Bakım evinde yatan kardeşimin 2022 maaşı kesilecekmiş?

hayatı_sev

Üye
Üye
benım bakım evınde yatmakta olan erkek kardesım var.hıcbır gelırı kımsexı yok vasısı benım.3 4 seneden berı 2022 maası almakta sımdı ısrarla bakımevı maasının kesılcegını soyluyor ne kadar dogru benı bılgılendırın lutfen

sinandeniz

Üye
Üye
sorunuzu tam anlamadım biraz daha açıklayarak sorarsanız sorunuzu daha net bilgi verebiliriz kardeşinizin maaşının kesileceğini söyleyen kim ? kardeşinizin alış olduğu yani kesilecek olan maaşı hangiisi bakım aylığımı 2022 engelli aylığımı ?

hayatı_sev

Üye
Üye
yattıgı bakım evınde grup sorumlusu .evet engellı ozurlu maası 2022

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Kardeşiniz 18 yaşın altında mı?
25 ocak tarihli yönetmelikte ( http://engelliler.gen.tr/f7/2022-sayili-kanuna-gore-aylik-baglanma-yonetmeliginde-degisiklik-18198/ ) şu ibarelere yer veriliyor.

(2) Yaşlılık aylığı ve özürlü aylıkları, aşağıda belirtilen hallerde kesilir.

ç) 18 yaş altı özürlü yakını aylığı alanlar için bakıcı ile bakılanın aynı hanede ikamet etmediğinin, aynı hanede ikamet etse dahi fiili bakımın gerçekleşmediğinin ve aylığın özürlü için kullanılmadığının tespit edilmesi.
Halinde kesileceği söyleniyor.

hayatı_sev

Üye
Üye
18 yaş üstü yüzde 86 özürlü kurum maaşı almanın peşinde zannedersem çünkü bu sorunla bir sene öndesi yine karşılaşmıştım ben ihtiraz etmiştim sizmi bağladınızda kesiyorsunuz ve ben kardeşim için elimden geleni fazlasıyla yapıyorum içim çok rahat sadece yeni yasadan bağsetti hani kurumda yattığı için belki olabilirmi diyekesile bilirmi yardımcı olursanız sevinirim bende onlara ona göre cevap veririm teşekkürler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
18 yaş üstüyse kesilmez. Zaten 2022 maaşı ile kardeşinizin bakıldığı kurumun hiç bir alakası yok. Maaş kesilecekse kesecek yer belli.

Selçuk Mumcu

Üye
Üye
Yeni yönetmeliğin 7. maddesinin 2. fıkrasının e bendini inceleyin. ilgili maddeye göre kesilecek 2022 aylıkları.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şimdi Selçuk beyin mesajı üzerine tekrardan baktım yönetmeliğe. Selçuk beyin söylediği doğrudur. yaş sınırı aranmaksızın kesiliyor maaş.

hayatı_sev

Üye
Üye
peki bir şey daha öğrenmek istiyorum 2022 maaş ekranda aktif ve emekli sicil no yazıyor bu emekli sicil no nun anlamı rica etsem açıklarmısınız

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sicil numarası üyesi olduğumuz kurum/kuruluşlar tarafından varolan altyapılarında bizleri tanımak için atanmış olan numaralardır. Bir nevi o kuruma ait T.C. Kimlik Numarası gibi düşünülebilir.

hayatı_sev

Üye
Üye
anladığım kadarıyla bir bağkur ssk emekli sicil no gibi bir şey değil o zaman bunun bir sürekliliği yok bende hani bu sicil no olduğundan belki kesilemez diyordum kendi kendime tabiki şu anda öyle bir netlik yok ama insan yinede korkuyor hani bu maaş onun için bir güvence her ne kadar kurumda yatsa dağil

Tekerlekli Sandalye