Bakıcı olarak gösterilen kişi bakıma muhtaç kişiyle aynı evdemi kalmalı?

murat tarsuslu

Üye
Üye
eşim ve ben ağır engelli raporumuz var. ben bakım parası için başvurdum, annemin maaşı yüksek çıktığı için reddedildi. annem artık bizimle kalmıyor. bize yardımcı bir kadın sürekli olarak bizimle kalıyor. o kadının ikametgahını bizim eve taşısak bakım parası alırmı? mahkemeden vasi kararı çıkarsak olur mu? yasalar çok saçma. gerçekten bize bakan bir kadın var ve devlet nedense bakım parası için kan bağı arıyor. yardımcı olursanız sevinirim...
saygılarımla
murat çiçek

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Mevzuat geregi evde o kişiyi evde bakıcı olarak gösteremezsiniz mahkeme kararıyla o kişiyi vasi tayin edip bakım maaşı almasını sağlayabilirmisiniz bunu net olarak bilmiyorum bir avukata sormamız lazım ancak mevzuat geregi o kişi size bakıp maaş alamaz, bu konuda net birşey söylemek istemiyorum mevzuatta bu konuda bir ibare söz konusu olmadığından avukata soramanızı öneriyorum.

Yasal dayanak:

Şu kişiler Bakıcı olabilir;

Akraba; Bu Yönetmeliğin uygulanmasında, üveyler dahil olmak üzere bakıma muhtaç özürlünün; eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri, ana ve babası ile bunların ana ve babası, torunları ile torunlarının eşleri, kardeşleri ile kardeşlerinin eşleri, kardeşlerinin çocukları ile kardeş çocuklarının eşleri, eşinin ana ve babası, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri ile çocukları, amcaları ve amcalarının eşleri, amca çocukları ile bunların eşleri, halaları ile halalarının eşleri, hala çocukları ile bunların eşleri, dayıları ve dayılarının eşleri, dayı çocukları ile bunların eşleri, teyzeleri ve teyzelerinin eşleri, teyze çocukları ile bunların eşlerinden her birini ifade eder.

Ayrıca bakınız: http://engelliler.gen.tr/f8/evde-ba...ilir-kimler-gelir-hesabina-dahil-edilir-1404/

Tekerlekli Sandalye