Bakıcının Üzerine Ev ve Arsa Olursa Maaş Kesilir mi?

Dileka

Üye
Üye
Benim bakicim eşim üzerine 2 arsa 1 ev var asgari ücret maaşı var bakıcı maaşını keserler mi eve heyet geldi sosyal hizmetlerden evrak falan istediler lütfen bilgilendirin

okatur

Üye
Üye
Benim bakicim eşim üzerine 2 arsa 1 ev var asgari ücret maaşı var bakıcı maaşını keserler mi eve heyet geldi sosyal hizmetlerden evrak falan istediler lütfen bilgilendirin
Dilek hanım arsaların kaçta kaçını sayıyorlar bilmiyorum ama asgari ücret + evin değerinin 120 de birinde gelire sayıyorlar evde ikamet eden kişi sayısına böldükten sonra kişi başına düşen gelir 967 TL yi geçmiyorsa almaya devam eder

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

gülümse_hayata

Üye
Üye
[MENTION=21042]Dileka[/MENTION]

Ben bir düzeltme yapmak isterim.

Bakıcının üzerine ev,arsa olması gelir getirmediği sürece sorun olmaz. Örneğin ev vardır kiraya verilmiştir ozaman kira getirisi gelirden sayılır. Tarla vardır ekip dikiliyordur oradan edinilen kazançta gelire dahil edilir. Arsa bir gelir getirmediği için sorun olmaz ancak 2022 engelli maaşı için sormuş olsaydınız ozaman arsanın rayiç bedeli gelire eklenmeliydi şu aşamada sizden istenilen evrakları hazırlayın rutin kontroller olabilir.

okatur

Üye
Üye
[MENTION=21042]Dileka[/MENTION]

Ben bir düzeltme yapmak isterim.

Bakıcının üzerine ev,arsa olması gelir getirmediği sürece sorun olmaz. Örneğin ev vardır kiraya verilmiştir ozaman kira getirisi gelirden sayılır. Tarla vardır ekip dikiliyordur oradan edinilen kazançta gelire dahil edilir. Arsa bir gelir getirmediği için sorun olmaz ancak 2022 engelli maaşı için sormuş olsaydınız ozaman arsanın rayiç bedeli gelire eklenmeliydi şu aşamada sizden istenilen evrakları hazırlayın rutin kontroller olabilir.
Gülümse hanım 240 da 1 ini gelire sayıyorlar gelir getirmesinin dışında evin, bakım parasında bu şart var arabada varsa onunda KDV ötv hariç 120 de 1 I gelire sayılıyor çünkü benim üzerime olan aracı 337 TL gelire katıyorlar, 2022 de aracı saymıyorlar bildiğim kadarı ile....

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

gülümse_hayata

Üye
Üye
[MENTION=3970]okatur[/MENTION]

2022 de aracın rayiç bedeli arsanın kirada olup gelir getiren evin hepsinin rayiç bedeli dikkate alınır burda yanılıyorsunuz.

evde bakım maaşında ise Engelli bireyin kendisine ait ev, arsa, araba vb. mallara sahip olması maaşın bağlanmasına engel değildir. Ancak ev, arsa, araba kirada ve gelir getiriyorsa hane gelirine dahil edilir. Engelli bireyin adına taşınır, taşınmaz mal almak evde bakım maaşını etkilemez. Ancak alınan evin kiraya verilerek kira geliri elde edilmesi, alınan aracın ticari amaçla kullanılması, arsanın tarım geliri için kullanılması durumunda elde edilen khane gelirine dahil edileceğinden bildirimi zorunludur.

Tekerlekli Sandalye