Bakım maaşı hakkında.

septik

Editör
Editör
Arkadaşlar, aile bilgi sistemi diye yeni bir uygulama üzerinde çalışıldığı için sistemde gecikme oluşmuş, henüz resmi bir açıklama yapılmadı dolayısı ile bizlerde konuya dair bir açıklama yapamadık. Fakat gecikmelide olsa kısa süre içersinde evde bakım maaşlarını eksiksiz yatacaktır. Biraz sabır.

Yalnız bu sistemde, sosyal hizmetler hane, hane gezerek kontrol sağlayıp hem engellinin durumunu ölçecek hemde maaş hak edip edilmediği konusunda yasalardan bağımsız olarak il, ilçe sosyal hizmetlerin kendi karar verme yetkisine sahip olacak bilgisine ulaştım.
İnşallah doğru değildir.

Son düzenleme:

Doğan_ayd

Üye
Üye
Nasıl yani illa yatalak ya da ölmek üzerinde olup olmadıklarına mı bakacaklar bir dünya hastalık var ve bu hastalıklar sürekli kronik hastalıklar

Elif altin

Üye
Üye
Peki ta otizm

Moderatörün son düzenlenenleri:

Doğan_ayd

Üye
Üye
Benim raporum %86 ağır engelli kronik böbrek yetmezliği/böbrek transplantasyonu(böbrek nakli) ve epilepsi var hastanede olduğum bir gün gelip beni göremezlerse aylığı kesme hakkına sahipler mi?

edo24

Üye
Üye
çok saçma olur ben eve alış veriş için markete gittim diyelim onlarda o ara geldiler ve ben evde yokum diye maaşımı kesecekler iyi de adama sormazlar mı yemek yememiz için alış verişe gitmemek olur mu yani haklı olduğunuz sebepten dolayı maaşın kesilmesi mantıklı olmaz keyfi olur önce bir sorulmalı geldiğimizde neden yoktunuz diye sorulmadan kafalarına göre kesmeleri çoğu kişiyi mağdur eder

septik

Editör
Editör
Edo o an evde yoksan evdeki engelli kişi söyler sebebini, zaten amaç bu sanırım, bakım yapılmadığı halde şurdaydım burdaydım gibi konular araştırılacak.

İnanın bakım maaşını alacak kişinin bakıma muhtaç kişiye karşı tavır, danranış ve hizmetine bakılması bencede süper olur..

Son düzenleme:

bahar&emine

Üye
Üye
Yukarda yazmis oldugunuz aciklama evde bakim maasi ilk ciktiginda eve her 6ayda habersiz gelip ayni yerdemi ikmaet ediyorsunuz engelliye gercekten bakiyormusunuz engelli konusuyorsa soruyorlardi yatagina kiyafetlerine kadar bakmaktalardi şimdi kapidan bakip gidiyorlar

septik

Editör
Editör
Evet, anlaşılan o ki, şimdi kapıdan bakılıp gidlmeyecek.

bahar&emine

Üye
Üye
Aslinda doğru olan budur çünkü bazi insanlar neyazikki bakmakla yukumlu oldugu kisye bakmayip sidet bile ugulaya biliyor guzel bir uygulama kötu tarafi benim kizim cok sık disari cikmak ister yaz ayinda evde bulamazlarsa sanirim uyari yapiyorlar birdaha bulamazlarsa maasi kesiyorlar

kolera

Üye
Üye
Peki sistem devreye girince hemen evlere gelmeye başlarlar mi,ben ve otizmli ikizlerim memlekete geldik evde değiliz.

Doğan_ayd

Üye
Üye
Peki ben ve bakicim olan yakınım hastane olduğumuzda evdeki kardeşim kendilerine bilgi verirse ne olursa olsun yine de kesecekler mi?

Diyelim ki kestiler aynı raporla gelir kriterine uygun olduğum süre boyunca tekrardan başvuru yapabiliyor muyum?

memo51

Üye
Üye
Peki ben ve bakicim olan yakınım hastane olduğumuzda evdeki kardeşim kendilerine bilgi verirse ne olursa olsun yine de kesecekler mi?

Diyelim ki kestiler aynı raporla gelir kriterine uygun olduğum süre boyunca tekrardan başvuru yapabiliyor muyum?
Aynen bizde bazen annecigimle hastanede yatıyoruz engelli kardeşlerim evde oluyo bazen Bursa daki ablam geliyo onların yaninda kalmak için bazende ben gunduz duruyorum yanlarinda fakat annecigim bensiz duramiyo diyaliz hastasi destekle yürüyo bez kullandigimiz halde bize kısmı bagimli raporu verdiler.ondanda gectim kardeslerimin biri %98 engelli digeri %70 annemde kismi bagimli neye bakmaya gelecekler anlamadimki böyle bir durumda ne diyecekler evdeki ablamm anlatamazda bende hastamin basinda olcam Allah Yardımcımiz olsunn zor bu işler

sunayca

Üye
Üye

spica34

Üye
Üye
Peki sistem devreye girince hemen evlere gelmeye başlarlar mi,ben ve otizmli ikizlerim memlekete geldik evde değiliz.
Kuruma gidip nereye gitttiğinizi ve ne kadar kalacağınızı bildirir dilekçe vereceksiniz. Biz öyle yaptık ve geldiğimiz şehirde 1 hafta sonra kurumdan gelip kontrol edip esas bağlı olduğumuz kuruma bildirdiler.

Hzeyneb

Üye
Üye
15gunden az kalacaksam yinemi bildirmek gerek ben geçen yıl aramıştım on günlük köye gideceğim diye ongun için dilekçe vermene gerek yok demişlerdi

spica34

Üye
Üye
15gunden az kalacaksam yinemi bildirmek gerek ben geçen yıl aramıştım on günlük köye gideceğim diye ongun için dilekçe vermene gerek yok demişlerdi
Sanırsam 1 aydan fazla gidişler için dilekçe vermek gerekiyor. Biz yaklaşık 5 ay kaldığımız için bildirmek durumunda oluyoruz

Eluime

Üye
Üye
Ben Haziran ayında bakım maaşına başvurdum bana bu ay alabileceğim söylendi ama e devlete görünmüyor maaş yanlış mı söylediler acaba ?

edo24

Üye
Üye
Ben Haziran ayında bakım maaşına başvurdum bana bu ay alabileceğim söylendi ama e devlete görünmüyor maaş yanlış mı söylediler acaba ?
e devlette sorun var ondan göremezsiniz bizde de eski ödeme görünüyor bu ay ki maaşlar hala yatmadı

Kolsuz

Üye
Üye
Arkadaşlar bende engelliyim 2 sene önce işkazasinda sol kolumu kaybettim.,%57 sürekli raporum var.sürekli isgoremez baglandi.
Sizlerden ricam eşim başvursa evde bakım maaşı alabilirmi.
14 yaşında bir kizim var yani evde 3 kisiyiz.eve net giren 5700 tl.
hani bu asgari ucrete gore hesaplaniyormus ya pek anlamam da bu maasa gore alırmiyiz.bide sol kolum yok yani %57 engelli raporu yeterlimi hani engellinin durumunada bakiliyormus ya o yuzden sordum.
Bİ kac kisi alirsiniz falan dedi bosuna umutlanmayalim bi uzman yada tecrubesi olan biri yardimci olursa çok sevinirim.

Tekerlekli Sandalye