Bakım maaşı için yapılan denetimde rencide ediliyoruz?

Edizabi34

Üye
Üye
Nisan ayından itibaren annem adına evde bakım maaşı alıyorum gelirimiz asgari ucreti+ölüm aylığı 540 tl evde 4 kişiyiz. Eşim haziran da işsiz kaldi kuruma bildirdim. Ağustosta ise girdi hemen dilekçe verdim. Ekim bu hafta denetime geldiler sabah 10da annem uyuyordu çocuğum bikacvgundur hasta olduğu için uykusuz olduğum için hazırlıksız yakalandim annemi uyandirmadan baktı gitti cuma günü gelin dedi gittim. Kaç kardeşini diyor tek çocuğum dedim çocukla an beni evde tek mi bıraktın diyor hayır biri okulda annemide kaynak ama bıraktım dedim 2 çocuk gibi tek bırakmam mümkün mu dedim?

evde 4 kişi yaşamınıza emin misinizdedi evet dedim herkese sorabilirsiniz. Bayramda ikramiye aldınız mi dedi evet dedim 250tl( kurumu aradım gelmeniz gerek yok geliri asmıyorsunuz dedi demistim) hiim dedi. Eviniz kendiniz mi diyor kira dedim neyse an ben nezamandir hasta 30 yıldır kronik şizofreni dedim ( bu bilgiler hep onlarda var niye rencide etmeye çalışıyorlar ) annemle babam 10-15 yıl önce boşandı babamın evinin yarı hissesi anneme verilmişti ( buna arsa tapusu gözüktüğü için 4 daire 1işyerinde 8/1 hissedar gözüküyor annem bi daire bile degil) gelir elde ediyorsunuz dedi etmiyoruz babam vefat ederse gelirimiz olur dedim)

eşimin maaşı 1,538,72tl annem 540tl sadece eşimin gelirini yazdırdı annemin bayram ikramiyesi hesaplancakmis iki bayram toplam 500tl sorun gözükmüyor maaş devam eder dedi süreci nasıl takip edeceğim. Bide bu engellilere de engelli takımına iyilik değil tamamen eziyet rencide etme açık arama ihtiyaç olmasa hakkı olmasa niye isteyelim. Devlet engel niye ücretsiz bakıcı temin etse engelli yakını asgari ücretle çalışsa daha iyi? Bu iş bulsam asgari ücret bin tl anneme bakıcıya gider kalan da faturaya eziyet yine evde bakıma muhtaç kalıyoruz kimi diyor anneni bakım evine yolla herkese herşey çok kolay geliyor allah yardımcımız olsun

Edizabi34

Üye
Üye
Inan fiziksel hastalik tan daha zor ruhsal hastalik insanlarimiz anlayamiyor babam 15 yildir karisiyla keyfinde akrabalarim annem onlari yer diye arayip sormaz cocuklugimu yasadim ne buyuklugumu yine halime sukrettim artik cok yoruldum

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Evet denetimlerde rencide edici cümleler "sorguya çeker" gibi davranmalar oluyor. Kurumun bakıma muhtaç kişinin bakımının ksiksiz yapılıp yapılmadığını kontrol etme hakkı var bencede gerekli. Fakat bu kontrol sırasında kurum yetkililerin bakıcıyı rencide etmeye kesinlikle hakkı yok.

Edizabi34

Üye
Üye
Evet denetimlerde rencide edici cümleler "sorguya çeker" gibi davranmalar oluyor. Kurumun bakıma muhtaç kişinin bakımının ksiksiz yapılıp yapılmadığını kontrol etme hakkı var bencede gerekli. Fakat bu kontrol sırasında kurum yetkililerin bakıcıyı rencide etmeye kesinlikle hakkı yok.

Cevabınız için teşekkür ederim tabiki denetim yapsınlar empati yaparak. Çocukla annen evde tek mi, nezamandir hasta, oturdunuz ev kendinizin mi,kaç kardersiniz , babam imam nikahlı evli, ikramiye aldınız ücreti belirtmeme rağmen biz yine bilgisayardan bakalim. Kirada oturduğumuz biliyorlar soybis tek çocuk olduğum belli babam 10-15 yil once başkasıyla resmi olarak evli olduğu belli, annemin birçok hastanede aylarca yatısı belli. bunlar ihtiyaci olan kisiyi iyicerencide etmekten başka. Mesela bana hergün annemin üstünü nasil giydirdimi uyudugundabile 2-3 kere kontrolamacli yanina gitmemi sormamalari şizofreni ettikleri icin sekerli hiç bişey yedimedigimi daha bicoksey. Bence engelliye devlet tarafından bakıcı verilmeli engelli yakınında ise girmeli en azından engelli yakının kendi kazandığı para olmus olur

Edizabi34

Üye
Üye
Denetim yapılmasıyla ilgili değil sorunum umarim anlamışsınızdır. denetim engelliye nasil baktimla ilgili tek soru sormadilar üzüldüm bu. Allah büyük ne diyim

Edizabi34

Üye
Üye
Sosyal hizmetlerdeyken kişi sayısı fazla olan bi amca evi var geliri var geliri asiyorsunuz yetkiliyle konuştu gitti geldi ben işten çıkacağım iş çıkış kağıdını getiririm dedi p.tesi. herkes bu geliri astim aşmadin derdinde engeliye nasil baktigimiz umrunda değil derdim bu. Biz geliri geçemiyoruz zaten maddi durumumuz iyi olsa ihtiyacımız olmasa niye minnet edelim buna anlamıyorum yani soybis herşeyi görüyorsun ona rağmen kuşkuyla soru soruyorsun kişi buna uymasa niye gelip başvursun?

ahmet34

Üye
Üye
bence gelire bakmaksızın her engeli olana asgari ücret ve sigorta yapılsa çok hoş olurdu,ekonomimiz nasıl olsa çok güçlü

Edizabi34

Üye
Üye
bence gelire bakmaksızın her engeli olana asgari ücret ve sigorta yapılsa çok hoş olurdu,ekonomimiz nasıl olsa çok güçlü

Yanlış anladınız sanırım benim demek istediğim evde bakım maaşı komple kaldırılsın. Engeliye devlet bakıcı temin etsin. Engelli yakınında bu sayede ise girip çalışabilir. Engelli yakını engeliyle baktii icin calismiyor ise girse aldığı para hasta bakıcıya . Ama evde bakım maaşı kaldırılırsa devlet engelliye tam teşekküllü bakıcı temin ederse daha faydalı olur diye düşündüm kötü bişey mi?
Denetlemede maddi durumun kotu olduğunu bile bile aile bağları kopuk olduğunu bile bile rencide edici sorulara maruz kalmak daha mi iyi? Tek baktilar maddiyat memurlarin hastaya nasil vaktiginka ilgili tek soru yok.
Bu arada belirteyim ben gelirin epey altindayim bakım maasima engel bişey yok ben başka bişey anlatmak istiyorum siz ankamak istediginizi ankammisiniz.

Edizabi34

Üye
Üye
Bu zamana kadar evine denetlemeye gelenler memurlar engelliye nasil baktinizi sordu mu? Evde bakım maaşını ihtiyacı ce hakkı olmayan zaten talep etmez benim demek istediğim farklı ? Maaşı kaldirsinlar yine bi kerelik neye bakacaklarsa baksınlar engelliye hasta bakici versin engelli yakinida ise girsin kimseye minnet etmesin kotu bisry mi

ahmet34

Üye
Üye
oda olur ama aslında engelli kişilerin yaşamı diğer sağlam insanlar gibi değil,yani onların hayata daha iyi tutunmaları için şartsız maaş bağlansa iyi olurdu,o maaşlarıyla istediklerini yapabilirler,avrupada böylemi bilmiyorum,asgari ücret ve sigortayı devlet yapsaydı fena olmazdı
evdeki diğer insanların calısıp ne kadar gelır aldıgına bakmaksızın her engelliye asgarı ucret ve sıgorta ıyı olurdu

Edizabi34

Üye
Üye
oda olur ama aslında engelli kişilerin yaşamı diğer sağlam insanlar gibi değil,yani onların hayata daha iyi tutunmaları için şartsız maaş bağlansa iyi olurdu,o maaşlarıyla istediklerini yapabilirler,avrupada böylemi bilmiyorum,asgari ücret ve sigortayı devlet yapsaydı fena olmazdı
evdeki diğer insanların calısıp ne kadar gelır aldıgına bakmaksızın her engelliye asgarı ucret ve sıgorta ıyı olurdu

Bende onu diyorum engelliyi motive etmeye calisan biz yakinlari benim annem kronik sizifren bakima muhtac yaninda kimse olmadan disari cikamaz, evde tek kalamaz yabanci insanlar bilmedigi ortamda tepkileri farkli okuyir sakinkestirmek telkin etmek gerek. Ustu kirlenmis mi temiz mi fark etnez wc banyosu daha bicok sey engelliyle ilgikenirken engelli yakini kendini unutuyor. Evde bakim sosyal hiznetlerin tek ilgilendigi para durumu bi acik bulsam maas kessem denetim bu degil. Fukarayi iyice sorularla rencide etmek. Allah buyuk insaallah bi mucize olur ne sosyal hizmetlere ne baska biseye gerek kalir

Edizabi34

Üye
Üye

Bende onu diyorum engelliyi motive etmeye calisan biz yakinlari benim annem kronik sizifren bakima muhtac yaninda kimse olmadan disari cikamaz, evde tek kalamaz yabanci insanlar bilmedigi ortamda tepkileri farkli okuyir sakinkestirmek telkin etmek gerek. Ustu kirlenmis mi temiz mi fark etnez wc banyosu daha bicok sey engelliyle ilgikenirken engelli yakini kendini unutuyor. Evde bakim sosyal hiznetlerin tek ilgilendigi para durumu bi acik bulsam maas kessem denetim bu degil. Fukarayi iyice sorularla rencide etmek. Allah buyuk insaallah bi mucize olur ne sosyal hizmetlere ne baska biseye gerek kalir

ahmet34

Üye
Üye
evin genç delikanlısı işe girip para biriktirip düğün yapmaya çalışsa,o parayı gelirden sayıp maaş kesiliyor,bu seferde o genç maaşı eve verip evlenemiyor
bu yüzden engelliye şartsız maaş bağlanması şart,aslında konuyu gündeme getirmek lazım

seopro

Üye
Üye
Tam rencide sayılmaz zira görevli personel bu şekilde denetim yapar. Zira bu parayı kötü emelleri için kullananları görüyoruz arkadaşlar. Bir kuruşunu dahi engelli kişinin hizmetine harcatmayan şahıslarda var.

Edizabi34

Üye
Üye
Tam rencide sayılmaz zira görevli personel bu şekilde denetim yapar. Zira bu parayı kötü emelleri için kullananları görüyoruz arkadaşlar. Bir kuruşunu dahi engelli kişinin hizmetine harcatmayan şahıslarda var.

O kişiler yüzünden biz niye rencide olalım soybis herşey gözüküyor zaten defalarca bildiği şey niye soruluyor? Engel niye nasıl baktığımda ilgili tek soru sorulmadı. Kötü niyetli kişiler yüzünden kurum maddi kısmını soruyor sadece.

Aysekaya

Üye
Üye
Empati lütfen

Benim %97 engelli kızım var ve ben 57yasindayim belimde 6 tane pilatin var tansiyon var guatr var ve ağır kaldıramıyorum benim evde bakım aylığımi kestiler oğlum çalışıyordur gelirkrteri ne uymuyor
Şimdi benim anlamadığım engelliye devletmi bakacak kardeşimi bakacak
Bu kanunu çıkaranlar sadece bir gün bizim neler çektiğimizi keşke görseler bakım parasını onlar alsın ayda bırakın günde verilse mutlu değiliz ona rağmen devlet tamamen bizi mağdur etti günahını kim çeker bilmiyorum sadece empati yapsinlar bir günümüzü yeter

Tekerlekli Sandalye