Bakıcı olarak gösterilen kişi sigortalı çalışırsa, bakım ücreti kesilir mi?

imq

Üye
Üye
merhaba arkadaşlar ben hem evde bakım maaşı hem 2022 maaşı alıyorum abim adına dır evde bakım maaşı abim bazen inşşata çalışıyor du ama şimdi sigorta zorunlu diyor işaat tehlikeli abim ara sıra inşaatlarda sigorta lı çalışsa evde bakım maaşı için bi problem olurmu teşekürler

alakasi

Üye
Üye
toplam gelir sınırı geciyorsa problem olur gecmiyorsa problem degil

imq

Üye
Üye
hiç gelirimiz yok...bakım için alınan para gelire dahil edilmiyorsa geçmez...sadece demezlermi hem sigortalı çalışıyor hem bakıyor nasıl olur ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Anladığım kadarıyla bakıcı olarak abini göstermişsiniz ve abim ara sıra sigortalı inşaatlarda çalışıyor. Eğer öyleyse SHÇ "bakıcı olarak gösterilen kişi hem inşaatta çalışıp hemde bakıma muhtaç kişinin bakımını gerçekleştiremez" diyerek maaşı iptal edebilir.

Yalnız Kartal

Üye
Üye
HABERTÜRK-Evde Bakım Parası için SHÇEK’i dava edebilirsiniz-Okur sorularına cevaplar

--------------------------------------------------------------------------------

Evde Bakım Parası için SHÇEK’i dava edebilirsiniz

Evde bakım parası uygulamasında yasal mevzuat ile ikincil mevzuat uyumsuz olduğundan bir çok kişi hak sahibi olduğu halde alması gereken parayı alamıyor. Esasen, sağlık kurulundan alınan rapor ile belli miktarda gelirin altında geliri olanlara evde bakım parası ödeniyor. Yasa gereğince, sadece evde bakıma muhtaç olanın gelire bakılması gerekirken, yönetmelikle bütün ailenin gelirine bakıldığı için bir çokları yasanın tanıdığı parayı alamıyor

Yalnız Kartal

Üye
Üye
halil bey bu bakım paralarında geliri fazla olmasından dolayı çok kişi haksızlığa uğruyor esaz kanunda böyle birşey yok diyor a li tezel dava açsanız kazanırsınız diyor

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Kurum maaşı gelirden dolayımı kesti yoksa bakıcı olan kişinin çalışmasından engellinin yanında olması gerekirken çalışmasından dolayımı kesti her ikisi farklı gelirden keserse hesaplamayı net olarak yönetmelikle gösterip evde yaşayanların gelirleri evdeki kişi sayısına bölünüyor der ve itirazınızı reddeder, bir diger husus maaşı alan kişi gidip çalışıyorsa kurum direk kesme hakkına sahip çalışıyorsunuzda engelliye kim bakıyor bakacak diyebilir gayet açık bir durum.

Yalnız Kartal

Üye
Üye
tamam doğru söylüyorsunuz ama 203den beri çalışmıyorum herşeyi ispatlarım biz evde 5 kişiyiz 2kardeşim ağır özürlü ben yeni malül emekli oldum annem kulakları duymuyor duysa çok zor bende annemi yardımıyla heryere ortklaşa işimzi görüyoruz sadece en küçüğümüz yanı 5ci kişi oda ilkokul 1 re gidiyor ailemin durumu çok açık

Yalnız Kartal

Üye
Üye
şimdi bu şartlarla dava açsam hakkımızı alırmıyız

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bilmiyorum yalnız kartal. Ali Tezel iyi bir sosyal güvenlik uzmanıdır. Ama çoğu şey için mahkemeye gidin diyor. Tabi git demesi kolayda mahkeme süreciyle uğraşmak bi hayli meşakkatli iş. Karara senin.

Yalnız Kartal

Üye
Üye
cevaplar için size ve yalçın beye teşekkür ederim

Tekerlekli Sandalye