Bakanlar Kurulu Kararına Göre Sigarayı Bırakma İlaçları Ücretsiz

gülümse_hayata

Üye
Üye
Bakanlar Kurulu kararına göre, sosyal güvencesi olmasına bakılmaksızın sigarayı bıraktırma ürünleri ücretsiz verilecek.

Sigara bıraktırma ürünleri artık ücretsiz!

headline.jpg

Bakanlar Kurulu kararına göre sosyal güvencesi olmasına bakılmaksızın sigarayı bıraktırma ürünleri ücretsiz verilecek. Sigarayı bırakma tedavisi olan hastalara sayıları 300 bini geçmemek şartı ile birinci, ikinci ve üçüncü basamak sağlık kurum ve kuruluşlarına dağıtımı yapılacak.

Karar Resmi Gazete'de şu şekilde verildi: "Sigarayı bırakma tedavisi alan hastalar; sayıları 300.000'i geçmemek şartıyla herhangi bir sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın, Sağlık Bakanlığınca temin edilerek birinci, ikinci ve üçüncü basamak sağlık kurum ve kuruluşlarına dağıtımı yapılacak olan Nikotin Replasman preparatları ile Bupropion HCI ve Vareniklin içerikli ilaçlardan tütün bağımlılığı tedavi ve eğitim birimleri vasıtasıyla yararlanmada, 8/1/2002 tarihli ve 4736 sayılı Kanunun 1 inci maddesinin birinci fıkrası hükmünden muaftır"

Murat.Y

Üye
Üye
Sigara bırakma ilaçları ücretsiz.. ( 300.000 ) kişiye kadar..

16 Ekim 2014 PERŞEMBE

Resmî Gazete

Sayı : 29147

BAKANLAR KURULU KARARI

Karar Sayısı : 2014/6836

8/1/2002 tarihli ve 4736 sayılı Kanunun 1 inci maddesinin birinci fıkrası hükmünden muaf tutulacakların tespitine dair 28/1/2002 tarihli ve 2002/3654 sayılı Kararnamenin eki Kararda değişiklik yapılmasına ilişkin ekli Kararın yürürlüğe konulması; Sağlık Bakanlığının 24/9/2014 tarihli ve 5351496 sayılı yazısı üzerine, anılan Kanunun 1 inci maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 30/9/2014 tarihinde kararlaştırılmıştır.

Recep Tayyip ERDOĞAN

CUMHURBAŞKANI

Ahmet DAVUTOĞLU
Başbakan

B. ARINÇ
Başbakan Yardımcısı

A. BABACAN
Başbakan Yardımcısı

Y. AKDOĞAN
Başbakan Yardımcısı

N. KURTULMUŞ
Başbakan Yardımcısı

B. BOZDAĞ
Adalet Bakanı

A. İSLAM
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı

V. BOZKIR
Avrupa Birliği Bakanı

F. IŞIK
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı

F. ÇELİK
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı

İ. GÜLLÜCE
Çevre ve Şehircilik Bakanı

E. ALA
Dışişleri Bakanı V.

M. ŞİMŞEK
Ekonomi Bakanı V.

T. YILDIZ
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı

A. Ç. KILIÇ
Gençlik ve Spor Bakanı

M. M. EKER
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı

N. CANİKLİ
Gümrük ve Ticaret Bakanı

E. ALA
İçişleri Bakanı

C. YILMAZ
Kalkınma Bakanı

Ö. ÇELİK
Kültür ve Turizm Bakanı

M. ŞİMŞEK
Maliye Bakanı

N. AVCI
Millî Eğitim Bakanı

İ. YILMAZ
Millî Savunma Bakanı

V. EROĞLU
Orman ve Su İşleri Bakanı

M. MÜEZZİNOĞLU
Sağlık Bakanı

L. ELVAN
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı

30/9/2014 TARİHLİ VE 2014/6836 SAYILI

KARARNAMENİN EKİ

KARAR

MADDE 1 – 28/1/2002 tarihli ve 2002/3654 sayılı Kararnamenin eki Karara aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 49 – Sigarayı bırakma tedavisi alan hastalar; sayıları 300.000’i geçmemek şartıyla herhangi bir sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın, Sağlık Bakanlığınca temin edilerek birinci, ikinci ve üçüncü basamak sağlık kurum ve kuruluşlarına dağıtımı yapılacak olan Nikotin Replasman preparatları ile Bupropion HCI ve Vareniklin içerikli ilaçlardan tütün bağımlılığı tedavi ve eğitim birimleri vasıtasıyla yararlanmada, 8/1/2002 tarihli ve 4736 sayılı Kanunun 1 inci maddesinin birinci fıkrası hükmünden muaftır.”

MADDE 2 – Bu Karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Karar hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Murat.Y

Üye
Üye
Bakanlar Kurulu Kararına Göre Sigarayı Bırakma İlaçları Ücretsiz.. Ama ne zaman ?

Bakanlar Kurulu Kararına Göre Sigarayı Bırakma İlaçları Ücretsiz

Bu haberi duyunca ve Resmi Gazeteyi okuduktan sonra geçen hafta Cuma gününe Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesinden sabah 08:40 a randevu aldım. Saat 08:00 de hastanedeydim ve beklemeye başladım saat 09:10 civarı Dr. bey teşrif ettiler neyse sıram geldi girdim içeriye Dr. bey tiryakiliğimi ölçmek için birkaç soru sordu cevapladım. Sonrasında solunum testi, ekg, akciğer röntgeni ve sonrasında şeker, kolestrol vs için 3 tüp kan alındı. Bunları yaptırdım sonuçlarının çıkması öğleden sonra 15:30 u buldu aldım sonuçları Dr. beye götürdüm kalp çarpıntısı çıktı ve kolestrol birazcık fazlaymış buraya kadar sorun yok sıra geldi dolaylı yönden psikolojik telkine neyse telkin bitti ilaç yazılacak Dr. bey aldı kalemi eline ŞİMDİ YAZACAĞIM İLACI SGK KARŞILAMIYOR :) Sonrasınında geçen diyaloğu yazayım :)

Ben: Dr. bey resmi gazetede yayımlandı ücretsiz olduğu söylendi ?

Doktor: Vallahi o konuda bir yazı gelmedi Hastanemize o yüzden parayla alacaksınız!

Ben: Ne zaman gelir o yazı Dr. bey ?

Doktor: Bilmiyorum takip etmeniz lazım..

Ben: Peki ne kadar bu ilaç Dr. bey ?

Doktor: Tam bilmiyorum ama 120 ila 150 lira olması lazım..

Ben: Hımm.. Dr bey ben vazgeçtim siz şimdi yazmayın o ilacı ben ara ara kontrol ederim, yazı geldiğinde tekrar gelir yazdırırım.

Doktor: Peki olur.

Ben: İyi günler..

Dedim ve evin yolunu tuttum :) geçen bir yazımda da bahsettiğim gibi Devlet kendi çıkarı söz konusu olduğunda Resmi gazetede yayımlandığı andan itibaren işleme koyuyor konu her ne olursa olsun ama söz konusu Vatandaşın çıkarı ise bekleki çıkan yasa uygulansın..

Bilgilendirme amaçlı yazdım.. Yorum sizin :)

Son düzenleme:
Tekerlekli Sandalye