Bakım ücretinde 25 yaş üstü kardeşlerin gelir hesabına katılımı?

abc_34

Üye
Üye
Merhabalar,

Ben 27 yaşındayım açıköğretim üniversite okuyorum, bekarım ve son 6 aydır sigortalı olarak çalışıyorum. Kardeşim ve annem kendi evlerinde engelli haklarından yararlanmaktalar. Babam, anne ve kardeşime bakmakta ve aynı evde ikamet etmekte. Ben 3 ay kadar önce ailemin evinden aynı şehirde başka bir yere taşındım. Ancak kural ve yönetmelikleri henüz yeni öğrendiğimden dolayı şu ana kadar nüfus müdürlüğünde adres değişikliği yapmadım.

Sorularım şunlar olacak; eğer ben adres değişikliği yaparsam yani ayrı evde olduğumu kanıtlarsam evde bakım ve özürlü maaşları için gelir hesabına dahil edilirmiyim? Yoksa ayrı evde ikamet etmem ve 25+ olmama rağmen bekar bir öğrenci ve engellilerin 1. dereceden akrabası olmam benim gelirimide hesaba katarmı?

İkinci sorum; 6 aydır çalıştığımı ve 3 ay önce başka adrese taşındığımı zamanında bildirmediğim için ben veya yasal bakıcı olan babam bir cezaya maruz kalırmı? Kalırsa ne gibi bir ceza uygulanır?

Böyle güzel bir siteyi halka sunan ve faydalı yorumlarıyla katkıda bulunan herkeze teşekkürler.
Cevaplar içinde şimdiden herkeze teşekkürler.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Yönetmelik maddesi der ki, "başka bir adreste bulunsa dahi evli olmayan ve eğitimini devam ettiren 25 yaşını tamamlamamış çocukları ile" burda sizin ayrı evde olmanız halinde sizin 27 yaşında olmanız hesaplamaya dahil edilmeyeceginizi gösterir. Ancak ikameti ayrı adrese aldırmazsanız gelir hesabına aynı evi paylaştığınız için dahil edileceksiniz.

Bu durumda sizin ilk işe girdiğinizde aynı evi paylaşıyor olmanızdan dolayı işe girişinizi ve gelir artışınızı bildirme zorunluluğunuz vardı bildirmemişsiniz bu konuda eğer o tarihte işe girişiniz de alınan maaş ve kişi başına düşen gelir ortalaması 400 lirayı aşmışsa evet cezalı duruma düşersiniz, ancak maaş alıyor olmanıza ragmen 400 liralık kişi başına düşen gelir aşılmamışsa uzmanların sorun çıkartacaklarını sanmıyorum, bu konuda son olarak ceza işleminin nihai kararını shçek uzmanları verecektir, bildirmek görevinizi yapmamışsınız bu konuda her şey uzmanların insifiyatindedir.

abc_34

Üye
Üye
Cevap için teşekkürler, yanlız araştırma yaparken şöyle bir bilgiye ulaştım; geçen sene bu yönetmelikte değişiklik olmuş ve 25 yaş sınırı kaldırılmış. Yani ayrı evde kalsa dahi evli olmayan çocuk ve kardeşlerin hepsini kapsamakta anladığım kadarı ile. Değişen bu maddeyi ve linkleri aşağıda belirtiyorum.

Bu konuyla ilgili yardımcı olursanız çok sevinicem. Bu konuda kesin ve net bir cevap için SHÇEK ile görüşmem gerekirmi acaba, onlara nasıl ulaşabilirim?

BMÖ Tesbiti Ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik
h) (Değişik:RG-21/10/2010-27736) Bakmakla yükümlü olunan bireyler: Bu Yönetmeliğin uygulanmasında, üveyler de dâhil olmak üzere bakıma muhtaç özürlünün kendisi ve kendisi ile birlikte aynı evde yaşayan eşi, çocukları ile ana ve babası, çocuklarının eşleri, evli olmayan torunları, ana ve babasının ana ve babası, evli olmayan kardeşleri, eşinin ana ve babası, eşinin evli olmayan kardeşleri; başka bir adreste bulunsa dahi evli olmayan ve eğitimini devam ettiren çocukları ile aynı durumdaki kardeşleri ve eşinin kardeşleri ile aynı evde yaşamakta iken er veya erbaş olarak askere gitmiş olan babası, çocuğu ve kardeşi; ayrı adreslerde ikamet etse dahi özürlü üzerinde velayeti devam eden anne ve babası veya kanunen bakmakla yükümlü kimsesi bulunamayan özürlü ile aynı evde yaşayan ve bakım hizmeti vermeyi yazılı olarak taahhüt eden akraba, vasi ve bunlarla birlikte aynı evde yaşayan kişileri, ifade eder.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Hayır kaldırılmadı sizin kopyaladığınız yönetmelik maddesi benim kopyaladığım yönetmelik maddesinin devamı yani bir üstte ki madde 25yaş sınırını koymuştur devamındada sizin madde eklenmiştir, bu konuda shçek ile görüşme yapmanız halinde size aynı yanıtı verecektir, ayrı adreste olan ve 25 yaşını geçen çocuklar eğer ikamet adresini taşıttırmışsa yani kayıtlarda 25 yaşını geçmiş ve adresi başka bir adres çıkıyorsa hesaplamaya dahil edilmeyeceklerdir, ancak sizin dediginiz aynı adreste yaşamaları halinde geçerli olup aynı adreste olmaları halinde eklenecektirler.

abc_34

Üye
Üye
SHCEK Ankara ile telefonda görüştüm. Bana benim yukarıya kopyaladığım değişiklik maddesine göre 25 yaş sınırı belirtilmediği, özürlünün evli olmayan her çocuk yada kardeşlerinin ayrı evde ikamet etse dahi bakmakla yükümlü olacağı bilgisi verildi.

Beni yanlış anlamayın ama bu ve benzeri konularla ilgili tam ve doğru bilgilerin edinildikten sonra paylaşılması çok daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Saygılarımla

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Burada yanlış bilgilendirme yok. Özürlünün 25 yaş üstü kardeşleri aynı evde oturursa gelir hesabına dahil edilir. Yönetmelik açık ve net.

seher40

Üye
Üye
özürlünün 18 yaşını geçmiş ve okumuyor çalışıyor 6 senedir şimdi evden ayrılmak istiyor geliri dahil edileirmi evde bakım maaşına gerçi sitede yazmısınız ama kafam karıştı net bilgi istiyorum

seher40

Üye
Üye
sitede böylede bir bilgilendirme var
18 yaşını aşmış bekar ve çalışan durumda olan aile fertlerinin farklı ilde yaşaması veya aynı durumda olup, aynı ilde farklı ikametgeahta yaşaması halinde özürlü ile aynı ikamet adresinde yaşamaması nedeniyle bu kişinin ve gelirinin ailenin toplam gelirine dahil edilerek hesaplanamayacağı mütalaa edilmektedir.
Bilgilerinize rica ederim.

ÖZÜRLÜ BAKIM HİZMETLERİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI

gülümse_hayata

Üye
Üye
Sizinde okuyup bizimle paylaştığınız gibi 18 yaşını geçmiş okumuyor çalışıyor ve ayrı ikametgeahta oturacak olması münasebetiyle evde bakım maaşı kişi başı gelir dağılımına dahil edilmeyecektir.

seher40

Üye
Üye
23 yaşında kızım ama şundan dolayı kafam karıştı 25 yaş sınır yazlımış üstte egitimini tamamalmıyanlar içinmi gecerli.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
O yaş sınırı kaldırıldı ikameti degiştirilmiş herkes gelir hesabından çıkartılacaktır. Yani hesaplamada aynı evi paylaşanlar hesaba dahil edilecektir.

seher40

Üye
Üye
Tşkler arkadasim ilginize gercekden bu siteden çok güzel yanit aaliyorum sorularim cvp kalmiyor

Tekerlekli Sandalye