Bakım ücreti alıyoruz. işe başladığımı SHÇ'e nasıl bildireyim?

artemur

Üye
Üye
selam evde bakım ucretı almadan oncekı basvurumuzda ben calısmıyordum daha sonra basvurumuz onaylandı ve bakım parası almaya basladık suan ıse gırıp calısmayı dusunuyorum bunu schke bıldırcem bu bıldırımı maas bordrosu olmadan sgkdan alacagım belgeyle yapsam yeterlı olurmu

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Arkadaşım,

Evde bakım maaşı alanlar eğer sgk lı olarak işe başlarlarsa ilk 90 gün içinde shçek e bildirmek zorundadırlar. İleride başınız ağrımasın diye bunu isterseniz maaş bordronuzla isterseniz ssk hizmet dökümüyle de yapabilir siniz.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Siz bakıcı olarak gösterilen kişimisiniz yoksa bakıma muhtaç kişimi? Bunu sormamdaki sebep her durumda da durum farklı yerlere gidebilir. Onu anlamak adına soruyorum.

artemur

Üye
Üye
bakıma muhtac kısı babam ayrıca bakıcıda esım oluyor

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İşe girip çalışmanız halinde SHÇ yetkilileri "bu kişi demekki bakıma muhtaç değil ki çalışabiliyor" diyerek bakım ücretinizi kesebilir. Sonuçta adı üstünde Evde bakım maaşı bu. Bence işe girmeden önce SHÇ e uğrayıp çalışmanız halinde bakım ücretinin kesilip kesilmeyeceğini sorun. Hatta yazılı olarak sorup yazılı cevap alınki ilerde sorun olursa elinizde kanıt olsun...

artemur

Üye
Üye
bakıma muhtac kısı ben degılım benım babam, benım esımde bakıcı olarak gozukmekte.. yetkılılerle daha once gorustum eve gıren toplam gelırın kısı sayısına bolumu onların belırledıgı krıterı gecmedıgı surece sorun olmayacagını soyledıler babam 1350 lıra alıyor evde 6 kısıyız benımde 1000 lra maaslı bır ıse gırebılecegımı soyledıler.yalnız benden işe basladıktan sonra maas bordrosu ve sgk bıldırgesı ıstedıler baslıcagım ısyerınde maas bordrosu vermıyorlarmıs bu sebeple sgkdan alacagım belge yeterlımı degılmı bunu ogrenmek ıstıyorum..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Pardon çok özür dilerim. Ben "babam" kelimesini "ben" olarak okumuşum. SGK dan alınan belge yeterli olur diye düşünüyorum.

Tekerlekli Sandalye