Bakım maaşı almak için yatalakmı olmak lazım?

akk 53

Üye
Üye
Evde Bakım maasi almak için yatakdami olmak gerekiyor oysaki ayakda olan çok kişi var

SM-A700F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

septik

Editör
Editör
Sağlık raporunda %50 üzeri ve ağır engellidir ibaresi olan ve hanede yaşayanların toplam geliri yine hanede yaşayan kişi sayısına bölündüğünde kişi başı 847 tl nin altında bir gelire sahip olanlardan engeliye bakan kişiye verilen bir maaş türüdür.

İlla yatağa bağlı olmak gerekmiyor, yaşamsal işlevlerinden örneğin yalnız başına banyo yapamaması, yemeğini yiyememesi vb gibi işlerinini yapamayanlar için bakıcısına veriiyor.

Cennetimsin

Üye
Üye
Benim kardesim %80 kronik şizofreni(tedavi ile çalişma olanagi olmayan)raporu..agır özürlu (hayir)(sureklidir evet belirtilmiş...kardesimin kisisel bakmini banyosunu temizligini yemegi ilaci herseyiylr bn ilgileniyorum bakima muhtaç.evde bakim maasi icin rapordaki agir ozurlu ibaresinin evet olmadi getekiyorya rapor itirazda bulundum 2 kez heyet yine ayni sonucu verdi anlamiyorum derdimi sıkıntımi nasil anlatabilirim heyete cijtiginda 2dkk surmuyo girip cikmak hasta vasisine konusturmuyorlar bile hastaya bakip gonderiyorlar bizi magdur ediyorlar bnim cslismam lazim onu birakip gidemiyorum ne 3 aylik ne bakim parasi ne yapabilirim

gülümse_hayata

Üye
Üye
[MENTION=20146]Cennetimsin[/MENTION]

Öncelikle Allahtan kolaylıklar vermesini diliyorum.

Yapmanız gereken itirazı zaten yapmışsınız yinede kabul edilmemiş. Bu şartlar altında yani rapora ağır engelli ibaresi koyulmazsa evde bakım maaşı için hiç bir ihtimal yok keşke olsaydı ama malesef illede ağır engelli olması gerekiyor.

2022 maaşı için böyle bir şart yok %40 ve üzeri raporlu olanlar şartları uyması halinde maaş alabilir.
Bu şartlar hiç bir sosyal güvencenin olmaması ayrıca oturulan ev hariç kira getirisi olan mülklerde gelire dahil edilir. Eve giren bütün gelir evdeki kişi sayısına bölünmesi halinde 483 TL geçmemesi gerekmektedir.

Tekerlekli Sandalye