bakım maaşı ve 2022 maaşı

olcan01

Üye
Üye
abilerim öncelike ben ve kardeşim 2022 maaşı alıyoruz kardeşim evde bakım maaşı alacak evde 6 kişiyiz babam emekli 3000 tl maaş alıyor kardeşimin evde bakım
maaşı bağlanırsa 2022 maaşlarımız kesilirmi not:kardeşim yaşı 36 benim 33 yaşındayım şimdiden teşekkürler

septik

Editör
Editör
[MENTION=15334]olcan01[/MENTION]

Evde bakım maaşı gelir krteri kişi başı 1402 TL X 6 kişisiniz = 8412 TL nı aşmamanız gerekiyor. Sizin geliriniz bu rakamın çok altında kalıyor sorun çıkmaz.

olcan01

Üye
Üye
abi kardeşim için dün rapor aldığımız kurumdan hane ziyaretinde bulundular 5 martta heyete girdi dediler biz arıyacağız raporu halen alamadık ne yapmamız lazım

septik

Editör
Editör

Olcan arkadaşım ben soruna hatalı cevap vermişim. Sen 2022 maaşlarımız kesilirmi demişsin bense bakım maaşı bağlanırmı diye düşünmüşüm sanırım.

Sizin geliriniz 3000 TL emekli maaşı + 1460 TL bakım maaşı ( temmuz ayında bakım maaşı bir miktar artacak. = 4460 TL geliriniz olur.

2022 Maaşı kişi başı gelir krıteri 701 TL x 6 kişi = 4206 TL yi aşmamnız gerekirken 254 Tl fazla gelir çıktığı için malesef 2022 engelli maşlarınız kesilebilir.

Soruna gelirsek birşey yapmanıza gerek yok raporu alınca kuruma verirsiniz.

gececi01

Üye
Üye

Olcan arkadaşım ben soruna hatalı cevap vermişim. Sen 2022 maaşlarımız kesilirmi demişsin bense bakım maaşı bağlanırmı diye düşünmüşüm sanırım.

Sizin geliriniz 3000 TL emekli maaşı + 1460 TL bakım maaşı ( temmuz ayında bakım maaşı bir miktar artacak. = 4460 TL geliriniz olur.

2022 Maaşı kişi başı gelir krıteri 701 TL x 6 kişi = 4206 TL yi aşmamnız gerekirken 254 Tl fazla gelir çıktığı için malesef 2022 engelli maşlarınız kesilebilir.

Soruna gelirsek birşey yapmanıza gerek yok raporu alınca kuruma verirsiniz.

pardon ama arkadaş diyorki babam emekli 3000 tl maaş alıyor kardeşim engelli maaşı alıyor evde bakım maaşı alırsak engelli kesilirmi iyide benim bildiğim emekli olan kişide hanede sgk da olur ben 5 yıldır sgk yaptıramıyorum kızımın engelli maaşı kesilmesin diye sgk olan bir haneye nasıl olurda engelli maaşı veriliyor

gececi01

Üye
Üye
abilerim öncelike ben ve kardeşim 2022 maaşı alıyoruz kardeşim evde bakım maaşı alacak evde 6 kişiyiz babam emekli 3000 tl maaş alıyor kardeşimin evde bakım
maaşı bağlanırsa 2022 maaşlarımız kesilirmi not:kardeşim yaşı 36 benim 33 yaşındayım şimdiden teşekkürler

sgk olan ve emekli olan bir hane yada babanın oğlu asla engelli maaşı alamaz diye biliyorum siz nasıl engelli maaşı alıyorsunuz hemde 2 kişi birden

septik

Editör
Editör
[MENTION=4669]gececi01[/MENTION]

2022 Engelli maaşında, hanede 18 yaş altında engelli çocuklara maaş bağlanırken anne veya babada sgk olmaması şartı aranıyor.

18 Yaş üstü engelli kardeşlerimiz için bu geçerli değildir, hanede sgk lı olsun olmasın sıkıntı çıkmaz yeterki engelli kişinin sgk sı olmasın, kişi başı gelir 2020 yılı için 701 Tl nı aşmasın, % 40 ve üzeri sağlık raporuda varsa maaş bağlanmaması için hiçbir sebeb yok.

Zaten [MENTION=15334]olcan01[/MENTION] arkadaşımızın sorusunda babası emekli olduğu halde kardeşi ve kendisi 2022 maaşı almaktaymış ayrıca yaşlarındanda bahsetmişler.

gececi01

Üye
Üye

2022 Engelli maaşında, hanede 18 yaş altında engelli çocuklara maaş bağlanırken anne veya babada sgk olmaması şartı aranıyor.

18 Yaş üstü engelli kardeşlerimiz için bu geçerli değildir, hanede sgk lı olsun olmasın sıkıntı çıkmaz yeterki engelli kişinin sgk sı olmasın, kişi başı gelir 2020 yılı için 701 Tl nı aşmasın, % 40 ve üzeri sağlık raporuda varsa maaş bağlanmaması için hiçbir sebeb yok.

Zaten [MENTION=15334]olcan01[/MENTION] arkadaşımızın sorusunda babası emekli olduğu halde kardeşi ve kendisi 2022 maaşı almaktaymış ayrıca yaşlarındanda bahsetmişler.

sayın septik benim kızım 23 yaşında 1460 tl evde bakım alıyoruz kızım yeşil kartlı 805 tl de 2022 maaş alıyoruz ben özellikle kızımın engelli maaşı kesilmesin diye 3 yıldır sgk lı bir işe girmiyorum giremiyorum şimdi 3 yıldır benim korkularım yersizmiydi boşunamı sgk sız kalmışım yarın hemen sgk girişimi yaptırsam hanede sgk dan dolayı gelirimiz 2400 + 1460+800 toplam 4660 tl yapar 6 kişiyiz hanede bölü 6 =776 tl yapar ve kızımın engelli maaşı kesilir diye düşünüyorum şayet engelli 2022 maaş gelire sayılıyorsa sizin öneriniz nedir

konuyu açan arkadaşımız yanılmıyorsam engelli 2022 maaşı gelire saymıyor hesap etmiyorlar anlşadığım kadarı ile dolayısı ile 2022 maaşı gelire sayılıyormu sayılmıyormu sayılmıyor ise ben hemen sgk girişimi yaptırabilirim sizce

septik

Editör
Editör

Malesef, boş yere beklemişsiniz, keşke sormuş olsaydınız yada 144 nolu ücretsiz hattan bilgi almış olsaydınız. Sorunuza gelirsek yine hesap hatanız var, 2022 maaşını bağlamak için toplam hane gelirinin kişi başı bölümü aranır.

Bu durumda işe girseniz en düşük 2400 TL sizin geliriniz + evde bakım maaşınız 1544 TL = 3944 TL toplam geliriniz var sayılır. ( herhangi bir mal varlığı yok olarak hesap ediyorum )

3944 Tl hane geliri / 6 kişi hane halkı = 657 Tl kişi başı gelir kabul edilir ve kızınız reşit olduğu için sizin sgk etkilemez 2022 engelli maaşını almaya devam eder. Çünkü 2022 engelli maaşı başvurusu yapılırken yani henüz 2022 yokken gelir hesabına bakılarak bağlanır veya bağlanmaz. Bence çalışma gücünüz varsa hiç zaman kaybetmeden bir iş sahibi olun.

Diğer konuyu açan arkadaşımızın sorusu çok farklı, cevabı şu şekilde engellinin yaşadığı hanede diğer gelirler toplamına ek olarak, evde bakım maaşı başvurusunda 2022 engelli maaşıda alınmaktaysa gelir sayılır, aynı şekilde 2022 engelli maaşı başvurusunda evde bakım maaşı alınıyorsa gelir sayılır ve toplam gelir kişi başına bölünürken hesaba dahil edilir.

gececi01

Üye
Üye

Malesef, boş yere beklemişsiniz, keşke sormuş olsaydınız yada 144 nolu ücretsiz hattan bilgi almış olsaydınız. Sorunuza gelirsek yine hesap hatanız var, 2022 maaşını bağlamak için toplam hane gelirinin kişi başı bölümü aranır.

Bu durumda işe girseniz en düşük 2400 TL sizin geliriniz + evde bakım maaşınız 1544 TL = 3944 TL toplam geliriniz var sayılır. ( herhangi bir mal varlığı yok olarak hesap ediyorum )

3944 Tl hane geliri / 6 kişi hane halkı = 657 Tl kişi başı gelir kabul edilir ve kızınız reşit olduğu için sizin sgk etkilemez 2022 engelli maaşını almaya devam eder. Çünkü 2022 engelli maaşı başvurusu yapılırken yani henüz 2022 yokken gelir hesabına bakılarak bağlanır veya bağlanmaz. Bence çalışma gücünüz varsa hiç zaman kaybetmeden bir iş sahibi olun.

Diğer konuyu açan arkadaşımızın sorusu çok farklı, cevabı şu şekilde engellinin yaşadığı hanede diğer gelirler toplamına ek olarak, evde bakım maaşı başvurusunda 2022 engelli maaşıda alınmaktaysa gelir sayılır, aynı şekilde 2022 engelli maaşı başvurusunda evde bakım maaşı alınıyorsa gelir sayılır ve toplam gelir kişi başına bölünürken hesaba dahil edilir.

size daha önce buraya bu sorunumu yazdığımı isbat etmek için eski mesajlarımı çıkarıp size göstereceğim malesef kimse sizin gibi açık ve net yazmadı hatta öyle bir konu varki şimdilik sekteye uğramasın diye yazmıyorum temmuz 14 de netleşecek bu konuya dahi sağlıklı bilgi alamadığımdan dolayı kalp krizi geçirdim meğerse korkularım yersizmiş burada cevabını alamadığım yada yanlış aldığım bir konuyu noterden gerçeğini öğrendiğimizde 6 ay uykusuzluk ve kalp krizine neden olan sebebi yersiz olduğunu 14 tammuzda neden gerçekten yersiz olduğunu sizde göreceksiniz işlemler bittikten sonra size açıklayacağım yanlış anlamayın kimseyi suçlamıyorum herkes herşeyi bilmek zorun da değil

gececi01

Üye
Üye

bakın 2016 yılında bu konu ile alakalı kısmen bir şeyler yazmışım kimse bana git sgk lı ol kızının maaşı kesilmez demiyor kızım o tarihte 19 yaşında o günlerde bir kişi bana ılımlı bir cevap verse belki şimdi emekliydim vergi indiriminden ah ah ki ne ahh

sayın gülümse hayata;ben eşim ve çocuklarım toplamda 7 kişiyiz %40 engelliyim çalışmıyorum kızım %92 engelli evde bakım maaşı 950 tl alıyoruz 3 aylık 2022 maaşıda yeni henüz bağlandı aralık ayında toplu alacağız kısmet olursa gss tastine başvurduk eşime şöyle bir sonuç çıktı anlayamadık 66 NOLU HEYET KARARI İLE G1 UYGUN GÖRÜLMÜŞTÜR. GELİR TESTİ SONUCUNUZ G/1 DİR. SGK (SOSYAL GÜVENLİK KURUMU) BİNASINA GİDİP GELİR TESTİ İLE İLGİLİ İŞLEMLERİNİZİ GERÇEKLEŞTİREBİLİRSİNİZ. (SAĞLIKTAN FAYDALANMA, ÇOCUKLARINIZIN SAĞLIK GÜVENCESİNE GEÇME……İŞLEMLERİ VB. GİBİ..)
13.10.2016 bu durumda yeşilkartlımı oldu yoksa her ay 42 tl ödeyecekmiyiz şayet ödeyecek isek hiç bir gelirimiz olmadığı halde nasıl oluyorda g1 oluyor velevki evde bakım maaşı ve 2022 maaşı gelire tabi tutuluyorsa bilemiyorum.kaldıki brüt asgari ücretin 1647 tl nin 1/3 ü 550 tl yapıyor bu kişi başına düşenmi yoksa tüm bireyleremi evde bakım ve 2022 yi birleştirirsek 950+550 1500 tl /7 = kişi başı 210 tl dahi etmiyor neye istinaden heray 42 tl ödeyeceğiz
teşekkürler

2017 de konuları takip ediyorum buna benzer bir konu yakaladım malesef gülümse hayata konun sonunda yine konuya pek hakim değil

https://engelliler.gen.tr/f7/sskli-olmam-engelli-olan-kizimin-3-aylik-maasa-engel-olurmu-30490/ bu adresten konuya bir bakın derim özellikle benim soruma yorumuma dikkat edin bugünkü size sorduğum sorunun cevabının peşindeyim

bunuda inceleyin

https://engelliler.gen.tr/f7/hanede-2-sigortali-olursa-engelli-maasi-kesilir-mi-30413/ yani size konu ile alakalı 10 larca geçmişte yazdığım konuları yazsam kimse 18 yaş üstü şahıslarda sgk lı olmanız halinde 2022 kesilmez demiyor ya bilinmiyor yada muğlak cevap lakin siz bugün net bir cevap verdiniz

https://engelliler.gen.tr/f7/kisi-basi-geliri-asiyoruz-engelli-maasi-alabilirmiyim-32428/

kaldıki defalarca sayın halil yılmaza bu soruyu sordum lakin olumsuz cevap aldım şuan için geç vakit olduğundan konuları araştırıp bulmam zaman alacak dilerseniz geçmiş konuları tek tek bulabilirim

hata nın büyüğü bende tabiki ihmalkarlık yaptım gidip kurumdan yada 144 den öğrenebilirdim ama sağlık ve hayırlısı olsun

septik

Editör
Editör

Bir konuyu tam anlayamadım, siz sırf kızınızın 2022 maaşı kesilmesin diyemi çalışmadınız, son yazınızdan anladığım kadarı ilede kısa sürede emekli olabilecek kadar sgk primizde var sanırım.

Hatırladığım kadarı ile inşallah yanılmıyorumdur.Sizin geçmişte sorduğunuz tarihlerden sonrasında 2016 ve 2018 en sonda 2019 yılında bir kaç madde eklenerek yönetmelik değişiklikleri oldu ve tüm bilgiler birbirine karıştı. Hala daha yönetmelikte vergi indirimlide olsa araç almanın sadece vergisiz kısmın 120 /1 gelir sayılır yazdığı halde sıfır araç alındımı maaşı kesen sydv de var kesmeyende var. 2022 Maaşı alanlar için bakım maaşıda sonradan gelir kabul edildi ki attığınız linkteki cevabımda o zaman gelir kabul edilmiyormuştu sanırım. Bana sorulduğu zaman yönetmelikten ne anlıyorsam ona göre cevap veriyorum ama bazen işe yaramadığıda oluyor.

Asp bakanlığı ne yaptığını uzun süre bilemedide sizin, bizim telafisi mümkün olan hatalarımız olmuş olsun, üzülüp, kızmadan gereken neyse bugün yapmaya çalışalım.

Hepimiz bilgimiz ölçüsünde soru soran arkadaşlarımızı yönlendirmeye çalışıyoruz. Neyseki çok fazla bir zaman kaybınız olmamış, en son verdiğim bilgiden eminim ama siz yinede hafta içi mesai saatlerinde 144 ten veya bağlı olduğunuz sydv na giderek, telefon ederek cevabımı teyit ettirinki hatalı bir durumla karşılaşmayalım.

gececi01

Üye
Üye

Bir konuyu tam anlayamadım, siz sırf kızınızın 2022 maaşı kesilmesin diyemi çalışmadınız, son yazınızdan anladığım kadarı ilede kısa sürede emekli olabilecek kadar sgk primizde var sanırım.

Hatırladığım kadarı ile inşallah yanılmıyorumdur.Sizin geçmişte sorduğunuz tarihlerden sonrasında 2016 ve 2018 en sonda 2019 yılında bir kaç madde eklenerek yönetmelik değişiklikleri oldu ve tüm bilgiler birbirine karıştı. Hala daha yönetmelikte vergi indirimlide olsa araç almanın sadece vergisiz kısmın 120 /1 gelir sayılır yazdığı halde sıfır araç alındımı maaşı kesen sydv de var kesmeyende var. 2022 Maaşı alanlar için bakım maaşıda sonradan gelir kabul edildi ki attığınız linkteki cevabımda o zaman gelir kabul edilmiyormuştu sanırım. Bana sorulduğu zaman yönetmelikten ne anlıyorsam ona göre cevap veriyorum ama bazen işe yaramadığıda oluyor.

Asp bakanlığı ne yaptığını uzun süre bilemedide sizin, bizim telafisi mümkün olan hatalarımız olmuş olsun, üzülüp, kızmadan gereken neyse bugün yapmaya çalışalım.

Hepimiz bilgimiz ölçüsünde soru soran arkadaşlarımızı yönlendirmeye çalışıyoruz. Neyseki çok fazla bir zaman kaybınız olmamış, en son verdiğim bilgiden eminim ama siz yinede hafta içi mesai saatlerinde 144 ten veya bağlı olduğunuz sydv na giderek, telefon ederek cevabımı teyit ettirinki hatalı bir durumla karşılaşmayalım.

sayın septik asıl bomba bir haber varki lütfen 14 temmuz da bu konunun peşine düşün beni 6 ay uykusuz bırakan kalp rahatsızlığı veren konuyu burada sormama rağmen kimsenin sağlıklı bilgi verememesi büyük bir hayal kırıklığı yaşattı bende lakin bugün söyleyemiyorum 14 temmuzda işlem bitince neticesi ile birlikte size buraya yazacağım hatta bazı kişiler açıklayacağım konuyu yüzünden bazı ithamlarda bulundu onlarada ağır konuşacam anlatacağım konu yoluna girmiştir burada bir çok kişi yasayı bilmiyor 14 temmuzda sonuçlanıyor 14 temmuz akşamı burada takipcisiyim size de yazacağım en azından köklü bir bilgi sahibi olacağız diğer konuya gelince araç 120 de 1 meselesi değil benim asıl konu o sgk olursam engelli maaşı kesilrden sonra çıktı o mevzu ayrıca ben kalp ortopedi ve böbrek hastasıyım bana uygun çalışlabileceğim iş yok ama çalışmadan sgk yapan yerler var bana kızınızın engelli maaşı kesilmez deselerdi ben bir fabrikatör arkadaşıma sgk yaptırırdım hayırlısı bakalım

serbetcimehmet

Üye
Üye
2022 maaşı ayın 8 olanların hesaplara gecmiştir maaşlar arkadaslar

serbetcimehmet

Üye
Üye
agustos ayı 2022 maaşları bayram öncesi verilecek mi bilgisi olan var mı arkadaslar !!

ramke84

Üye
Üye
agustos ayı 2022 maaşları bayram öncesi verilecek mi bilgisi olan var mı arkadaslar !!
Henuz resmi bir açıklama yapılmasada geçtiğimiz pandemi sürecinde erken ödemeler oldu. Bu sebeble zor dönemin atlatılması hususunda erken ödemenin olacağı kanaatindeyim abi. Önümüzdeki günlerde resmi bir açıklama bekliyorum.

serbetcimehmet

Üye
Üye
cok tesekkur ederim kardesim saol

SM-J700F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Baris3506

Üye
Üye
Konuyla pek Alakası yok Ama bi konuda yardım almak istiorum bu karta dair bi açılmış bir konu bulamadım Babama SYDV vakıfbank olan bi atm kartı geldi Bakiye 0 bu Ne zaman yüklenir galiba bayram yardım parası bilgisi olan beni bilgilendirsin....

ramke84

Üye
Üye
[MENTION=25509]Baris3506[/MENTION] Hangi sosyal yardımlardan yararlanıyorsunuz durumunuzu daha açık şekilde izah edermisiniz

Baris3506

Üye
Üye
Babam engelli %73 2022 aylığı alıyor torbalı izmir sosyal yardimlasma ve Dayanışma Vakfı 'ndan geldi Vakıfbank atm kartı Kart geliyor kartın bakiyesi 0 :))

Tekerlekli Sandalye