Bakım ücreti için tüm belgeleri yeniden istiyorlar

ayibogan

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar, geçen günlerde sosyal hizmetlerden öyle bi kontrole geldiler ve tüm belgeleri tekrardan getirmemizi istediler. Bakım maaşına başvurulurken verilen tüm belgeler, trafikten tutun vergi dairesine tapuya maaş bordrosu vs vs herşey yani.

Normal mi bu? Sanırım 2015 kişi başı milli gelir değişikliğinden dolayı falan diye istediler diye düşünüyorum, kendileri de söyledi zaten herkese gidiyoruz diye.

Size de geldiler mi? Gelmedilerse dikkatli olun evleri geziyorlar :) Şehir dışına çıkacaksanız baktığınız kişiyle falan mutlaka haber verin başınız yanar sonra.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Öyle genel bi denetim veya tüm belgelerin yeniden istendiğini ilkkez duydum. Fakat bazı illerde periyodik olarak 6 ayda veya yılda bir kontrol yapıldığını biliyorum. Fakat onda da tüm belgelerin yeniden istendiğini duymadım.

R

rahim

Guest
2014 yılın başlarında yani geçen yıl bizdende bütün işlemleri istediler.bizde tam olarak teslim ettik.ilk müracatta istedikleri tüm belgeleri kontrola geldiklerinde tekrar istediler tekrar verdik.bir sorun yaşamadık

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Rutin kontroller arkadaşlar merak etmeyin sağlık durumunuzda iyileşme ve gelir durumunuzda artış yoksa sorun yaşamazsınız

halil3333

Üye
Üye
raporların yenılenmesı evde bakım maasının degerlendırılmesı sıkı denetım var sureklı raporumuzun olmasına ragmen yenıden rapor ıstenıyor gelır gıderler karma karısık seyler..

egem4535

Üye
Üye
yılda bir kontrol olur tabide.raporda sürekli yazıyorsa yeniden rapor istiyeceklerini sanmıyorum.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Yapılan rutin kontroller bunlar malum yeni yılla birlikte bu kontrollerin olmasıda normal zaten bir çok yerde 6 ay yada 1 yılda bu kontroller yapılıyor. Rapor sürekliyse yenileme istemek gibi bir hakları olmadığını düşünüyorum. Süreli raporlarda bunu belki isterler ve gelir artışı falan gibi durumlar incelenir.

halil3333

Üye
Üye
sureklı rapor 2008 den bu yana ılk defa boyle bırseyle karsılasıyoruz yenı rapar ıstıyorlar sagı solu gezdır ımzalat felan dolan bırcok sey ıstıyorlar sabah getırdıler elıme bır kagıt

halil3333

Üye
Üye
bakın kaymakamlıktan geldıler konu evde bakım hizmeti heyeti başvurusunun degerlendırılmesı ve aşagıda yazan ıse aşağıdakı açık kimliği yazılı şahısların vergi mukellefıyetleri gayrımenkul kaydı mevduat veya maaş kaydının bulunup bulunmadıgının tetkik edilerek mudurlugumuze bıldırılmesı hususunda geregı arz rıca ederim dıye kagıtta yazan bunlar vakıf elemanı ıse rapor yenıleyeceksınız kagıttakı yerlerıde gezıp doldurup getırceksınız dedı ?

halil3333

Üye
Üye
benımde anlamadıgım nokta sureklı rapor var elımızde orcunaral adlı uyemızde aynısı banada geldı raporu tazeledım verdım dedı kafam bı duman suan ?

egem4535

Üye
Üye
bu konu hakkında kesin bilgisi olan varmı arkadaşlar.Raporumuz sürekli yazmakta.Yeniden o raporu almak eziyetlerin en büyüğü.

izmitli

Üye
Üye
sürekli olan raporların yenilenmesini isteyemezler, ama diğer evrakları gelir kriterlerinde değişiklik olup olmadığını kontrol amacı ile isteyebilirler.

30 Mart 2013 CUMARTESİ
Resmî Gazete
Sayı : 28603

YÖNETMELİK

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığından:

ÖZÜRLÜLÜK ÖLÇÜTÜ, SINIFLANDIRMASI VE ÖZÜRLÜLERE VERİLECEK

SAĞLIK KURULU RAPORLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

Özürlü sağlık kurulu raporunun geçerlilik süresi

MADDE 13 – (1) Özürlü sağlık kurulu raporunun sürekli olup olmadığı ile süreli raporlarda raporun geçerlilik süresi mutlaka belirtilir.

(2) Özürlü sağlık kurulunca kişinin özür durumunun sürekli olduğuna karar verilmesi durumunda, özürlü sağlık kurulu raporunun ilgili bölümünde bu durum belirtilir. Ancak özür durumunun değişmesi halinde, kişinin talebi üzerine rapor ve buna bağlı kişinin özür oranı yeniden belirlenir.

(3) Özürlü sağlık kurulunca özürlünün özür durumunun sürekli olmadığına karar verilmesi halinde de bu husus ilgili bölümde belirlenerek özürlü sağlık kurulu raporunun geçerlilik süresi belirtilir. Zaman içinde değişebilen veya kontrolü gerektiren hastalıklar, hastanın önceki özürlü sağlık kurulu raporu da kurula sunularak, özürlü sağlık kurulunun belirleyeceği süre içinde yeniden görüşülür ve karara bağlanır.

(4) Bu Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlar ile süreli raporların geçerlilik süresi dolmadan tekrar rapor alınmak istenmesi durumunda, mükerrer rapor tanzimini önlemek maksadıyla, ilgililerin daha önce özürlü sağlık kurulu raporu alıp almadıklarına ilişkin beyanı istenir. İlgilinin beyanı üzerine veya bir başka şekilde, evvelce özürlü sağlık kurulu raporu verilmiş olduğunun tespiti halinde tekrar rapor verilmez. Kullanım amacına uygun olarak düzenlenmiş ve bu Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlara sahip kişilerden kurumlarca yeniden rapor istenilmez.

halil3333

Üye
Üye
aynen telefonla aradım dedımkı sureklı raporumuz var boyle bırsey olamaz yenıden rapor ıstemek felan dedım evde bakım yoklamasına gelecek memurlar ısteyebılır dıyo sosyal yardımlasma bu musait bır zamanda yenı rapor cıkardın dıyo :)

izmitli

Üye
Üye
aynen telefonla aradım dedımkı sureklı raporumuz var boyle bırsey olamaz yenıden rapor ıstemek felan dedım evde bakım yoklamasına gelecek memurlar ısteyebılır dıyo sosyal yardımlasma bu musait bır zamanda yenı rapor cıkardın dıyo :)

Birde etrafını araştır başka alanlardan da istemişler mi bir yanlışlık var kanunen yeni rapor isteyemezler. Ancak sende bir iyileşme görmeleri lazım istemeleri için veya da 2008 de aldığın rapor son çıkan kanuna uygun hazırlanmamış olabilir.

http://i56.tinypic.com/35c0n87.png
http://i.imgur.com/EppQleJ.jpg

olcay-86

Üye
Üye
bizim raporumuz sürekli otizmli bende 3 kere falan tekrar belgeleri toplayıp verdik 6 ayda bir yapılıyormuş

huzura dogru

Üye
Üye
gülümse abla halil abi ben annem ve babama bakıyorum tekim benden başkada kimseleri yok ve sosyal vakıflardan eve gelmişlerdi onların tavsiyesi üzerine evd ebakım maaşıı ugraştım etttim çıktı bana sigortalı olamam gerektini ve sigortalı işte çalışamayacagımı beyan ettiler tamam dedim fakat zorunlu genel saglık sigortası diye bır kanun varmış ben gitmemmiştim 5bin tl borc çıkmış ne yapmam lazım en yüksek asgeri ücretten göstermişler borcumu iyide benim hiçbir gelirim yokki sadce aldıgım bakım maaşıı var oda faturalara bogazımıza ancak yetiyor şu durumda ne yapmam lazım bır akıl verın allah rızası için ya ben bunca sene devlete tek borcu olmadan yaşayan bır ınsanım ama durduk yere bu borç nıye çıktıkı :(

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Senin bahsettiğin olay evde bakım maaşı değilde GSS ile alakalı bir durum. Gelir testi yaptırmayanlara en yüksek düzeyde borç çıkartılıyormuş. Kuruma giderek itiraz edip gelir testi yaptırın.

egem4535

Üye
Üye

VIP

Üye
Üye
2014 yılın başlarında yani geçen yıl bizdende bütün işlemleri istediler.bizde tam olarak teslim ettik.ilk müracatta istedikleri tüm belgeleri kontrola geldiklerinde tekrar istediler tekrar verdik.bir sorun yaşamadık

Rahim bey aynı şehirde ikamet ediyoruz. Sürekli raporumuz var. Biz maaşı bağlattık. Üzerinden neredeyse 2 yıl geçti gelen giden arayan soran yok. Sizin raporunuz süreklimi? Evinize gelme zamanları ortalama nedir?

enginsaat

Üye
Üye
bizimde bu ay bakım maaşımız kesilmiş eve tebligat göndermişler yeniden belge istiyolarmış neden olduğunu anlamadık

Tekerlekli Sandalye