Bakım maaşı için komşumuz bakıcı olabilir mi?

newcerlens0

Üye
Üye
Sayın İlgili, Arkadaşlar

İller arası farklılıklar yaşanmakta olup sizler bu konuya daha iyi hakim olduğu kanısındayım.

Annem ve babam aynı evde oturmakta olup toplamda 2 kişiler. Annemin (%87 görme engeli ve %3 işitme kaybı toplamda %90 ağır engelli raporuna sahiptir) Yaşlarının ilerlemesi ve babamında tansiyon vs başka rahatsızların olması sebebiyle bakım durumları gerekmektedir. Bakım parası alabilmek ve bu durumu kapı komşumuz olan yıllardır aile dostumuz olan birini düşünüyoruz. .... iline ait Aile sosyal giderek başvuru yaptık maaşınının belediyden emekli olup 1726 tl maaş almaktadır ortalaması 784 tl olmadığı için verilemediği olumsuz bir karar aldık. Pekela bu maaşı alabılmek için farklı yollar varmı içerik olarak biz bilememekteyiz diye soru yoneltince cevap aynen şu olmuştu ''Siz araştırıp geleceksiniz farklı yolları siz söyliceksiniz biz olur olmaz dicez bilgi veremiyoruz yonlendırme, danışmanlık yapamıyoruz.'' Şok oldum ve azarlarcasına konusmak geldı lakın cevap vermedım. Farklı bir ilde sordum vasi kararı çıkarın 50 metre yakında biri olsun onlarında evde kişi sayıları maaşlarına bölünecek vs dedi kafama yatmadı pek dediği.Sizden ricam biraz daha babamın bu emekli maaşına göre bakım yada farklı bir maaştan yararlanma durumu nedir. Vasi tayini çıkarma olayı varmış vs ihtimalleri ve yol gösterici bir söyleşide bulunursanız sevınırım şimdiden teşekkürler.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhabalar, malasef komşunuzu bakıcı olarak gösteremezseniz. Yönetmelik gereği şu kişilerin bakıcı olacağına hükmedilmiş.

Şu kişiler Bakıcı olabilir;

Akraba; Bu Yönetmeliğin uygulanmasında, üveyler dahil olmak üzere bakıma muhtaç özürlünün; eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri, ana ve babası ile bunların ana ve babası, torunları ile torunlarının eşleri, kardeşleri ile kardeşlerinin eşleri, kardeşlerinin çocukları ile kardeş çocuklarının eşleri, eşinin ana ve babası, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri ile çocukları, amcaları ve amcalarının eşleri, amca çocukları ile bunların eşleri, halaları ile halalarının eşleri, hala çocukları ile bunların eşleri, dayıları ve dayılarının eşleri, dayı çocukları ile bunların eşleri, teyzeleri ve teyzelerinin eşleri, teyze çocukları ile bunların eşlerinden her birini ifade eder.

Ve yine size söylenen gibi bakım maaşı için kişi başı gelirin 784 tl yi geçmemesi gerekmekte. Bakınız:> http://engelliler.gen.tr/f8/2016-yili-evde-bakim-maasi-kisi-basi-gelir-belli-oldu-28062/

Bu durumda bakım maaşı almak için öncelikle bakıcı olarak gösterilen kişinin yukarda adı sayılan "akraba(lar)" kapsamında olması gerekmekte. Kişi başı gelir sınırını aşıyorsunuz. Bunun içinde anne babanızın yanına bakmakla yükümlü olunan ve kişi başı gelire dahil edilecek birini almanız ikametgahını anne babanızın yanına almanız gerekmekte. Bunların dışında başkada bir çıkış yolu yok malasef.
http://engelliler.gen.tr/f8/evde-ba...ilir-kimler-gelir-hesabina-dahil-edilir-1404/

newcerlens0

Üye
Üye
Halil bey ilginize teşekkürler.
Aile sosyaldeki görevli alt üst komşudan ve 50 metre uzaklıktan bahsetti ama ayrıntı vermıyor sanki devlet sırrıymış gibi sizin demenize ve yönetmelikte belirtildiği üzere illede akrabamı bakacak. Pekela devlet tarafından yararlanabileceği parasal maaş anlamında başka bir durum soz konusumudur

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici

newcerlens0

Üye
Üye
Halil bey mahkeme karari ile vasi tayini yapilabirligi bilgisini baska bir Aile.sosyal mud aldim konusma su sekilde "Akrabamin bakma durumu yok ozaman 50 metre yakin komsu olur yan komsu olabilirmi.evet ama onlarinda maasi hesaplanacak ve devaminda sunlari söylüyor gorme engelli oldugu icin yatili 24 saat zorunlu 3 kisilik heyet kontrolunde evde olmadigi anlaşılırsa geriye.donuk odemek zorunda kalirsiniz yatili olmazki dedim onunda esi cocugu var.gunluk 8 saat var o size uymuyor yatili sart diye soyledi bunun basvurunun incelikleri.farkli yollari yokmudur yani kesin alamazmi diyorsunuz

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Açıkcası vasi tayini yapıldığında işlemlerin nasıl yapılacağı ve dahası akraba olmayan kişinin vasi tayiniyle bakıcı olarak gösterileceğini şimdiye kadar ne okudum nede duydum. Bunun yasal dayanağı neymiş acaba öğrenebildiniz mi? Bir yasa yönetmelik?

newcerlens0

Üye
Üye
Acikcasi hangi yonetmelik madde diye sormadım lakin fazla ilgilenmeyip yuvarlama cevap verdi olmamasi icin elinden.geleni yapıyormuş gibi bir izlenim hissettim zaten komsuyu ben karistirmadim diretince komsunuz varmi 50 metre icinde sekliyle gelisti sohbet sizin fikriniz nedir bu konuda?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Dediğim gibi ben (mevcut yönetmelik ve yasalar çercevesinde) komşunun bakıcı olabileceğine ilşkin bilgiyi ilkkez duyuyorum. Açıkcası bunun mümkün olduğuna pekte inanmıyorum.

Moderatörün son düzenlenenleri:

newcerlens0

Üye
Üye
Bilindiği üzere toplumda engelli insanların bakım ve hizmetlerini üstlenmek oldukça zordur. Bu husus göz önünde bulundurularak, engelli insanlarımızın hayatlarının idamesini evde yürütecek kişilere Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından aylık net asgari ücret miktarında verilen tutara evde bakım parası denilmektedir. Evde bakım parası engelli insanın kendisine değil, bakımını üstlenen akrabası, vasisi ya da komşusu gibi üçüncü kişilere ödenen bir meblağdır. Seklinde bir bilgiye ulastim netten

Tekerlekli Sandalye