Bakıcı değişikliği yapacağız. Eski bakıcının kuruma gitmesi gerekiyor mu?

SuaTo21

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar,öncelikle bu sitenin yapımında ve yönetiminde emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.Sizden başlıkta da yazdığım üzere,bakıcı değişikliği hakkında merak ettiklerim ve sormak istediklerim var.Annem 65 yaşında ve akciğer kanseri,yaklaşık olarak 8 aydır bu hastalıkla pençeleşiyor.Hem yaş hemde hastalıktan dolayı üzürlü kardeşime bakamıyo artık.Ablam kendisine bakıyor şuan,yaklaşık bir yıl önce ablamın eşi vefat etti.Ablam nafaka veya kocasının hiç bir malına sahip değil.Çantasını alıp bize gelip yerleşti,bizimle kalıyor artık.Annem üzerine kayıtlı olan üzürlü bakıcı maaşını ablamın üzerine almak istiyoruz.Bunun için nereye başvurmam gerekiyo ve hangi belgeler isteniyor.Biz ilçede oturuyoruz,il sosyal yardımlaşmaya mı yoksa ilçe sosyal yardımlaşmaya mı başvurucaz ? Ablamın herhangi bir geliri yok,dul maaşı için başvurdu.Sosyal yardımlaşmadan bir ekip gelip eve baktı,bir problem olmaz maaşın çıkar dedi.Bu dul maaşı engel olabailir mi ? Annem de SSK emeklisi vefat eden babamın maaşını alıyor ve ayrıyeten bakıcı maaşı alıyor kardeşimin.Bir sorun olmadı,çok uzun yazdım zaman ayırıp ilgilenen cevap veren tüm yönetici ve üye arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.Son olarak bakıcı değişikliği için eski ve yeni bakıcının birlikte kuruma gitmeleri gerekiyomuş.Annem şuan hastanede yatıyor ve aklı dengesi yerinde değil.Gidecek durumda değil.Tümör beyine sıçradığı için ne dediğini naptığını bilmiyor.Bu yüzden götürmemiz mümkün değil.Değişiklik yapıldığında maaş kesilir mi ? ve ne kadar sürede işlem yapılır ? çok uzattım çok üzür dilerim teşekkürler..

gülümse_hayata

Üye
Üye
Merhaba

Bakıcı değişikliği için il/ilçe sosyal hizmetlere bir dilekçeyle başvurmanız gerekiyor.Yeni ve eski bakıcının birlikte gitmesi gerekiyor. Siz durumunuzu oradaki görevliye anlatınız ne yapmanız nasıl bir yol takip etmeniz konusunda size bilgi vereceklerdir

Bir diğer sorunuz dul maaşının evde bakım maaşına engel olup olmayacağı konusuydu bu durum tamamiyle gelir kriterine bağlı şayet dul maaşıyla birlikte hane içine giren gelir kişi başı bölündüğü zaman 467 tl geçmez ise dul maaşı alması evde bakım maaşı almanıza engel değildir. Bakıcı değişikliklerinde bazen bir maaş kesilebiliyor bazense hiç kesilmeden değişiklik yapıldığı andan itibaren maaşı aksamadan devam ediyor. Bu durum kurumlarda farklılık gösterebiliyor. Dilekçenizi kuruma verdiginiz zaman en kısa sürede bakıcının degiştirilmesi için kurum dilekçeyi işleme koyar ama bu süreç illerdeki yogunluga göre degişmektedir.

Tek sorun çıkabilecek durum annenizi götüremeyişiniz gibi gözüküyor bu durumu kurumdaki yetkililerle görüşün ne yapmanız gerektiği hakkında size bir yol göstereceklerdir.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Eski bakıcının hastalığını uygun bir dille anlatırsanız kurum yetkilileri anlayacaktır. Sonuçta onlarda insan.

SuaTo21

Üye
Üye
İlginiz ve değerli cevaplarınız için çok teşekkür ederim.Dilekçede size anlattığım durumu mu açıklamalıyım ? Yoksa başka nasıl bir dilekçe hazırlamalıyım, hiç bir fikrim yok ??

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Gidip durumu önce sözlü olarak anlatın onlar sizi dilekçe konusunda aydınlatırlar yada gerek görmeden sözlü başvuruyuda kabul edebilirler, hem eski hemde yeni bakıcı birlikte giderse iyi olur.

SuaTo21

Üye
Üye
Cevabınız için teşekkür ederim..İkisinin birlikte gidebilmesi şuan için mümkün değil malesef...

gülümse_hayata

Üye
Üye
Daha öncede belirttiğimiz gibi kuruma giderek durumu anlatın hastahanede yatan bir insanın gelemeyecek olmasını gözönünde bulunduracaklardır bu doğrultuda ne yapmanız gerektiği hakkında size bilgi vereceklerdir.

bakıcı

Üye
Üye
bakıcı değişikliğinde işlemler gerçekleşmesi

bakıcı değişikliğinde işlemler gerçekleşene kadar buda 4-5 ay sürebilir maaşlar geri gidiyor alınmamak üzere imza için gitmesi gerekiyor

SuaTo21

Üye
Üye
Tekrar merhabalar,

Yeni konu açmak istemedim,burdan devam etmek istedim..Daha öncede belirttiğim gibi annaemin ağır rahatsızlığı yüzünden bakıcı değişikliği yapmak istediğimizi sizinle paylaşmıştım.Malesef yoğun iş temposu yüzünden bu işlemi gerçekleştiremedik.Diyarbakır'da askerim,görevler yüzünden aksadı.Annemi 28 mart perşembe sabahı ne yazık ki kaybettik..Daha öncede size sorduğumda il veya ilçe sosyal yardımlaşmaya başvurmamı söylemiştiniz.İlçe sosyal yardımlaşmayagittim bilgi almak için,orda görevli bir memura sordum beni 2022 evde bakım maaşı bölümüne yönlendirdi.Ordaki görevli iki bayan,daha iki kelime etmeden beni il sosyal yardımlaşmaya yönlendirdiler.Hiç bişi demeden oraya gidin burda olmuyor bu işlem dediler.Şimdi üyelerin açtığı eski konulara baktım bakıcı değişikliği ile ilgili olanlara.SHÇ deniliyor bir çok yerde,başvuru yeri olarak.Lafı uzatıyorum farkındayım üzür diliyorum sizden,ama kimse doğru düzgün bir bilgi vermiyor.Görevli olduğumdan dolayı o kadar bol vaktimde yok.Sizden ricam hangi kuruma hangi belgelerle gideceğimi net olarak söylemenizi rica ediyorum..Yeni bakıcı için yeni bir banka hesabı açılmasını sölediler,gerisi ilçede olmaz ile gidin dediler.Kovar gibi başlarından savmaya çalıştılar,biraz tartıştım neden bilgi vermiyorsunuz diye.Güvenlik geldi beni dışarı çıkarmak istediler,sırda bekleyen insanları daha fazla bekleterek mağdur etmek istemedim.Orayı terkettim.Alğımız maaş evde hasta bakma maaşı değil,özürlü kardeşime bakıyoruz,onun maaşı bunu da belirtmek istiyorum.sizden tekrar rica ediyorum lütfen net bir bilgi,nereye ve hangi belgelerle başvurmam gerekiyor.Bilgi alacağım diye birileri elimde kalacak yoksa..Teşekkür ederim..

gülümse_hayata

Üye
Üye
Öncelikle başınız sağolsun evde bakım maaşı hasta ve engelliye bakılması karşısında alınan bir maaştır yani engelliye ayrı hastaya ayrı değil hastada olsa engellide olsa ağır özürlü raporuyla bunu belgeleyen kişilere verilir. 2022 maaşı farklı bir konu anladığım kadarıyla siz kardeşinize baktığınız için evde bakım maaşı hakkında bilgi almak istiyorsunuz.

Evde bakım maaşı başvuru ve tüm işlemleri il/ilçe sosyal hizmetler yapıyordu fakat yeni bir açıklamayla evde bakım maaşınında sosyal yardımlaşma vakıflarına devredileceği beyan edildi. Sizinde açıklamanızda İl sosyal yardımlaşmaya gitmenizi söylemişler bu durumda evde bakım maaşının vakıflara devredildiğide kesinleşmiş oluyor. Yapılan bir diğer açıklamadada bu uygulamanın Haziran ayında işleme koyulacağı bildirildi. Şuan tam bir şey söylemek gerçekten zor sosyal hizmetleri yada sosyal yardımlaşmayı arayarak bu konuda bilgi alabilirsiniz.

Aşağıdaki eki inceleyiniz

http://engelliler.gen.tr/f8/bakim-maasi-degerlendirmesi-sydv-tarafindan-yurutulecek-18552/

majirel

Üye
Üye
malesef mehmet bey bakıcı degısıklıgı 5-6 ay sruyor bız muracat eetık ve aralık 24 de eve geldıler onay verdıler ve evraklar ankaradan onaylandı geldı hersey tamam yetkılıler maasın mayıs,24 dubde yatacagını soyledıler yanı herseyımız tamam ve hazır ama maas mayıs 24de yatacakmıs.

SuaTo21

Üye
Üye
Kiminin öle uzun sürüyor kiminin en geç 1 ay içinde değişiyor ve maaş almaya başlıyorlar.Hatta hiç kesilmeden değiştirenlerde var.Her kafadan ayrı bir ses çıkıyor anlamadım...

kosovali1

Üye
Üye
bakıcı değişikliğinde baştan keşif geliyormu

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bazılarına geliyormuş bazılarına gelmiyormuş. Rutin bir uygulama yok yani.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ne zaman gelecekleri kimse söyleyemez.

Tekerlekli Sandalye