Bakım maaşında gelire kimler dahil edilir?

hsngrlngc

Üye
Üye
Merhaba benim yüzde 70 engelli raporu olan bir ablam var daha önce bakım maaşı için başvuruda bulundum ama gelirimiz yüksek olduğu için onaylanmadi şuan kardeşim çalışmıyor ve ben başka bir sehirdeyim yani aynı evde oturmuyorum yinede evdeki gelire tabimiyim birde ablam 3 ayda bir maaş alıyor onun maaşı gelire ekleniyor mu Halil bey bilgi verirseniz sevinirim

SM-N920C cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

septik

Editör
Editör
Bakım aylığı ve 2022 engelli aylığı alabilmek için engellinin yaşadığı hane gelirleri esas alınıyor, sizin farklı adreste yaşamanız kardeşinizin hane geliri hesabına katılmaz.

Yalnız yukardaki sorunuzda bir çelişki var, ablanızın bakım maaşı talebinin gelir yüksekliği sebebiyle bağlanmadığını yazmışsınız fakat 3 ayda bir maaş alıyor demişsiniz.

Bakım maaşı alabilmek için engellinin yaşadığı hanenin gelirleri toplamının bu gelireler 2022 aylığıda dahildir, kişi başına bölümü 847 tl altında bir rakam çıkıyorsa ve sağlık raporunda %50 ve üzeri ağır engellidir ibaresi var ise bakım aylığı bağlanır.

2022 Engellii aylığı alabilmek için %40 ve üzeri sağlık raporu ve engellinin yaşadığı hanenin toplam gelirinin kişi başına bölümünde 423 tl nin altında bir geliri olması gerekmektedir.

Son düzenleme:

hsngrlngc

Üye
Üye
Evet ablam engelli maaşı alıyor onun maaşı aylik gelire eklenmiyor dimi bide %70 engelli raporu var bu şartlarda annem bakım maaşı alabilir mi bide ben ayni hane icinde yasamiyorum başka bir sehirde yaşıyorum benim gelirim hane gelirine eklenmiyor dimi cevap yazarsaniz sevinirim Halil bey

gülümse_hayata

Üye
Üye
Aslında yukarıda septik bey size açıklamış. Annenizin bakım maaşı alabilmesi için engelli raporunuzda ağır engelli ibaresi olması gerekmektedir ayrıca eve giren gelir evdeki kişi sayısına bölündüğü zaman kişi başı düşen 847 tl geçmemelidir. Siz ayrı bir adreste yaşadığınız için sizin geliriniz dikkate alınmayacaktır.

hsngrlngc

Üye
Üye
Çok teşekkür ederim son bişey daha sorucam ablamın raporunda ağır özürlü ibaresi yazıp yazmadığını bilmiyorum sadece raporunda %70 engelli diye yazıyor yinede geçerli olur mu şimdiden vereceğiniz cevap için teşekkürler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ağır özürlü yazması gerekir. İyice bakınız rapora "ağır özürlü" ibaresinin işaretlenmiş olması lazım.

septik

Editör
Editör
[MENTION=17071]hsngrlngc[/MENTION]

Merhaba benim yüzde 70 engelli raporu olan bir ablam var daha önce bakım maaşı için başvuruda bulundum ama gelirimiz yüksek olduğu için onaylanmadi şuan kardeşim çalışmıyor ve ben başka bir sehirdeyim yani aynı evde oturmuyorum yinede evdeki gelire tabimiyim birde ablam 3 ayda bir maaş alıyor onun maaşı gelire ekleniyor mu Halil bey bilgi verirseniz sevinirim

Sorunuza cevap yazarken bir hata yapmışım, bakım maaşını almak için gelirler hesap edilirken 2022 aylığı yani ablanızın aldığı 3 aylıkta gelire dahildir. Aynı hanede yaşayanların gelirlerini toplayıp hanede yaşayan kişi sayısına bölünüz çıkacak olana rakam 847 tl nin altında ise ve kardeşinizin sağlık raporunda ağır özürlüdür ibaresi varsa bakım maaşından yararlanabilirsiniz.

serbetcimehmet

Üye
Üye
Arkadaslar bakım ücretini vakıf banktan, alan bankomat kartına KMH tanımlatabilirmi bankanın online işlem merkezinden basvuru yapıldıgında sistem bakım aylıgını otomatik gördüğünden ön onay cıkıyor bankanın online işlem merkezinden tanımlanıyor 2,000 tl olarak fakat cep telefonuna sms geliyor bankaya gidilecek seklinde fakat ben bir vakıfbank calışanı memur personeline sordum bakım ücreti yardım niteliğindedir maaş olarak gelirden, sayıılmadıgı icin bakım ücretini maaş olarak gösterip KMH tanımlatıp 2000 tl yi kullanamazsınız bilgisi verildi, sorum şudur vakıfbanktan bakım ücreti alanlar KMH ından bu limiti kullanan, arkadas varmıdır konuyla alakalı bilgi sahibi olanlar paylasırlarsa sevinirim Saygılarımla

TURKCELL T50 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

gülümse_hayata

Üye
Üye
Banka çalışanınında söylediği gibi evde bakım maaşı bir sosyal yardımdır adı hernekadar maaş olsada aslında bir maaş değil yardımdır bu bakımdan bankalar evdebakım maaşı üzerinden hiç bir işleme yanaşmaz.

Tekerlekli Sandalye