Bahar Mevsiminde Astım Hastaları Nelere Dikkat Etmelidir?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Bahar mevsiminin gelmesiyle polenler astımlı hastalara oldukca sıkıntılı durumlar yaşatabilmektedir. Nasıl önlemler alıp kendimizi nasıl koruyabiliriz. Uzmanlar bu konuda ne yapmamızı önermiş şimdi bunlara bir göz atalım.

Astımlı hastalar özellikle kış ve bahar mevsimlerinde oldukca fazla sıkıntı çekerler. Kış mevsiminde soğuğun etkisi kadar bahar mevsiminde polenlerin etkiside bu hastalıkları tetikler ve oldukca sıkıntılı dönemler geçirilmesine neden olur.Astımın hava yollarının mikrobik olmayan iltihaplanmasıyla karakterize süreğen bir hastalıktır.

ASTIM.jpg

Astım hastalarına öneriler

Araba ve evlerin pencereleri kapalı tutulmalı, polenler daha çok Sabah saat 05.00-10.00 arasında yayıldıklarından evler öğleden sonra havalandırılmalıdır. Dışarıdan eve gelindiğinde hemen giysiler değiştirilerek yıkanmalı, mümkünse burun içini dahi yıkayarak banyo yapılmalıdır. Saçların yıkanması da buraya yapışan polenlerin temizlenmesi açısından yarar sağlar. Çamaşırlar dışarıda kurutulmamalıdır, üstlerine polen yapışabilir. Mümkünse polen mevsiminde çamaşır kurutma makinesi kullanılmalıdır."

Astım ve reflünün, kısırdöngü içerisinde olan iki hastalık olduğu unutulmamalıdır. "Reflü, mevsimsel olarak tetiklenebilir ve ortaya çıktığında da astım krizlerini alevlendirebilir. Ayrıca bahar aylarında polenlerin etkisiyle artan alerji şikayetleri, reflü sorunu nedeniyle kontrol edilemez duruma gelebilmektedir. Astım hastalarının yüzde 82’sinde reflü saptanmıştır"

Astım tedavisinde kullanılan ilaçlarla ilgili yanlış algılarıda vardır. "Astım ilaçları akciğerleri kurutmaz, alışkanlık yapmaz. Uzun araştırmalar sonucu geliştirilmiş olan bu ilaçlar, hekim tarafından olası yarar ve zararı göz önüne alınarak hastaya verilmektedir. Sprey/kuru toz şeklindeki astım ilaçları oldukça yan etkisizdir. Astım şikayetleri ortadan kalksa da, ilaçları azaltma ya da bırakma kararı, asla hasta tarafından kendi kendine verilmemelidir"

Astım krizinde ve nefes darlığı yakınması ortaya çıktığında kullanılması gereken çabuk etkili rahatlatıcı ilaçlar, daima hastanın yanında bulundurulmalıdır.

Tekerlekli Sandalye