Bakım ücretinde evde 2 ağır engelli?

afet 07

Üye
Üye
herkeze iyi akşamlar arkadaşlar 2 ağır engelli kardeşim var annem 1tanesine bakım maaşı alıyor ben ayrı bir eve ikametimi aldırıcam evde annem babam 2 kardeşim var acaba 2.engelli 3 kişimi sayılıcak raporlarında yüzde 90 bakıma muhtaçtır yazıyo 3 kişi sayılması için aranan bi şartı varmı bilgisi olan arkadaşlardan cevap alabilirmiyim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Doğrudur. Evde 2 ağır engelli olunca bakım ücreti için ikinci engelli iki kişi diye sayılıyor. Yani evde anne ve 2 ağır engelli olunca toplamda 4 kişi sayılacaklar.

ilyaskirmanci

Üye
Üye
herkeze iyi akşamlar arkadaşlar 2 ağır engelli kardeşim var annem 1tanesine bakım maaşı alıyor ben ayrı bir eve ikametimi aldırıcam evde annem babam 2 kardeşim var acaba 2.engelli 3 kişimi sayılıcak raporlarında yüzde 90 bakıma muhtaçtır yazıyo 3 kişi sayılması için aranan bi şartı varmı bilgisi olan arkadaşlardan cevap alabilirmiyim.

2 engelli kardeşin için maaş almak için ikamet aldırmayı düşünüyorsan gerek yok aynı evde 2 engellide bakım maaşı alabiliyor

afet 07

Üye
Üye
Doğrudur. Evde 2 ağır engelli olunca bakım ücreti için ikinci engelli iki kişi diye sayılıyor. Yani evde anne ve 2 ağır engelli olunca toplamda 4 kişi sayılacaklar.

halil bey teşekür ederim kardeşimin birisi dawmlu birisi 15 yıldır böbrek hastası annem 1 yıl öncesine kadar 2sinede bakım aylığı alıyodu ama 1yıl önce çalışabiliyor kendi işini görüyo diye kestiler ama agır engelli bakıma muhtaçtır yazıyo raporu surekli annem itiraz etti 8 ay sonra eve heyet tekrar geldi ve onlarda olumsuz cevap verdiler ablam 27 yaşında 36 kilo 1 30 boyunda çoğu zaman diyaliden geldiğinde tansiyon düşüklüğünden ayağa kalkamıyo ertesi güne kadar ama engelli kadrosunda iyi olduğu günler 2 3 saatliğine alış veriş marketinde evrak işleri yapmaya gidiyo ama bakıma muhtaç gormediler bakıma muhtaç deil diye 2 engelliyi 3 olarak kabul eederlemi acaba bi şartı varmı yoksa raporundaki yazanlar yeterlimi teşekürler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İlk mesajımda düzeltme yapayım. Evde anne baba 2 ağır engelli yani 4 kişi varsa 4 kişi değil 5 kişi sayılacaklar. Bu arada ilgili genelde forumda yayınlanmıştı ama şuan bulamadım. Bulunca yayınlarım.

R

rahim

Guest
halil bey teşekür ederim kardeşimin birisi dawmlu birisi 15 yıldır böbrek hastası annem 1 yıl öncesine kadar 2sinede bakım aylığı alıyodu ama 1yıl önce çalışabiliyor kendi işini görüyo diye kestiler ama agır engelli bakıma muhtaçtır yazıyo raporu surekli annem itiraz etti 8 ay sonra eve heyet tekrar geldi ve onlarda olumsuz cevap verdiler ablam 27 yaşında 36 kilo 1 30 boyunda çoğu zaman diyaliden geldiğinde tansiyon düşüklüğünden ayağa kalkamıyo ertesi güne kadar ama engelli kadrosunda iyi olduğu günler 2 3 saatliğine alış veriş marketinde evrak işleri yapmaya gidiyo ama bakıma muhtaç gormediler bakıma muhtaç deil diye 2 engelliyi 3 olarak kabul eederlemi acaba bi şartı varmı yoksa raporundaki yazanlar yeterlimi teşekürler

19 Şubat 2014 ÇARŞAMBA
Resmî Gazete
Sayı : 28918

KANUN

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞININ TEŞKİLAT VE GÖREVLERİ

HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME İLE BAZI KANUN VE

KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK

YAPILMASINA DAİR KANUN

Kanun No. 6518 Kabul Tarihi: 06/02/2014
yayınlanan kanunun aşağıdaki maddesine göre

MADDE 21 – 2828 sayılı Kanunun ek 7 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“EK MADDE 7 – Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı, asgarî ücretin aylık net tutarının 2/3’ünden daha az olan bakıma ihtiyacı olan engellilere, resmî veya özel bakım merkezlerinde bakım hizmeti ya da sosyal yardım yapılmak suretiyle evde bakımına destek verilmesi sağlanır. Hanede birden fazla bakıma ihtiyacı olan engelli bulunması hâlinde, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarının hesaplanmasında birinci bakıma ihtiyacı olan engelliden sonraki her bakıma ihtiyacı olan engelli iki kişi sayılır.
Bakıma ihtiyacı olan engellilere özel bakım merkezlerinde sunulacak bakım hizmetinin karşılığı olarak belirlenecek kişi başına aylık bakım ücreti tutarı, (20.000) gösterge rakamı ile memur aylık katsayısının çarpımı sonucu bulunacak tutardan fazla olamaz. Bakıma ihtiyacı olan engellinin evde bakımına destek için ise (10.000) gösterge rakamı ile memur aylık katsayısının çarpımı sonucu bulunacak tutar kadar aylık sosyal yardım yapılır.

bana göre kardeşinizi bakıma muhtaç görmediklerinden iki kişi sayacaklarından şüpheliyim.inşallah sayarlar da bir aksilik çıkmaz.genelgede dikkat ederseniz bakıma ihtiyacı olan diyor.yorum sizin

afet 07

Üye
Üye
teşekür edrim cevaplarınız için ablamın raporunda bakıma muhtaçtır yazıyo 1 sene bakım maaşı verdiler bu maaşı verirkende engelli kadrosunda özel şirkette çalışıyodu diyalize gitmediği gunler 2 3 saatline evimize yakın bir yerde çalışıyodu 1 sene sonra konrola geldiler çalışıyor diye kesildiğine dair eve kağıt geldi bende bu maaşı almak için muracat ettiğimizdede çalışıyodu belgeleri dosyamızda var diye itiraz dilekçesi yazdım ve dilekçemin karşılığında heyet tam 8 ay sonra geldi heyet bu sefer kendi işini görebilir diye kesildiğine dair kağıt geldi ablamda iyileşme yok aksine ileri derecede kemiklerde erime dizlerde içe dönük ayakta duramaz raporu dahi verdiler bunları belgelerini itiraz dilekçemle verdim ama ben bu işten bişey anlayamadım herhalde bende hakkını arayamanlardanım yoruldum vazgeçtim bu maaşı verselerde vermeselerde biz can ımızdan olan engellilerimize bakıyoruz işte devlet bu hakkı tanımış yararlanalım istiyoruz hiç bir zaman haksız yere para alma taraftarı değilim teşekürler..

Tekerlekli Sandalye