Bakıcı gösterecek akrabası olmayan engellinin durumu?

patrol

Üye
Üye
Benim annem ve babam özürlü her ikisininde sağlık kurulu raporu var gelir durumları da kanuna uyuyor fakat bakmakla yükümlü kısmında akrabalık derecesinde bakım yapabilecek kimsemiz yok. Vasi tayini ile de bu bakım hizmetini verecek kimseyi bulamadık. Çünkü babamın bakımı çok zor herkesin yapabileceği bir bakım değil.
Tek çarem şu an için gürcistan uyruklu bir bayan tuttum ve bu bayanın bütün kanuni işlemlerini tamamladım. Biz bu bayanı vasi tayin etsek ve bakım parasına başvursak kabul edilir mi. Çünkü bayana ödediğimiz para ciddi anlamda bizi zorluyor.
Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Mahkemece vasi olarak belirlenmiş ayrıca bakıcısı olmayan kişileri bakıcı olarak kabul ederler öyle snıyorum bir başvuru yapın neticeyide bizimle paylaşın bilinçlenelim çok bilindik bir konu degil ama bence maaş verirler.

patrol

Üye
Üye
Cevabınız için teşekkür ederim. Bugün sosyal hizmetler yetkilisi ile görüştüm, mahkeme vasi tayin ederse biz kabul eder ve bu kişiye bakım ücreti veririz dediler, mahkeme hakimi ile görüştüm yabancı uyruklu bir kişiye vasiyetname verilemeyeceğini bunun mümkün olmadığını söyledi. Vasi tayin edeceğimiz kişi eğer türk ise sorun olmuyor. Ama vasi kararı çıkartmak için biraz uğraşmak gerekiyor. Sadece mahkeme günü için 4 ay sonrasına gün veriliyor. 4 ay sonunda vasi tayin işlemi bitmiş olduğunu varsaysak 6 ayda sosyal hizmetlerin maaş bağlaması bekleniyor ve neredeyse 1 yıla yakın bir süre. Söylenecek çok söz var ama...

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Yani vasi kararı alınan kişi ailedende olmasa olur ama yabancı uyruklu olmaz mı dediler?

sinandeniz

Üye
Üye
evet mehmet bey doğru anlamışsınız yakını bulunmayan engelli kişi türk vatandaşı olan herhangi birisini vasi tain edebilir yabancı birisini vasi olarak tain edemez

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Anladım da yönetmelikte vasi kararıyla vasi tayin edilen kişinin bakıcı olarak gösterildigini biliyorumda yabancı uyruklu olmaz ibaresi mi var onu merak ettim.

patrol

Üye
Üye
Mehmet bey sosyal hizmetler yabancı kişinin vasiliğini kabul ediyor fakat mahkeme yabancı kişiyi vasi olarak tayin etmiyor. Tc vatandaşı olması şart vasi tayini için.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Hımm anladım şimdi teş.ederim sayenizde bir bilgiye daha haiz oldum.

Tekerlekli Sandalye