Bakım maaşında kardeşimin çocuğu gelir hesabına dahil edilir mi?

yasminn

Üye
Üye
selamlar,

1 ay önce evde bakım maaşım bağlandı. bir kaç ay sonrada emekli olmak için
eksik olan primlerimi ödüyorum. %93 özrüm var, çalışamıyorum, tek başıma
oğlumu büyütüyorum. ancak sosyal hizmetler bunu önemsemiyor ve korkarım
emekli olunca evde bakım maaşım kesilecek.

bakıcım annem ama onun emekli maaşı olduğu için adresi bir yan sokakta oturan
abimin evinde görünüyor,yani maaşı olduğu için, onu gelir hesabına dahil edemiyorum.

abim boşandı. 8 yaşında oğlu var, velayet abimde ancak annesinde yaşıyor. adres
annesinin evinde. nüfus müdürlüğünü aradım, abimin eşinden dolayı şark hizmetine
gideceğini, çocuğu benim adresime alacağımı söyledim, çocuk velayet sahibiyle aynı
evde yaşamak zorunda diyorlar. boşuna gelmeyin, adres değişikliği yapamayız dedi
memur.

sizce ne yapmalıyım? 3 yıldır geçinmeye çalışıyorum, gelecek maaşlara umut bağladım
eğer kesilirse çocuğuma bakmakta zorlanıp babasına bile verebilirim.

başka kimler alternatif olabilir?

teşekkürler, yasemin

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam yasminn,

Maddi olarak kendini garanti altına alma çabalarını çok iyi anlıyorum ve emekliliği düşündüğün için seni tebrik ederim. Evde bakım maaşını kesecekler çok büyük ihtimalle emekli olduğunda ama sen şimdilik olumsuz düşünme bir yandan alan rabbim oğlunun ve senin rızkını başka yerden verecektir mutlaka. Emekli maaşın hayırlısıyla bağlansın evde oturarak yapabileceğin ya da senin engel durumuna uygun hafif işler çıkabilir karşına...

Arkadaşım ne olursa olsun gelecek günlerden umudunu kesme! En zor anında bile ümitsizliğe kapılma !

Her şey gönlünce olsun dileklerimle,

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Emekli olunca geliriniz ne kadar oluyor evde kaç kişi yaşıyorki?

yasminn

Üye
Üye
sevgili gazoz ağacı, ne güzel yazmışın. sabah sabah çok mesajın, çok teşekkür ederim.

mehmet bey, emekli maaşının ne kadar olacağını bilmiyorum. yüksek olacağını sanmıyorum
zira primlerim hep düşükten ödendi. evde oğlumla yaşıyoruz. yani 2 kişiyiz.

tşkler

yasminn

Üye
Üye
arkadaşlar bakım ücreti alabilmek için kişi başı gelir 467 olarak değişmiş.
benim emekli maaşımın 950 tl olacağını hiç sanmıyorum. bağ-kur emeklilerinden,
sgk çalışanlarından duyduğum max 800 tl olacağı. bu durumda maaşım kesilmez değil mi?

tşkler

gülümse_hayata

Üye
Üye
Evde bakım maaşı kişi başı düşen miktar 467 iki kişi yaşadığınızı söylemişiniz maaşınız 934 liradan fazla olmazsa aylık kişi başı düşen miktar 467 tl geçmiyeceğinden evde bakım maaşınız kezilmez.

yasminn

Üye
Üye
Evde bakım maaşı kişi başı düşen miktar 467 iki kişi yaşadığınızı söylemişiniz maaşınız 934 liradan fazla olmazsa aylık kişi başı düşen miktar 467 tl geçmiyeceğinden evde bakım maaşınız kezilmez.

İnşallah öyle olcak, çok teşekkür ederim...

gülümse_hayata

Üye
Üye
Rica ederim İnşallah tam tahmin ettiğimiz gibi olur maaşınız kesilmez çocuğunuzdanda ayrılmak zorunda kalmazsınız.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Bu ne yaman çelişki ?

İşte yaşamın ta kendisi...hayat böyle bir şey ne yazık ki bizler için bu ülkede yaşama tutunabilmek için , yaşamı devam ettirebilmek adına gelirimizin düşük olmasını isteyebilmek ki devletin bize yapacağı yardım kesilmesin :( çok üzücü ama gerçek bu...

Yasminn arkadaşım sadece bir örnek...bu yaşamın içinden sadece bir ufak örnek...peki binlerce yasminn ne olacak ?onların emekli olabilme imkanı bile yoksa onlar ne yapacaklar ? çocuklarından vaz mı geçecekler ? ya da çalışamayacak durumda oldukları halde bedenlerini daha fazla zorlayarak yaşayabilmek adına engellerine yeni engeller eklenmesine izin mi verecekler ?

Arkadaşlar bunun başka bir yolu olmalı mutlaka olmalı...ya evde bakım maaşı ki adı üstünde çalışamayacak durumda olan engellilere bağlanan maaşlar gibi insanca yaşamaya yetecek kadar olmalı... tıpkı gelişmiş ülkeler gibi engelli vatandaş engellenmişliğiyle savaşırken bir yandan da yaşama tutunabilmek için savaş vermek zorunda bırakılmamalı...işte benim isyanlarım başladı yine...

Devletten evde bakım maaşı alabilmek için en düşük emekli maaşına bile razı olmaya yönlendiren , insanları çaresizliğe iten bu sorunlara bir çözüm bulunmalı artık...vakit geldi arkadaşlar...kişi başına düşen gelir 467 yi geçmemeli şeklinde önerilen bir uygulamanın nasıl bir insanca mantığı var ben hala anlayabilmiş değilim ? Bu devlet ki bize sahip çıkacak olan artık devlet babalığını gösterse diyorum...bu kadar da olmaz diyorum...ben isyanlar da olmak değil insanca yaşamak istiyorum diyen her ihtiyaç sahibine devlet arkamda olduğunu hissettirebilmeli diyorum...

Sevgili Arkadaşım yasminn, seni tüm içtenliğin ve doğallığınla derdini paylaştığın için kutlamak istiyorum. Senin hakkın olanı en güzel şekilde alabilmen dileğimle...

Her şey hayırlısıyla olsun dileklerimle,

yasminn

Üye
Üye
sevgili gazoz ağacı ben senin samimiyetini ve içtenliğini hep kutluyorum zaten. yine gözlerimi yaşarttın... malesef yaşamak zor.

iyi dileklrin için teşekkürler, mutlaka paylaşacağım.. umarım güzellikleri paylaşacağım..

Tekerlekli Sandalye