Bakım ücreti alan kişi hangi durumda maaşını kestimeli?

Tanecik

Üye
Üye
evde bakım maaşı alıyorum bu maaşı hangi halleder ve nasıl kestirmeliyim kestirmezsem bir ceza gelebilir sanıyorum o yüzden nasıl kestirmem gerekiyor hangi hallerin gerçekleşmesinde ben cezalı duruma düşmüş olurum sanıyorum ki maaşı kestirmezsek bize ceza geliormuş böyle birşeyler varmı dogrumu?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evde bakım parası, özürlünün ölmesi, gelir durumunun yükselmesi ve özürlünün evlenmesi halinde kesilmektedir. Ancak, evlenen özürlü sonradan yeniden başvurursa şartları değerlendirilerek evde bakım parası verilebilmektedir. Özürlünün ölmesi veya durumunda değişiklik olması halinde bakımı üstlenen kişi tarafından 15 gün içinde Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bildirilmek zorunluluğu vardır.

kosovali1

Üye
Üye
peki kişi evlenmişse ame aynı evde yaşıyorsa ve annesi bakmaya devam ediyorsa kesilirmi lütfen acele cvb lanırsa sevinirim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hayır kesilmez. Sonuçta "kimlerin bakıcı olacağı" belli. Ve yönetmeliğe göre bir kişinin annesi (evlenmiş olsun olmasın) o kişi için bakıcılık yapabilir.

kosovali1

Üye
Üye
sayın yılmaz bey engellinin annesi deyil kendi evlenmişse annesi bakabilirmi ve 1 ay boyunca kurumu bildirmemişse sorun olurmu

gülümse_hayata

Üye
Üye
Kendi evlenmeş ise bakıcı değişikliği talebinde bulunmadığı sürece eski bakan kişi devam edebilir. Bunda bir sorun yok eve giren gelir kişi başı bölündüğü zaman 510 tl geçmesin mesele yok.

Tekerlekli Sandalye