Bağkurlu olursam kardeşimin aldığı 2022 ve evde bakım maaşı kesilir mi

MaSKeLi_GöKhaN

Üye
Üye
iyi günler.... kardeşim 18 yaşında %74 ağır özürlü annem bakım parasından ve kardeşim 2022 yasasından faydalanıyor.
Herhangi bir işim ve gelirim yok. evde 4 kişi yaşamaktayız.
Benim sizden öğrenmek istediğim bağkurlu olursam anne bakım parası ya da 2022 yasasına göre kardeşimin aldığı maaşı kesilir mi?

Yardımcı olmanız dileğiyle iyi çalışmalar dilerim .

gülümse_hayata

Üye
Üye
Sizin Bağ-kurlu olmanız annenizin almış olduğu evde bakım maaşını etkilemez evde bakım maaşında belirlenen 510 tl olan kişi başı gelir miktarı aşılmasın sorun yok. 2022 maaşını siz değil kardeşiniz aldığı için bundada sorun olmayacaktır. 2022 maaşı alan kişi Bağ-kur SSK gibi hiçbir sosyal güvencesi olmaması gerekmektedir. 2022 maaşı içinde belirlenen muhtaçlık sınırı 255 tl dir bu sunırı aşmamanız durumunda kardeşinizin aldığı maaşta sıkıntı olmayacaktır.

MaSKeLi_GöKhaN

Üye
Üye
sn. gülümse_hayata cevap için çok teşekkür ettim değerli vaktinizi ayırdınız....
yani ben küçük bir dükkan açarsam maaş kesilmeyecek yani zaten çok büyük bir iş yeri değil. peki iş yerini açtıktan sonra her iki kurum '' a da (2022 ve evde bakım) gelirin değiştiğini haber vermelimiyim acaba?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Gülümse bağkur'dan kastının "isteğe bağlı" sigortalılık olarak anlamış olmalı. Esnaf bağkurundan bahsediyorsun sen. Kardeşinle aynı evde yaşadığından dolayı, senin gelirin "her iki maaş içinde" ön görülen "kişi başı gelire" eklenir. Eğer yıllık gelirin yukarda gülümsenin verdiği rakamlarının geçilmesine neden olursa maaşlardan biri veya ikisi kesilir. Bakım ücretinden hertürlü gelir değişikliğini kuruma bildirmekle yükümlüsünüz.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Evet İsteğe bağlıdan bahsetmiştim Halil bey'inde söylediği gibi esnaf olacaksanız ozaman işler değişir ve maaş sıkıntıya girebilir. Çünkü gelir artışı olacaktır sizin kazancınızda gelire eklenecek ve belirtilen rakamların aşılması durumunda maaş kesilebilir.

Tekerlekli Sandalye