Bağkur engelli oranı ile emeklilik ?

Merhaba, Ben haziran ayında kalp rahatsızlığı geçirdim, kalp ef oranım %25 ve bunun üzerine bir devlet hastahanesinden engelli raporu aldım. ayrıca diyabet hastasıyım geçmişte kanser tedaviside aldım, engel oranı %100 verildi 2 yıl süreli, bağkur da 4200 gün ssk da 1250 gün gibi çalışmışlığım var ilk prim yatırma günü ( ssk ) 2004 kasım. bağkur almış olduğum raporu kabul etmedi ve Ankara eğitim araştırma hastanesine sevk ettiker, kardiyoloji %100, endokrin %20 ve onkoloji %40 oranlarını verdiler bu günde heyete girdim Ankara hastanesinde ve sen git biz kuruma göndereceğiz dediler, ben raporun ön sayfasını gördüm " Ağır engelli değildir " yazması özürlü emekliliğinde risk oluştururmu ? malulen emeklilikte ağır engelli şartı aranıyor bildiğim kadarıyla fakat özürlü emeklilikte net bilgi bulamadım. Konu hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler...

Bilgilerinizi düzelteyim...
Yanlış giden olmasın...

Kural: Malülen emeklilik için toplam prim sayısı 1800 gün ve aradan 10 yıl geçmiş olması gerekiyor. ve bir oranın en az %60 işgücü kaybı olması gerekiyor...

Birinci hata: 2014 de işe başladığınızı söylediğinize göre malülen emeklilik şartlardan biri eksik.. 2024 den ve kasım ayından önce emekli etmezler.
İkinci hata: ağır engelli diye bir tabir malül emeklilikte geçmez..
üçüncü hata: süreli rapor. bu sizi sıkıntıya sokar. Diyelim rapor oranı düşerse; ne olacak düşündün mü?
Dördüncü hata: Bir hastalıktan %60 oran olmalı. hangisi en az %60 belirtmemişsiniz. Toplam oran bakmazlar; bir hastanlıktan diyorum hepsinin toplamı demiyorum.
Beşinci hata; eğer çalışamaz durumdaysanız bunu belirtmemiş: birinci hataya istinaden: eğer işe girişte sağlıklı ise sonradan kanser oluşmuşsa bir sakatlığı en az %60 olursa ve halen çalışamaz durumda ise malül emeklilik aylığı bağlanır. yıla bakılmaksızın 1800 prim yatması halinde... diye devam ediliyor.
Altıncı ve son hata: rapor SGK sevki ile mi talep edildi? Yoksa siz hastane heyetine gidip rapor oranı mı talep ettiniz? Bu önemli husus: SGK kendi sevki ile hastasını gönderir yoksa sonradan ellerine gelen raporu görmezden gelir.

Bildiklerim bu...
Sormak istediğiniz var mı?

Teşekkürler

Bilgilerinizi düzelteyim...
Yanlış giden olmasın...

Kural: Malülen emeklilik için toplam prim sayısı 1800 gün ve aradan 10 yıl geçmiş olması gerekiyor. ve bir oranın en az %60 işgücü kaybı olması gerekiyor...

Birinci hata: 2014 de işe başladığınızı söylediğinize göre malülen emeklilik şartlardan biri eksik.. 2024 den ve kasım ayından önce emekli etmezler.
İkinci hata: ağır engelli diye bir tabir malül emeklilikte geçmez..
üçüncü hata: süreli rapor. bu sizi sıkıntıya sokar. Diyelim rapor oranı düşerse; ne olacak düşündün mü?
Dördüncü hata: Bir hastalıktan %60 oran olmalı. hangisi en az %60 belirtmemişsiniz. Toplam oran bakmazlar; bir hastanlıktan diyorum hepsinin toplamı demiyorum.
Beşinci hata; eğer çalışamaz durumdaysanız bunu belirtmemiş: birinci hataya istinaden: eğer işe girişte sağlıklı ise sonradan kanser oluşmuşsa bir sakatlığı en az %60 olursa ve halen çalışamaz durumda ise malül emeklilik aylığı bağlanır. yıla bakılmaksızın 1800 prim yatması halinde... diye devam ediliyor.
Altıncı ve son hata: rapor SGK sevki ile mi talep edildi? Yoksa siz hastane heyetine gidip rapor oranı mı talep ettiniz? Bu önemli husus: SGK kendi sevki ile hastasını gönderir yoksa sonradan ellerine gelen raporu görmezden gelir.

Bildiklerim bu...
Sormak istediğiniz var mı?

Merhaba, öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

1 ) 2004 yazacakken 2014 yazmışım
2 ) İnternette araştırırken malulen emeklilikte ağır engelli evet seçili olmalı gibi bir ibare aklımda kaldığından sormak istedim
3 ) engel oranım en iyi şartlarda %86 ya düşüyor. Şöyle açıklayım kalp ef oranı %25 şu an ve karşılığı %100 engel oranı. olaki kalp nakli oldum ef yükseldi diyelim %30-50 aralığına çıktı farzedelim çıkmazda inşallah çıkar o zamanda damar tıkanıklığı ile kardiyoloji %70 e düşüyor onkoloji %40 diyabet ise %20 de.
4 ) Bir hastalıktan %60 olması gerektiğini bilmiyordum fakat ben zaten malulen emekli olmak istemiyorum halihazırda kendi işyerim var ben özürlü emeklilik şartından emekli olmak istiyorum. Merak ettiğim konu ise iş gücü kaybında ağır engelli ibaresi şartı aranıp aranmadığıydı. Birde aklıma gelmişken iş gücü kaybı nasıl hesaplanır ? benim engel oranım %100 fakat iş gücü kaybım ne kadar bunu nereden nasıl öğrenebilirim ?
5 ) Devlet hastanesinden aldığım raporda " Aktif olarak çalışması uygun değildir " yazmakta. doktorumda çalışmamın riskli olabiliceğini sçylüyor fakat ben kendi ofisim olduğundan dolayı günde bir kaç saat gidip mesai yapıyorum. İlk işe girişim ssk ( 2004 yılında ) ve o tarihte sağlıklıydım kansere 2008 yılında yakalandım fakat herhangi bir engelli raporu almadım o tarihte, alabilirmişim fakat o dönem hiç aklıma gelmedi ne yalan söyleyim.
6 ) İlk aldığım engelli raporunu devlet hastanesine giderek ben aldım. O raporu sgk ( bağkur ) kabul etmedi sizinde söylediğiniz gibi sgk kendisi eğitim araştırma hastanesine sevk etti, 19 ağustosta sgk nın sevk ettiği hastanede muayene oldum ve doktorlar ile konuşmamızda onlarda daha önceki raporum ile aynı oranları verdiklerini söylediler, bu arada daha önceki raporumda eski değil ağustos 2020 de aldım. Sgk beni şu talep ile eğitim araştırma hastanesine sevk etti, " 5510 sayılı kanunun 95. maddesi gereğince sağlık kurulu raporu düzenlenmesi ayrıca sigortalının maluliyet tespiti için durum bildirir sağlık kurulu raporu" diyor.

Malül emeklilik değilde Engelli emeklilik talep ediyorsunuz anladığım kadarıyla...

Bağkurlu olarak çalıştığınızı varsayıyorum:

söyle yaparsın son 7 yıi içinde (2013 den bu yana) en çok hangi kurumdan prim yatmış işe o kurumdan emeklisiniz. Siz hesaplarsınız..
bağkurlu varsayıyorum sizi :
%60 ve üstü rapor (tüm engel oranı toplamı kabul ediliyor).. 16 yıl çalışma koşulu ve 3960 günlük primler ile yetiyor.
2004 girişli biri bu kasım ayından itibaren engelli emekliliği hak eder. Sizim durumunuz Kasımdan itibaren engelli emekliliği hak etmiş oluyorsunuz.

SGK dan hizmet birleşimi talep ediniz: Kasım ayından itibaren isterseniz engelli emeklisiniz. Emeklilik rapor süresi dolmadan yeniden rapor çıkartmalı ve SGK.ya teslim etmelisiniz. Süresiz rapor almaya çalışınız...

KArdeş: cidden üzüldüm geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Emekliliğinizi keyifle geçiriniz.

Engelli oranlar önce engeline karşılık gelen tablodan seçilir. Sonra varsa diğer engeller tek tek yazılır.
En büyük orandan en küçük orana doğru sıralanır. Sırayla balthazart formülü ile toplanır.
Adlı tıp doktoru olmadığım için engelinize karşılık gelen oran tam bilemem mevzuat da çok uzun.

Kasım ayına kadar işyerinizi ayakta tutup sonra emeklilik dilekçe verip kapatabilir yada devredebilirsiniz.

Malül emeklilik değilde Engelli emeklilik talep ediyorsunuz anladığım kadarıyla...

Bağkurlu olarak çalıştığınızı varsayıyorum:

söyle yaparsın son 7 yıi içinde (2013 den bu yana) en çok hangi kurumdan prim yatmış işe o kurumdan emeklisiniz. Siz hesaplarsınız..
bağkurlu varsayıyorum sizi :
%60 ve üstü rapor (tüm engel oranı toplamı kabul ediliyor).. 16 yıl çalışma koşulu ve 3960 günlük primler ile yetiyor.
2004 girişli biri bu kasım ayından itibaren engelli emekliliği hak eder. Sizim durumunuz Kasımdan itibaren engelli emekliliği hak etmiş oluyorsunuz.

SGK dan hizmet birleşimi talep ediniz: Kasım ayından itibaren isterseniz engelli emeklisiniz. Emeklilik rapor süresi dolmadan yeniden rapor çıkartmalı ve SGK.ya teslim etmelisiniz. Süresiz rapor almaya çalışınız...

KArdeş: cidden üzüldüm geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Emekliliğinizi keyifle geçiriniz.

Engelli oranlar önce engeline karşılık gelen tablodan seçilir. Sonra varsa diğer engeller tek tek yazılır.
En büyük orandan en küçük orana doğru sıralanır. Sırayla balthazart formülü ile toplanır.
Adlı tıp doktoru olmadığım için engelinize karşılık gelen oran tam bilemem mevzuat da çok uzun.

Kasım ayına kadar işyerinizi ayakta tutup sonra emeklilik dilekçe verip kapatabilir yada devredebilirsiniz.

Tekrar teşekkür ederim;

Evet Bağkurdan emekli olacağım. Bağkurda başvururken %60 üzeri için çalışma süresi 15 yıl demişlerdi yada öyle aklımda kalmış olabilir. Merak ettiğim konulardan biride iş gücü kaybı kişinin engel oranı ile alakalımıdır ?

net eminim 16 yıl..
Engel oranı işgücü kaybı kelimeleri ayni şey...
Sizi anladım: sizin derdinize göre cevaplayayım:
Söyle anlatayım %100 sağır demek %100 işgücü kaybı demek değil. O kişi konuşuyor olabilir.
Sonradan kulakların kaybı oluşmaya başlaması: desibel ile ölçülüyor zaten 120 desibel sonrası NR yani cevapsız kabul ediliyor. Bu durumda olanlara %50 işgücü(engel oranı) kaybı veriliyor. Konuşma yetisi var mı diye konuşturuyorlar afaki oranıda cetvele göre bakılarak ayrıca ekleniyor. Kulak ve afaki dahil en fazla %70 işgücü kaybi veriliyor toplamda.

Sizdeki rahatsızlıklar doktorun tespit ettiği engel - işgücü kaybı gibime geldi.

net eminim 16 yıl..
Engel oranı işgücü kaybı kelimeleri ayni şey...
Sizi anladım: sizin derdinize göre cevaplayayım:
Söyle anlatayım %100 sağır demek %100 işgücü kaybı demek değil. O kişi konuşuyor olabilir.
Sonradan kulakların kaybı oluşmaya başlaması: desibel ile ölçülüyor zaten 120 desibel sonrası NR yani cevapsız kabul ediliyor. Bu durumda olanlara %50 işgücü(engel oranı) kaybı veriliyor. Konuşma yetisi var mı diye konuşturuyorlar afaki oranıda cetvele göre bakılarak ayrıca ekleniyor. Kulak ve afaki dahil en fazla %70 işgücü kaybi veriliyor toplamda.

Sizdeki rahatsızlıklar doktorun tespit ettiği engel - işgücü kaybı gibime geldi.

Anladım; kalp yetmezliğinde baktığımda hep karşıma 100 engel oranı çıkıyor ef30 altında ise fakat maluliyet oranımı engel oranımı onu belirtmiyorlar, benim rahatsızlığıma benzer hastalıkla emekli olan varsa yakın zamanda en güzel o kişi bilgi verebilir sanırım. İnternette bir kaç video izledim sgk maluliyet daire başkanının söylediğine göre engel oranı bizim için önemli değil kurum hekim kurulunca belirlenecek maluliyet oranı bağlayıcıdır diyor. 15-16 yıl ikisinede yakınız artık önemli olan maluliyet oranları bir çıksın, bu arada aşağıdaki tabloda görmüştüm 15 yıl olayını...

res.jpg

Ekli dosyalar

• res.jpg
    res.jpg
    78 KB · Görüntüleme: 161
Gözümden kaçmış sanırım... Özür dilemek bana kalıyor. 15 yıl diyor ve özür diliyorum.
Emekliliğiniz geldi ve hayırlı olsun diyebiliriz.

Belirttiğiniz gibi SGK sevk ile gerçekleşiyor evet.. Kendi doktorları varsa onlar inceliyor genelde kendi doktorları oran belirlemek için sizi sevk ediyor raporun yazılanlarına bakarak kendi doktorları onay veriyor bildiklerim bu.

Sizinki SGK sevk ile alınan rapor olmalı. Tekrarı isteyecekleri sanmıyorum(sagı solu belli olmayan kurum için net birşey diyemem). MAlül emeklilik hep sıkıntı çıkartıyor. Sizinki durum engelli(erken) emekliliğe en güzel sonuç.

Gözümden kaçmış sanırım... Özür dilemek bana kalıyor. 15 yıl diyor ve özür diliyorum.
Emekliliğiniz geldi ve hayırlı olsun diyebiliriz.

Belirttiğiniz gibi SGK sevk ile gerçekleşiyor evet.. Kendi doktorları varsa onlar inceliyor genelde kendi doktorları oran belirlemek için sizi sevk ediyor raporun yazılanlarına bakarak kendi doktorları onay veriyor bildiklerim bu.

Sizinki SGK sevk ile alınan rapor olmalı. Tekrarı isteyecekleri sanmıyorum(sagı solu belli olmayan kurum için net birşey diyemem). MAlül emeklilik hep sıkıntı çıkartıyor. Sizinki durum engelli(erken) emekliliğe en güzel sonuç.

Estafurullah üstad, ben öyle görmüştüm o yüzden paylaşayım belki başka bir arkadaşın daha işine yarar. Evet dediğiniz gibi kendi sevk ettikleri hastahane bile %100 engel oranı verdi bakalım kurum ne diyecek. Bu arada bu gün kalp kontrolü için tedavi gördüğüm hastahaneye gittim ( Ankara Şehir Hastanesi ) kalp eko yapıldı kullandığım ilaçlara rağmen bir ilerleme olmadığı fakat gerilemede olmadığı ef oranının halen %25 olduğunu belirtti doktor hanım, rapor oluşturdu ve Icd pil için uygundur yazdı bu demek oluyorki pil takılacak, hoş biz sadece pil deyip geçiyoruz hepsi aynı gibi düşünüyoruz biraz araştırdım 4-5 çeşit pil varmış bana takılacak olan 3 kablolu şok özelliği olanmış. Bu pil hayat kalitesinde ciddi artış sağlıyormuş bakalım neler olacak.

Geri