Bakım maaşı alanların her türlü geliri beyan etmesi zorunlu mu?

firdevs05

Üye
Üye
selamlar bir konu hakkında bilginize başvurmak istiyorum,

bakım maaşı olan bir evde her türlü gelir durumu değişikliği kuruma bildirilmeli midir.
kanunda okudugum kadarı ile gelir durumunda artış var ve asgari ücretin 3/2 ni aşıyorsa bildirilmelidir diyor.

yani kişi başı 540 tl olan şu anki duruma hane de 300 tl kişi başı geliri olan hanede 400 tl kişi başı gelir olsa bu asgari ücretin 3/2 si nin altında olduğu için bildirim yapılmalı mıdır.
kurum kendi yöntemleri ile tespit halinde her türlü artışamı bakıyor yoksa gelir artışı var ama 3/2 altında deyip es mi geçiyor.

yoksa kişi başı 540 ve üstü oldugunda mı sadece bildirim yapılmalıdır

teşekkürler

gülümse_hayata

Üye
Üye
Kişi başı düşen miktar olan 540 aşılmıyor ise sorun olmaz diye düşünüyorum. Yani olası bir gelir değişikliği halinde kurum kendide tesbit etse 540 aşılmadığı sürece sorun olmayacaktır. Her türlü değişiklik kuruma bildirilmeli derken yani gelir artışı, adres değişikliği, hanedeki kişi sayısı değişikliği gibi bu durumlar mutlak suretle bildirilmeli şayet bildirilmez ve kurum bunu tesbit ederse maaşı keser.

firdevs05

Üye
Üye
teşekkür ederim sabit bir ek gelir değil benimkisi ara ara kredi kartıma ödeme fazla oluyor (eşe dosta kredi kartı ile market alışverişi felan ediyoruz) o bakımdan sormuştum..

gülümse_hayata

Üye
Üye
Rica ederim.

Tekerlekli Sandalye