Bakım maaşı alanlar hertürlü gelir artışını kuruma bildirmeli mi?

mustafa85

Üye
Üye
Merhaba,Sizden bir konuda bilgi istiyecektim cevap verirseniz sevinirim.Ben 87 yaşında ssk dan emekliyim eşimle birlikte yaşamaktayım.Eşim %85 özürlü olduğu için evde bakım ücreti alıyorum ancak son yapılan zamlarla maaşım 926 tl oldu ve 37 lira ek ödeme verildi bu durumda evde bakım ücretim kesilir mi?Evde bakım ücreti için sadece maaş mı kriter alınıyor yoksa ek ücret te dahil ediliyormu?Bu sene torunum üniversiteyi kazandı ve yanımızda yaşıyor onu ikametgahıma dahil etmem bu sorunu giderir mi yardımlarınız için teşekkürler.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
İntibat artışıyla birliktemi 926 lira yoksa harici mi bu miktarı alıyorsunuz?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Sorun yok o zaman 926/2= 463 lira eder, kurumun istediği rakam 467 lirayı aşmaması yönünde bildirmeniz gerekmez maaşınız kesilmez rahat olun.

mustafa85

Üye
Üye
37 lira ek ödeme eklenirse 963 tl oluyor .Sadece maaşamı bakılıyor ek ödemeyi dikkate almıyacakmıyız onuda katarsak 963 tl oluyor.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Artışla birlikte 926 oldu demiştiniz o sebepten skıntı olmaz dedim ama intibak artışıyla birlikte kişi başına düşen gelir miktarı aşılıyor maaş kesilir ama dediginiz kişinin ikametini alarak kesilmesini önleyebilirsiniz, tabi kurum bu ikamet taşıma işlemini maaşın kesilmemesi için olduğunu bilmemesi gerekir.

mustafa85

Üye
Üye
Aynı zamanda kirada oturuyorum kira gideri gösteremiyormuyuz 20 tl için bu para kesilirse 500 tl kira giderinide çıkarırsam eşimle bana geçinmek için kişi başına 225 tl kalıyor bu parayla nasıl geçinilir.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Maalesef bu maaşta giderleri göz önüne almıyor kurum ancak dediğiniz gibi adresi alırsanız diger kişinin o zaman kurtulursunuz kesilmesinden kurumada o kişiyide ekledikten sonra adrese gidip bildirin kuruma..

mustafa85

Üye
Üye
Ek ödemenin önemi yok mu sadece maaş artılına mı bakıcaz.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Bu ödeme bi kereye mahsusmu veriliyor yoksa her aymı alacaksınız?

mustafa85

Üye
Üye
SSK lılara ek ödeme her ay mı veriliyor bende bilmiyorum.Ama maaşım 926 tl oldu.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
926 alıyorsanız sorun yok intibak farkları sanıyorum 1 ay verilecek net emin degilim bu konuyu sgk'dan sorsanız bizimlede paylaşsanız ögrenmiş oluruz eger her ay verilecekse maaşınız kesilebilir, ama 1 seferlik verilecekse evde bakım maaşınıza zarar gelmez.

bilgeadam

Üye
Üye
intibak vurmadıysa zaten en düşük emekli maaşı 926 liradır 37 lira ek ödeme her ay veriliyor ben 7 ay uğraştım 3 ay aldıktan sonra 5 liradan sebep benim maaşım kesildi maaş artışları eğer 2 kişi yaşıyorsanız maaşınıza zam geldiğini bildirmeseniz bile bakım paranız bloke oluyor çekemiyorsunuz

kizil

Üye
Üye
bende bir soru soracağım bizim ortalamamızda 467 lirayı geçmiyor. 397 lira ortalamamız var ama bu ay bakıcı maaşı alamadık neden acaba kesildi mi? bize hiçbir bilgide gelmedi bilgisi olan var mı?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bulunduğunuz ilde bakıcı maaşları yatmış ancak sizinki yatmamışsa SHÇ e giderek sorunuz.

kizil

Üye
Üye
bulunduğumuz ilde yatıp yatmadığını nerden öğreniyoruz bunun bir listesi var mı?

sehli tülay

Üye
Üye
ben de bakım maaşı alıyorum ama eşim işten çıktı ve benim adıma bir iş yeri açtık, henüz 3 ay olmadı, gelirimizin de şu an kesin bir miktarı yok..Ben de hemen bildirmeli miyim bu durumu yoksa bekleyeyim mi? tşk.ler

gülümse_hayata

Üye
Üye
Geliriniz kişi başı miktarı aşmazsa sorun çıkmaz fakat bakıcı kişi üzerinemi iş yeri açıldı bunu anlayamadım. Şayet öyleyse kurum yekilileri bu maaşı engelline bak diye veriyoruz sen çalışıyorsun engellinin bakımı aksıyor diye düşünüp maaşı kesebilir. her türlü gelir değişikliği kuruma vakit kaybedilmeden bildirilmeli diye biliyordum fakat yöneticimizin yeni paylaşığı bir bilgide 3 ay gibi bir sürenin olduğunu öğrendim. İlgili haber aşağıdadır.

http://engelliler.gen.tr/f8/evde-ba...-3-ayda-kuruma-bildirilmeli-26802/#post113386

Tekerlekli Sandalye