Bakım ücretindeki 'gelir kriterleri' ne zaman değişecek?

esra

Üye
Üye
halil bey oğlum 1 70 özürlü 2022 3 aylık maaşı alıyoruz raporu süresiz yazıyor babası emekli emekli maaşından başka gelirimiz yok ev kira oğlum 18 doldurunca babanın üzerinden düştü ve yeşil kart aldı ve ben evde bekım parasına baş vurmuşdum ama red geldi asgari üçret fazla geldi diye evde oğlum eşim ben 3 kişiyiz ama yeni başkanımızın verdiği söz için tekrar baş vursam alabilirmiyim ve şu an oğlumu üzerime alsak bizim sgk yine 3 aylık maaşını ve evde bakım parası alabilirmiyiz bana yardımcı olursanız sevinirim cevabınıda acil yazarsanız tşk ederim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bahsettiğiniz şey bakım ücreti almak için kişi başına düşen gelir hesaplamamasının yapılmamasıysa o konu henüz netlik kazanmadı. Hükümet sadece o yönde bir uygulamaya gideceğini açıkladı o kadar. Şu an için bakım ücreti alabilmek için kişi başına düşen gelirin 400 TL yi geçmemesi gerekiyor. Bu sınırı aşmıyorsanız başvurabilirsiniz.
Sorularınızdan anladığım kadarını yazabildim. Diğer yerleri çok karman çorman yazmışsınız. Oğlumu üzerime alsam derken neyi kastediyorsunuz. Biz oğlunuzun kimin üzerine olduğunu bilemeyiz. O yüzden soru sorduğunuzda size tam manasıyla yardımcı olmamızı istiyorsanız durumunuzu detaylı ve anlaşılır bir dille yazın lütfen.

esra

Üye
Üye
oğlum 18 yaşını doldurunca üzerimizden düştü yeşil kart aldı ve sonradan öğrendikki özürlü olduğu için düşürmemize gerek ykmuş
ama baştan bilmiyorduk

F

Fırtına

Guest
esra,
oğlunuz 18 yaşını doldurunca üzerinizden düşmesine gerek yoktu.. şu yolu izleyebilirdiniz;

malul (engelli) olan çocuklar 18 yaşını tamamlamadan önce maluliyetlerinin tespit edilmesi için sgk'ya başvurulur.. bu tespit yapıldığı takdirde çocuk 18 yaşını tamamladığında ''malul..'' olduğu kurum kayıtlarında bulunduğu için sağlık güvencesi kesilmez ve devam eder..

sgk'ya başvurup ''maluliyet derecesinde sakatlığı..'' olduğuna dair belgelerle tekrar oğlunuzu üzerinize alabilirsiniz..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Oğlunuzun maluliyet derecesinde sakatlık oranı varsa (ki varmış) sizin üzerinizden sağlıktan yararlanabilir. Kuruma başvurarak yeniden sizin üzerinizden sağlıktan yararlanmasını sağlayabilirsiniz. 2022 maaşına başvurduğunuzda muhtemelen anne babası üzerinden sağlıktan yararlanan kişiler 2022 maaşı alamaz diyeceklerdir. Şayet böyle bir şey derlerse hukuki süreç başlatarak oğlunuzun hem anne babasının üzerinden sağlıktan faydalanmasını hemde 2022 maaşı almasını sağlayabilirsiniz. Zira daha önce bu konuya dair emsal kararlar var. Davayı %100 kazanırsınız. Veya hiç dava etmeye gerek kalmadan kurum başvurunuzu direk kabul edebilir. Defterdarlıkta karşınıza çıkacak memurun tutumuna bağlı bir durum. hem anne babasının üzerinden sağlıktan yararlanıp hemde 2022 maaşı alan binlerce kişi var. aynı şekilde bu sebepten maaşı kesilen binlerce insanda var. bu nasıl bir saçmalıktır diyeceksiniz muhtemelen. burası türkiye oluyor işte.

esra

Üye
Üye
tşk ederimm ilginiz için

Tekerlekli Sandalye