Bakım ücreti talebimiz bakıma muhtaç kişinin maaşı var diye red edildi

• Konuyu başlatan ENB ÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ÜYESİ

Guest
iyi akşamlar bizimde bir maruzatımız var bununla ilgili bizi bilgilendirmenizi istiyoruz .bilgileriniz için şimdiden teşekkürler teyzem için evde bakım maaşına baş vurduk .4 ay sonra heyet geldi duruma bakıp gitti.2 ay sonra red cevabı geldi .teyzem bizimle birlikte 10 yıldır bakıma muhtac oldugundan annem bakıyor ve yüzde 90 şizofreni hastası ve kalp hastası biz evde 6 kişiyiz 2 kardeşim üniversitede 1 kardeşimde lisede ben asgari ücretle tekstil atolyesinde calışyorum teyzeminde babasından kalan 440 tl aylığı var ben ise 550 alıyorum babanın da bize verdigi maaşının yarısı olan 330 tl var annem calışamıyor ve toplam gelirimiz 1320 tl dir bize gelen ret kagıdında asgari ücretin 2/3 ü olan 331 i nedeni ile ret yazıyor biz hesapladıgımızsda 220 tl yapıyor itiraz dilekcesi verdik ve ben beni bilgilendirmeleri için gittiyimde bana teyzemin babasından aldıgı 440 teleyi aadece onun şahsına bolduklerini ve bunun da zaten 331 gectiğini ve bunun için red olduğunu söylediler yasalarda öyle birşey olmadıgını gördük bize yardımcı olursanız seviniriz

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Yasalara tamamen aykırı bir red cevabı almışsınız.
Evde bakım ücretinde kişi başına düşen gelir şu şekilde hesaplanırken eve giren toplam gelir bakmakla yükümle olunan kişilere bölünür.
Bakmakla Yükümlü Olunan Bireyler: Bu Yönetmeliğin uygulanmasında, üveyler de dahil
olmak üzere bakıma muhtaç özürlünün kendisi ve kendisi ile birlikte aynı evde yaşayan; eşi, çocukları ile ana ve babası, çocuklarının
eşleri, evli olmayan torunları, ana ve babasının ana ve babası, evli olmayan kardeşleri, eşinin ana ve babası, eşinin evli olmayan
kardeşleri; başka bir adreste bulunsa dahi evli olmayan ve eğitimini devam ettiren 25 yaşını tamamlamamış çocukları ile aynı durumdaki
kardeşleri ve eşinin kardeşleri ile aynı evde yaşamakta iken er veya erbaş olarak askere gitmiş olan babası, çocuğu ve kardeşi; ayrı
adreslerde ikamet etse dahi özürlü üzerinde velayeti devam eden anne ve baba
Bu hesaplama sonucu ailede kişi başına düşen gelir asgari ücretin 2/3 ünü geçmiyorsa evde bakım parası bağlanır.
Asgari ücrete yapılan zamla evde bakım parasında 2010 yılı 1. altı ayında kişi başına düşen gelirin 348 TL yi geçmemesi lazım.
Bu rakamlar göz önüne alındığın da size evde bakım maaşının bağlanması lazım.
Ayrıca teyzenizin aldığı 440 TL tek başına hesaplanmaz onda da aynı mantık işler ailede yaşayan kişiler göz önüne alınır ve toplam gelir bölünür.
Bu kadar net ve acık. Aksini iddia eden yasadışı iş yapmış olur.
Siz yeniden başvurun. Belli ki sizin SHÇ te muhatap olduğunuz memur bu işin acemisi ve kafasına göre yorum yapmış.

Tekerlekli Sandalye