Bakım ücretinde kişi başı gelir ve ikametgah değişikliği?

ebru009

Üye
Üye
iyi akşamlar.benim bir sorum olucaktı.kardeşim bekar,40 yaşında.yaşlı ve bakıma muhtaç anneme bakmakta.bakım üğcreti için başvuracaklar yalnız kişi başına düşen gelirleri yüksek görünüyo.bende evliyim ve farklı yerlerde ikamet ediyorz.beni kendi evlerinde ikamet ediyo göstermek istiyolar.gelirleri uygun olsun die.bu durumda benim açımdan herhangi bir sorun çıkar mı acaba?bir de kızım üniversite sınavına girecek.burs alacak olursa benim başka yerde ikametimin gözükmesi bir sorun teşkil edermi burs alınması açısından?son olarak ikamet değiştiği için benim başlı bulunduğum aile sağlığı merkezi de onlarınkiyle aynı olmuş olur değil mi?ŞİMDİDEN ÇOK T.EDİYORUM.ACİL CEVAPLARINI BEKLİYORUM.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Siz kendiniz adresi oraya aldırırsanız evlisiniz kurum eşinizide sorar neticede planlamış bir ikamet degişikliği olduğu anlaşılabilir, burs için sorun oluşmaz ancak bu şekil kişisel bir adres degişikliği sorun olur kurum bu durumu kabul etmez büyük ihtimalle isterseniz adresi aldırıp başvuru yapın ancak evli olmanız sorun oluşturur size mutlaka eşinizi çocugunuzu sorar bu sistem maaşı almanızı zorlaştırır isterseniz deneyin ama bence kabul görmez mutlaka bi yerde sorun çıkar.

ebru009

Üye
Üye
t.ederim.peki diyelim ki kabul edildi.ilerde bi sorun çıktı.parasal ceza yaptırımı var mıdır?o zamana kadar alınan ücretin aynen devlete geri ödenmesi gibi???

aguero06

Üye
Üye
İkametgah degişikligi

kolay gelsin herkese iyi gunler abilerım 5 kişi bi ailede yaşiyoruz abim var 3 yaşında o baska bi ikametgaha tasındı bızım evde yaşamıyor yani o ikametgaha araştırmaya giderlermi ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tam olarak neyi soruyorsunuz? Evde 5 kişi yaşıyor ve bunlardan biri başka bir adrese taşındı ve shç o adresi kontrole gidermi diyorsunuz sanırım. İkametgah değişikliği yapan kişi bakıcı veya engellinin kendisi değilse o adrese inceleme gitmezler ancak ikametgah değişikliğini daha doğrusu ailedeki kişi sayısındaki değişikliği kuruma bildirmek zorundasınız.

aguero06

Üye
Üye
halil abi bizim maaşımız gelir yuksek diye kesildi ben işe gırmıstım hazıranda ondan beri maaşı alamıyoruz sımdı 4 kişi yasıyoruz ben işten cıktım babamın emeklı maaşı var baska bi gelirimiz yok ama abim 30 yaşında o baska yerde ikametgah edıyor 1500 lıra maaş alıyor onun geliri bizim eve dahil edilirmi

septik

Editör
Editör
Siz, 4 kişi x 286 tl muhtaçlık sınırı = 1144 tl altında bir gelire sahipseniz tekrar müracat ederek 2022 maaşından yararlanabilirsiniz.

Geliri olan abiniz başka adreste yaşıyor ise sorun çıkmaz, yanlız sydv sosyal incelemelerinde abinizin sizin adreste kalıp kalmadığını araştırabilir.

septik

Editör
Editör
Sistem aynı 572 tl x 4 = 2288 tl yi aşmayan bir geliriniz varsa bakım maaşına tekrar müracat edebilirsiniz shçk den size gelecek olan heyet evde 4 kişi ve siz bakıma muhtaç durumda iseniz tekrar maaşınız bağlanır.

Farklı bir adrese taşınmış olan kişiyi araştırmazlar, sizin mevcut raporunuz %50 ve üzeri ve ağır engellidir ibaresi varsa tekrar bakım maaşı için müracat edebilirsiniz.

aguero06

Üye
Üye
abi heyet bugun geldi gelırı gecmıyoruz babamın emeklı maası bıde 3 aylık maas var aylık 1500 lıra gleır var 4 kısı yasıyoruz abımı sordular bende ıkametgahı baska yerde dedım gıder bakarız felan dedıler fazla durmadı heyet 10 dk durdu gıttıler sımdı ne olcak baglanırmı abı ?

septik

Editör
Editör
Abiniz başka adrese kayıtlı ise geliri size dahil edilmez, size gelen heyet abinizin ikamatgahı başka yerde olduğuna ikna olmamış ise araştırabilir fakat şuan ki 4 kişilik bir aile geliriniz 1500 tl ise ve diğer şartlar uygunsa bakım maaşınız bağlanacaktır.

aguero06

Üye
Üye
araştırma derken abi gidip bakarlarmı dıyosun gıderken bısey demedıler gıttıler hemen baglanıp baglanılmadıgını nasıl ogrencez

septik

Editör
Editör
Abinizin nerede yaşadığını araştırma haklarının olduğunu sanmıyorum çünkü abinizin bu kurumdan bir talebi yok, sizin bulunduğunuz adreste resmi kayıtlarda kimler görünüyorsa bu yeterli olması gerekir.

Bkım maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını bulunduğunuz ildeki SHÇ kurumuna sorabilirsiniz.

sinandeniz

Üye
Üye
memur ara gazı vermeyeçalışmış aklınca nereye gidip bakıyor evraklarda neyse onlar üzerinden işlem yapması lazım ama tabi ağanın malı gider marabanın canı giden bir ülkede yaşıyoruz işleri zorlaştırabilir sonuçta heyet o eve gelen heyetin tutanağına göre sonuç alacak

Tekerlekli Sandalye