin dedigi gibi rapor almaniz yeterlisen raporu psikriyatri ve norolojiden alirsin reflu ve bel fitigindan rapor alamazsiniz bunlar tedavi edile bilir hastaliklar kronik degil
Yardımlarınız için teşekkürler sayın kadersiz...

Geri