Bakıcı maaşı alıyorum. Yeni bakıcı olarak komşumu gösterebilir miyim?

emrahyapici261991

Üye
Üye
Merhabalar ben annemin üzerinden bakim maaşi aliyorum. Bu sene üniversiteye gitme durumum var . Bu yüzden bakiciyi değiştirmek istiyorum yeni bakiciyi yengem'e devretmek istiyorum fakat yengem bizimle ayni evde yaşamiyor 30 saniye uzaklikta hemen yan komşumuz ama sürekli bizde hiç çikmaz. Acaba bu durumda maaşimiz kesilir mi uygun görülür mü ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şu kişiler Bakıcı olabilir;

Akraba; Bu Yönetmeliğin uygulanmasında, üveyler dahil olmak üzere bakıma muhtaç özürlünün; eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri, ana ve babası ile bunların ana ve babası, torunları ile torunlarının eşleri, kardeşleri ile kardeşlerinin eşleri, kardeşlerinin çocukları ile kardeş çocuklarının eşleri, eşinin ana ve babası, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri ile çocukları, amcaları ve amcalarının eşleri, amca çocukları ile bunların eşleri, halaları ile halalarının eşleri, hala çocukları ile bunların eşleri, dayıları ve dayılarının eşleri, dayı çocukları ile bunların eşleri, teyzeleri ve teyzelerinin eşleri, teyze çocukları ile bunların eşlerinden her birini ifade eder.

sinandeniz

Üye
Üye
yengenizin ikametide sizin evde görükmesi lazım tabi illere göre değişiklik gösterebiliyor meğmurlara meramınızı anlatabilir iseniz sorun olmayacaktır ama yüksek ihtimal yengenizin ikametinin sizin evde görünmesi ve sizin evde yaşaması gerektiği şartı koşulacaktır allah yardımcınız olsun umarım zorluk çıkartmazlar

emrahyapici261991

Üye
Üye
Ysada şöyle diyor; (Ek: 23/10/2007-26679 RG/ 9 Md.) Bakıma muhtaç özürlüye akrabanın bakım hizmeti vermesi hâlinde, bakıma muhtaç özürlü ile akrabanın aynı adreste ikamet etmesi esastır. Ancak, bakıma muhtaç özürlüye bakacak başka kişinin bulunamaması ve bakıma muhtaç özürlünün veya yasal temsilcisinin özel veya resmi merkezlerde bakım hizmeti almayı istememesi hâlinde; bakım hizmetleri değerlendirme heyetinin de bakım hizmetinin verilmesinde sorun veya yetersizlik olmayacağına kanaat getirmesi şartıyla, bakım hizmeti her gün rahatlıkla gelinip gidilebilecek yakınlıktaki farklı adresteki akraba tarafından da verilebilir. Bu durumda, bakıma muhtaç özürlünün yirmidört saat içindeki tüm bakım ihtiyacının giderilmesi ve fiilen en az sekiz saat bakıma muhtaç özürlü ile birlikte olunması ve bakım raporunda sekiz saatten az olmamak üzere kaç saat birlikte olunacağının belirtilmesi gereklidir."

Burada aynı evde oturmayı gerektiğini Ancak, bakıma muhtaç özürlüye bakacak başka kişinin bulunamaması ve bakıma muhtaç özürlünün veya yasal temsilcisinin özel veya resmi merkezlerde bakım hizmeti almayı istememesi hâlinde; aynı evde oturmayan bir başka "AKRABA" tarafından da yapılabileceğini söylüyor. Tabi bakıcı olarak gösterilen kişinin bakacağı engelli / hastaya evinin yakın olması gerekli yoksa SHÇ kabul etmez.
Peki bu yasanın bir geçerliliği varmı

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bu alıntıladığınız yasa tam olarak nerede yazıyor?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Yönetmelik maddesinden yola çıkarak ve bakıcısı yoksa eger bu maddeyi öne sürerek komşuyu bakıcı göstermeyi deneyin bakalım kurum ne diyecek görelim bizde bilinçlenelim. Neticeyi bizimle paylaşın lütfen.

emrahyapici261991

Üye
Üye
Yarın büyük ihtimalle SHÇK gideceğim.Ama bu Adalet Bakanlığı'nın yazmış olduğu bir madde bildirge.
Büyük ihtimal bir sorun çıkarmıcağını düşünüyorum,yarın görüştüğümde sizi daha iyi bir bilgi vermek için
elimden geleni yapacağım.

Tekerlekli Sandalye