bakıcının çalışmaya başlaması(çalışmayacak ama sigorta yatması için çalışır gözükecek

didierdrogba

Üye
Üye
arkadaşlar eşim ablamın bakıcısı eşime sigorta yatması için pazartesi günü çalışmaya başladı gösterecez sigorta girişini yapacaz bu durumu kaç gün içinde kuruma bildirirsem sorun olmaz
bir de şöyle bir şey var sigorta girişini yaptıktan sonra ertesi gün veya bir hafta içinde sigorta çıkışını da yapabiliriz bu durum için kuruma haber vermeli miyim?yani sigorta başladı bir hafta sonra çıkış yaptı haber verilmezse sorun olur mu ?
bu iki sorunun cevabını acil bekliyorum teşekkürler şimdiden.

balkesli

Üye
Üye
eşinizin sigortası yattığı zaman çalışmasa bile resmiyette çalışıyor gözükeceği için bakıcı maaşı kesilir. bir haftalık bir süre için bile olsa maaşınızı kesebilirler kurumdan bilgi almadan sigortalı göstermeyin.

didierdrogba

Üye
Üye
eşinizin sigortası yattığı zaman çalışmasa bile resmiyette çalışıyor gözükeceği için bakıcı maaşı kesilir. bir haftalık bir süre için bile olsa maaşınızı kesebilirler kurumdan bilgi almadan sigortalı göstermeyin.
anladım ama bunu bildirmek için ne kadar sürem var çünkü böyle olursa bakıcı değişikliği gerekli bakıcı sigortalı olduğu için

balkesli

Üye
Üye
hemen bildirmeniz gerekir geç bildirirseniz sigortalı olduğu tarihten sonraki aldığınız maaşları faiziyle geri alırlar

didierdrogba

Üye
Üye
hemen bildirmeniz gerekir geç bildirirseniz sigortalı olduğu tarihten sonraki aldığınız maaşları faiziyle geri alırlar
anladım ama şöyle biz sigorta baslattik ama bir hafta sonra çıkış yaptık kurum baktı çalışmıyor yine sorun olmaz bence incelemezlerse yani farketmeden tekrar çıkış yaparsak

gülümse_hayata

Üye
Üye
Bu konular hassas fark etmeden diye bir durum söz konusu olamaz siz farketmeden girdi çıktı yaparsınız kurumun fark edeceği tutar ve maaşınız kesilir ayrıca çalıştığı halde maaş alıyor diye birde cezalı duruma düşersiniz. Bundan dolayı en ufacık bir değişiklik dahi kuruma bildirilmelidir.

didierdrogba

Üye
Üye
Bu konular hassas fark etmeden diye bir durum söz konusu olamaz siz farketmeden girdi çıktı yaparsınız kurumun fark edeceği tutar ve maaşınız kesilir ayrıca çalıştığı halde maaş alıyor diye birde cezalı duruma düşersiniz. Bundan dolayı en ufacık bir değişiklik dahi kuruma bildirilmelidir.
peki gülümse hayata eğer bir hafta için girdi çıktı yapacağımizı kuruma heyete yani söylersem bir sıkıntı olur mu yani yanlış birşey yapılmış olur mu

septik

Editör
Editör
Gerçekte durum şudur, sosyal yardım alan her kişinin durumu, bütünleşik sosyal yardım hizmetleri bilgi sistemi, adı altında size ait hertür bilgi anında sosyal yardım kurumuna bildirilmekte bu bilgiler sosyal yardım bürolarına geldiği anda işlemler hemen başlatılmaktadır, kesinlikle bahsettiğiniz durumun gözden kaçmayacağınızı bilmenizi isterim.

mir33

Üye
Üye
arkadaşlar eşim ablamın bakıcısı eşime sigorta yatması için pazartesi günü çalışmaya başladı gösterecez sigorta girişini yapacaz bu durumu kaç gün içinde kuruma bildirirsem sorun olmaz
bir de şöyle bir şey var sigorta girişini yaptıktan sonra ertesi gün veya bir hafta içinde sigorta çıkışını da yapabiliriz bu durum için kuruma haber vermeli miyim?yani sigorta başladı bir hafta sonra çıkış yaptı haber verilmezse sorun olur mu ?
bu iki sorunun cevabını acil bekliyorum teşekkürler şimdiden.
Sorununuzun zahmetsiz çözümü belki de vardır: Evde yakınına bakana maaştan sonra sigorta

didierdrogba

Üye
Üye
iyi de septik abi ben kaçar demiyorum ki zaten girdi çıktı yapacağımi söyleyeceğim kurum ve heyete kesilme falan olmasın diye doğru yapmış olmaz mıyım kesilme durumu olur yu niye

septik

Editör
Editör
Aslında bu durum shç den alacağın bilgi ile sabit, bence onay alamassın ayrı.

Bakıcı değiştir kısa süreli bir kaç aylığına bakım maaşın kesilceciğine bakıcı olarak birini kısa süreli bul bu arada diğer mevcut bakıcı sgk yaptırsın sonra aynı şekilde yine değiştir.

Bakım maaşın kesilirseki baya yoğun bir dönem olduğu için uzun süre bağlanamayabilir.

didierdrogba

Üye
Üye
Aslında bu durum shç den alacağın bilgi ile sabit, bence onay alamassın ayrı.

Bakıcı değiştir kısa süreli bir kaç aylığına bakım maaşın kesilceciğine bakıcı olarak birini kısa süreli bul bu arada diğer mevcut bakıcı sgk yaptırsın sonra aynı şekilde yine değiştir.

Bakım maaşın kesilirseki baya yoğun bir dönem olduğu için uzun süre bağlanamayabilir.
septik abicim bugün kurum müdürlüğüne gittim bize bakan heyete geçtim durumu anlattim bir hafta için girdi çıktı yapacağımizı söyledim onlarda anlayisla karsiladilar gelip söylediğim için problem olmayacağını söyledi eğer gidip söylemeseydim problem çıkardı dedi ama rutin incelemeye gittiklerinde sigorta durumunun devam ettiğini görürlerse ceza alacagimizı söyledi bende sadece bir hafta için girdi çıktı yapacağız devam söz konusu olursa onlara icadı vereceğimi ve bakıcı değişikliği yapacağımizi söyledim teşekkür edip ciktim

septik

Editör
Editör
En doğru şekilde davranmışsın, açıklamandan anladığım kadarı ile açtığınız konuya yapılan uyarılarımız doğruymuş, bu şekilde hallolması çok iyi olmuş.

didierdrogba

Üye
Üye
En doğru şekilde davranmışsın, açıklamandan anladığım kadarı ile açtığınız konuya yapılan uyarılarımız doğruymuş, bu şekilde hallolması çok iyi olmuş.
yani problem olmayacak maaş kesintisi de olmayacak bakıcı degistirmeye gerek kalmadan bir hafta için girdi çıktı yapacağız
aslında şunu merak ettim şimdi abi diyelim işe giriş yaptık sonra memura dediğm gibi bir hafta sonra işten çıkış yaptık bu durumda çıkış işlemi hemen olur mu calismadigi sistemde gözükür mu işten çıkıştan sonra diğer ayda sisteme düşüyor gün sayısı ile çıkış tarihi o yüzden merak ettim şimdi

rüyam

Üye
Üye
Arkadaslar biz evde 3 kisiyiz esim engelli bakim ucreti aliyorum kizim ogrenci ve ben sigortami yatiriyorum ve sosyal hizmetlerin bilgisi var maas aliyo gorunuyorum sadece eve giren paranin miktari onemli gelir 600 kusuru gecmiyosa kisi basi sorun yok su yonden dusunun bakicisin engellinin sigorta yok bakicida sigorta yok ee sigortaliyken hastaneye bi ton oduyoz sigortasiz olursak olelim o zaman cok sacma bi sistem hic bi gelirin olmamasi

septik

Editör
Editör
didierdrogba

Bu nalet bütünleşik sistem denilen konu, aynı e devlet sisteminin vergi algı, gelir gider açısından geliştirilmiş ve bazı kamu kurumuna özel şifre ile girilen bir yer, orada adresinde ve ailende kimin ne geliri olduğundan tut, gider görünümle herşey mevcut.

Senin bahsettiğin giriş çıkış belli olsada deneme idi falan gibi bir beyanla kurtulursun, işverende aynı şeyi söylerse tabi.

kırık ahmet

Üye
Üye
girdi cıktı diyebirsey yok
hemen keserler.uzun sure alamazsın
bildirsende keserler..
bildirmesende keserler.tek farkı bildirmezsen kural ihlali diye,su ana kadar aldıklarını faizle geri alıyorlar.ortalama 150 milyar borclanırsınız

kırık ahmet

Üye
Üye
Arkadaslar biz evde 3 kisiyiz esim engelli bakim ucreti aliyorum kizim ogrenci ve ben sigortami yatiriyorum ve sosyal hizmetlerin bilgisi var maas aliyo gorunuyorum sadece eve giren paranin miktari onemli gelir 600 kusuru gecmiyosa kisi basi sorun yok su yonden dusunun bakicisin engellinin sigorta yok bakicida sigorta yok ee sigortaliyken hastaneye bi ton oduyoz sigortasiz olursak olelim o zaman cok sacma bi sistem hic bi gelirin olmamasi

gelir 600 gecmicek tamam ama..sigortası yatan kisi asgari ucret alıyor anlamına gelir.yani 900 tl
ek geliri olur ve kesiyorlar

mesela evde 19 yasında cocuk ise giriyor.eve gelir var diye maası kesiyorlar

cocuk aldıgını eve verirse.dugun parası nasıl biriktircek

didierdrogba

Üye
Üye
gelir 600 gecmicek tamam ama..sigortası yatan kisi asgari ucret alıyor anlamına gelir.yani 900 tl
ek geliri olur ve kesiyorlar

mesela evde 19 yasında cocuk ise giriyor.eve gelir var diye maası kesiyorlar

cocuk aldıgını eve verirse.dugun parası nasıl biriktircek
arkadaşlar öyle bir şeye gerek kalmadı girdi çıktı yapmadık yani zaten yapsaydık sıkıntı olmayacakttı ama sigorta girişi yapmadık

Tekerlekli Sandalye