Bakım ücreti alıyoruz gerekcesiyle 2022 maaşı başvurumuz red edildi

MARSLI

Üye
Üye
Doğuştan engelliyim yaklaşık 2 yıldır annem bana baktığı için bakım ücreti alıyor. geçen ay 2022 maaşı almak için annem defterdarlığa muracaat etmiş oradaki memur anneme bazı sorular sormuş vs annem 2022 maaşı almak için gereken evraklar nedir diye soruncada teyze siz hiç uğraşmayın bakım ücreti aldığınız için 2022 maaşı vermesler sişze demişler aslında üzerimize hiç bi mal varlığı yok neredeyse tek gelir bakım maaşı başka gelirimiz olsa neyse ama oda yok
bu durumda bizim yapacağımız bişey varmı olucak bişeyse uğraşalım yok değilse elleşmeyelim

Kalem

Üye
Üye
18 yaşından büyükseniz ayık 98 tl'yi aşan bir geliriniz yoksa, aktif sigortalı değilseniz, sadece annenizin aldıgı bakım aylıgından dolayı rddedilmeniz yasal değil.
Kaymakamlıga gidin başvurunuzu yapın. kaymakamlık ancak başvurunuzu Yönetmelik 7. madde "ç" bendi usulunce incler ve bu madde usul ve esaslarına göre yapılan inceleme sonucunda muhtaç bulunmazsanız reddedebilir başvurunuzu.
Bakım aylıgını siz almıyorsunuz. Size baktıgı için anneniz alıyor. Anneniz nafaka yukumlusu sayıldıgından( 18 yaşından büyükseniz) ve annenizin tek geliri evde bakım hizmeti karşılıgında aldıgı evde bakım maaşı ise bu gelirden gdierlerin düşürülmeis gerekior. Yaşadıgı çevrenin ekonomik şartları da gözetilerek varsa kira parası. aylık mutfak giderleri ve aylık sabit faturaları gelirden düşürülür kalan vesair paradan size verebileceği yardım miktarı 98 tl'den düşükse size 2022 aylıgı baglanabilir. Ama annnizden gelen yardım 98 tl'yi aşarsa baglanmaz. Direkt evde bakım aylıgından dolayı değil yönetmelik hükümlerince gelir hesabı sorgulamasında uygun bulunmazsanız reddedilebilir başvurunuz anlayacagınız. Eğer bu şartlara uygunsanız kaymakamlıga gidin uygulama klavuzu örnek olay 2'yi okumalarını soyleyin.
Ve ayrıca Yöntmelik 7. madde "ç" bendine göre hareket etmeleri gerektiğini.. Aksi tutum sergilerlerse bimer'e "gelir duurmunuzu ilgili yönetmelik 7. madde "ç" bendine göre araştırmadan kapıdan reddedildiğinize dair şikayette bulunun.Ama once ugraşın.
Fakat dediğim gibi Yönetmelik 7. madde "ç" bendine gore yapılan bir incleme sonucunda annenizden aylık 98 tl yi aşan bir gelir tespit edilirse asla aylık bağlanmaz.
NOT: Muhtaçlığın tesbitinde, hanenin toplam gelirinin kişi sayısına bölünmesiyle tesbit edilecek tutar ölçüt alınmamalıdır.
Bu konudaki uyarılar için bakınız:http://www.sgk.gov.tr/sgkshared/sgk/rehberler/2022/2022_UYGULAMA_KLAVUZU.pdf

Moderatörün son düzenlenenleri:

MARSLI

Üye
Üye
yaşım 25 sigortam felan yok anneminde yok tek gelir bakım parası başkada bi gelirimiz yok. yalnız ben kaymakamlığı gidemem benim yerime annem gitse olmaz mı?
başka neler yapabiliriz

Son düzenleme:

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Kaymakamlığa sizin bizzat gitmenize gerek yok. Sizin adınıza anneniz bu işlemleri yapabilir.
Ek olarak yukarda Kalem hanımın anlattıklarını yapmanız yeterli olacaktır. Son derece detaylı bilgiler vermiş.

Tekerlekli Sandalye