Bakıma Muhtaç Amcam İçin Evde Bakım Maaşı Alıp Başka Birisine Baktırabilirmiyiz?

Suat bt

Üye
Üye
Selam arkadaşlar siteye yeni üye oldum.
Benimde büyük amcam bakıma muhtaç oldu ben bakıyorum çocuğu ve kimsesi yok 1 ay önce sağ tarafında dan başlayan felçlik geçirdi ve durumu kötü tabi şartlarda kötü
köyde olduğumuz için hem çalışıp bakmak da bir hayli zor olduğundan evde bakım parası alabilirsek köyümdeki kişilere verip baktırmak istiyorum zamanım olmuyo herzaman diyecektimki bu evde bakım parası almak zormudur ve alabilirmiyiz amcam 80 yaşında ve hiç evlenmedi ..

gülümse_hayata

Üye
Üye
Evde bakım maaşı için öncelikle akrabalar ve aynı evde kalabilecek kişiler nşartı aranmaktadır. Yani bakıma ihtiyacı olan kişinin günün her saati ihtiyaçlarını giderebilme imkanı varmı yokmu buna bakılır. Maaşı alıp dışarıdan bir başka kişiye baktırma olayı biraz riskli fakat bakacak başka yakını yoksa ve çok yakın oturuluyorsa ihtiyaçları aksatılmayacağına karar verilirse ozaman sorun çıkmayabilir. Bu birazda kurumun vereceği bir karar oluyor.

Evde bakım maaşı kriterleri şöyledir kişinin öncelikle hastahaneden alınmış ağır özürlü raporu olmalı kendi kişisel ihtiyaçlarını karşılayamaz durumda olmalı yani tuvalet banyo vb. ayrıca eve giren gelir bölündüğünde kişi başı 448 tl geçmeme şartı aranmaktadır bu şartlar doğrultusunda Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme kurumuna (shçek) başvuruda bulunmalısınız.

Tekerlekli Sandalye