Bakıma muhtaç durumu ve malulen emeklilik?

15.11.2005 tarihinde MS hastalığı dolayısıyle İşe girişte %42 özürlü raporu ile özürlü statüsünde işbaşı yapan yakınımın 2013 yılı itibariyle raporu aynı hastalığı sebebiyle % 70 lere yükseldi. şu an için başkasının bakımınada muhtaç durumda. 2475 sigorta günü var. daha önce 2012 yılında malülen emeklilik için başvurduğumuzda, "her ne kadar verilen rapor malüllüğüne yetecek olsada, işe girişte malüllük gerektirecek bir hastalık nedeniyle işe girdiği için 15 yıl 3600 günden emekli olabileceğimiz" tarafımıza bildirilmişti. Bize gelen yazıda malüllüğe yetecek raporun verildiği bildirildi fakat oranı bildirilmedi.
3 ağustos 2013 tarihli yönetmelikte üstüne basa basa işe girişte % 60 oranı malüllük olursa malüllük sayılmayacağı yazılı.(Yani işe ilk girişte bizim rapor %40 daha sonra çoğalıyor, sanki bizim şartlarımızda malülen emekli olunabileceğini anlıyoruz.) Ayrıca bakıma muhtaç olmasıda yıl bekleme zorunluluğu kaldırıyor anlıyoruz.
Acaba siz olsanız ne yaparsınız? Malüliyet için başvuruyoruz netice alamıyoruz. Bizmi yanlış yorumluyoruz yoksa bizi uğraştırıyorlarmı. Devamında mahkemeye verme durumunda nasıl olur acaba. Sanki sigorta bunu bilerek işi uzatmak için yapıyormuş gibi geliyor.

Derdimi tam olarak anlatabildimmi bilmiyorum zannedersem anlamışsınızdır. Cevabınız için çok teşekkürler

İlk işe girişte rapor oranı %42 ve siz bunu kanıtlayabiliyorsanız sonradan bu oranın %60 ve üzerine çıkması durumunda malulen emekli olabilirsiniz. Yeni düzenlemeye göre "Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul olan sigortalılar için ise sigortalılık süresi aranmaksızın bin 800 gün sigorta primi bildirilmiş olması yeterli olacak."
Tüm bunları üst üstte koyunca malulen emekli edilmemeniz için bir neden göremiyorum ben.

Merhaba benim de 3 bin iş günüm var ve aynı durumu yaşadım bakıma muhtaç raporumda var bana da 3600 gün doldur dediler.

Salih Rıza

Kardeşim Halil beyle birlikte bu konu böyle bahsedildiği gibi değildir deyince tepki toplamıştık gün geçtikçe ne demek istediğimiz ortaya çıkıyor.

Sizin durmunuzda sorun çıkmaması gerekir sizin ilk işe girişteki %42 raporunuz sonrasında aynı rahatsızlığa bağlı %60 üzerine çıkmışsa malül emeklilik hakkınız vardır

Burada hataya düşmeyiniz

Mlaluliyet için başvurnuzda Halil beyin bahsettiği altını çizmiş olduğu konu ve bilinen yöntemi sizin malül emeklilik için müracatınızı size rapor oranı şu deseler dahi sgk nın sağlık kurulu incelemesinde kendilerine göre vereceği rapora bağlıdır herşey.

Yapılacak en doğru şey ise ilk rapor ve son rapor ile sgk dan alacağınız prim gün dökümanınızla dava açarak hakınızı aramanızdır.

Mazıdağlı

Kardeşim sizin malül emeklilik değildir

Erken emeklilik yani %40 ve üstü alacağınız vergi indirimi ile 3600 gün primle emekli olabilirsiniz.

Öncelikle cevap yazıp bizleri bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ediyorum.

Ben durumu şöyle izah ediyim
30 07 1998 % 50 rapor ile işe başladım 2007de bakıma muhtaç (% 60) raporu aldım
İlk başlarda bana 1800 günden emekli olursun dediler
2009 da günümü doldurdum kurum bu defa 3600 doldurarak malülen
Emekli olabilirsiniz dedi. Şu anda 3000 günüm var.
Vergi indirimi raporu % 60 almıştım 2007 de.
Ben ağır engelli biriyim bakıma muhtaç ve çalışamaz durumdayım
Bakım maaşıda almaktayım primlerimide bir hayır sever
Ödemekte. yani. yani çalışmamaktayım.
Yeni çıkan malülük yasasından faydalanabilirmiyim.

Geri