Bakım maaşı alıyoruz. Staj sigortasını bildirmelimiydik?

çınarlar

Üye
Üye
Arkadaşlar 3 ay önce evde bakım maaşımız kesildi. Cimer e bir dilekçe yazdım, neden kesildi diye. Gerekçe olarak Temmuz ayında hanede gelir artışı olduğu için maaşınız kesilmiştir denildi. Ben üniversite öğrencisiyim ve hiçbir şekilde maaş almadım. Gittim rektörlüğe dilekçe yazdım ve maaş almadığımı kanıtladım. Şimdi sosyal hizmetler merkezine götürdüm. Bize tekrardan yeni dosya açtılar, önümüzdeki ay tekrar maaş almaya devam edeceğim ama bu 3 aylık mağduriyetim ile ilgili soru sorduğumda ise, size geri ödeme çıkmayacak, merak etmeyin, ama zamanında bu stajı gelip bize bildirmediğiniz için, geçmişe dönelik maaşınızı alamazsınız dedi kurumdaki personel. Elimde belge var. Bu belge ile Cimer e başvursam haklı bulunur muyum sizce?

R

rahim

Guest
Arkadaşlar 3 ay önce evde bakım maaşımız kesildi. Cimer e bir dilekçe yazdım, neden kesildi diye. Gerekçe olarak Temmuz ayında hanede gelir artışı olduğu için maaşınız kesilmiştir denildi. Ben üniversite öğrencisiyim ve hiçbir şekilde maaş almadım. Gittim rektörlüğe dilekçe yazdım ve maaş almadığımı kanıtladım. Şimdi sosyal hizmetler merkezine götürdüm. Bize tekrardan yeni dosya açtılar, önümüzdeki ay tekrar maaş almaya devam edeceğim ama bu 3 aylık mağduriyetim ile ilgili soru sorduğumda ise, size geri ödeme çıkmayacak, merak etmeyin, ama zamanında bu stajı gelip bize bildirmediğiniz için, geçmişe dönelik maaşınızı alamazsınız dedi kurumdaki personel. Elimde belge var. Bu belge ile Cimer e başvursam haklı bulunur muyum sizce?

kardeş bu yaz bizimde üniversite stajımız var .rektörlükten nasıl bir yazı aldın içeriğini paylaşırsan seviniriz.ayrıca staj döneminde e devlette adınıza kaç ay prim yatmış gözüküyormiktarını yazabilirmisiniz belirtirseniz sevinirim.

çınarlar

Üye
Üye
kardeş bu yaz bizimde üniversite stajımız var .rektörlükten nasıl bir yazı aldın içeriğini paylaşırsan seviniriz.ayrıca staj döneminde e devlette adınıza kaç ay prim yatmış gözüküyormiktarını yazabilirmisiniz belirtirseniz sevinirim.

kardeş öncelikle sana tavsiyem, staja başlar başlamaz git kuruma bildir. para alsan da almasan da.

hangi üniversite de okuyorsan, rektörlüğe hitaben bir dilekçe yaz ve dilekçede,

''Okulunuz 1111111 numaralı öğrencisiyim. 2018-2019 zorunlu yaz stajı kapsamında tarafıma yatırılan primlerin, iş kazası ve meslek hastalığı sigortası olduğunu içeren bir resmi yazı talep etmekteyim. Gereğininin yapılmasını arz ederim''

şeklinde bir yazı yazabilirsin okula.

Mesela onların bana verdiği cevap ise;

üniversitemiz İİBF fakültesi xxxx bölümü 11111123344 T.C. kimlik numaralı öğrencisi Çınarlar'a 2018-2019 eğitim öğretim yılında zorunlu staj kapsamında 01.07.2018-30.08.2018 tarihleri arasında kısa vadeli sigorta kolları kapsamında sigorta uygulanmış olup, ''22'' numaralı belge türü ile bildirim yapılmıştır.ancak öğrencimizin bu sigortalılığı nedeniylr ailesine evde bakım hizmeti karşılığı ödenen aylık kesilmiştir.bilindiği gibi 5510 sayılı kanuna göre, meslek liselerinde okumakta iken veya yükseköğrenimleri sırasında zorunlu staja tabi tutulan öğrenciler 4/a SGK statüsünde sigortalı sayılmaktadır. Stajyer öğrenciler tüm sigorta kollarına tabi olmayıp, haklarında sadece iş kazası ve meslek hastalığı sigortası uygulanmakta olup, ''22'' numaralı belge türü ile bildirimleri yapılmaktadır.

Bu arada seninkisi de zorunlu yaz stajı değil mi?

zorunlu staj olunca sigorta primlerini üniversite yatırıyor çünkü. o yüzden işyerinden değilde, okuldan bu yazıyı talep ediyoruz.

zorunlu stajın kaç iş günü ise, o kadar gün sigorta günü çıkıyor e-devlette. benim okulum mesela 30 iş günü zorunlu diyor. 30 iş günlük sigorta çıkıyor e-devlette.

R

rahim

Guest
Verdiğin aydınlatıcı bilgiler için Allah senden razı olsun. evet bizimki de zorunlu yaz stajı
ayrıca aldığın yazıda tarafınıza ücret ödenip ödenmediği belirtilmemiş.yazının içerisinde öğrencinin kendisine hiç bir ücret ödemesi yapılmamıştır diye yazılsaydı daha iyi olurdu.saygı ve sevgilerimle Allah hepimizin yardımcısı olsun.

ayrıca e devletten gelirler idaresi internet vergi dairesi genel girişi tıplayıp uygulamaya git tıkla açılan sayfada beyanname işlemleri hazır beyan tıkla açılan sayfanı sol tarfta ücret gelirleri tıkla sgk gelirler tıkla ne olcak bak bi sanki ücret ödenmiş gbi görüyor.

çınarlar

Üye
Üye
Verdiğin aydınlatıcı bilgiler için Allah senden razı olsun. evet bizimki de zorunlu yaz stajı
ayrıca aldığın yazıda tarafınıza ücret ödenip ödenmediği belirtilmemiş.yazının içerisinde öğrencinin kendisine hiç bir ücret ödemesi yapılmamıştır diye yazılsaydı daha iyi olurdu.saygı ve sevgilerimle Allah hepimizin yardımcısı olsun.

ayrıca e devletten gelirler idaresi internet vergi dairesi genel girişi tıplayıp uygulamaya git tıkla açılan sayfada beyanname işlemleri hazır beyan tıkla açılan sayfanı sol tarfta ücret gelirleri tıkla sgk gelirler tıkla ne olcak bak bi sanki ücret ödenmiş gbi görüyor.

evet, bana yazılan yazıda ücret ödenmediği yazmıyor, yazsaydı daha iyi olurdu. belki de dilekçemde eklemeyi unuttum. ayak üstü dilekçemi vermiştim çünkü.

dediğin şekilde sisteme girdim. asgari ücret üzerinden 07/2018 döneminde brüt ücret 1.092,54 TL... 08/2018 döneminde brüt ücret 632,52 TL çıkıyor. Uzaktan bakıldığında asgari ücretli bir şekilde okulda çalışıyormuşum gibi algılanıyor ama olayın perde arkası böyle değil halbuki.

D.BULUT

Üye
Üye
şu konuda hem fikir olalım arkadaşlar,bakın evde bakım maaşı alan arkadaşlarda gayet iyi bilirki,evde bakım maaşı gelir fazlalığından dolayı kesilir ise ki buna sigortada dahil geriye dönük ödeme yapılmaz,en son ikramiyelerle ilgili kesilen maaşların ödemesi yapılmaya başladı.değil zorunlu staj maaş almamak falan devlet için sabah akşam zorunlu olarak iş görevi alsandahi devlet sana ödeme yapmaz..evet bu herkesi madur eden bir konu ama geriye dönük ödeme alamazsın.

R

rahim

Guest
evet, bana yazılan yazıda ücret ödenmediği yazmıyor, yazsaydı daha iyi olurdu. belki de dilekçemde eklemeyi unuttum. ayak üstü dilekçemi vermiştim çünkü.

dediğin şekilde sisteme girdim. asgari ücret üzerinden 07/2018 döneminde brüt ücret 1.092,54 TL... 08/2018 döneminde brüt ücret 632,52 TL çıkıyor. Uzaktan bakıldığında asgari ücretli bir şekilde okulda çalışıyormuşum gibi algılanıyor ama olayın perde arkası böyle değil halbuki.
aldığınız toplam parayı 12 aya böldüler mi yoksa sadece temmuz ve ağustosa mı dahil ettiler.

Tekerlekli Sandalye