Bakıma muhtaç kişinin sigortası ödense bakım maaşı kesilirmi?

osman yıldırım

Üye
Üye
annem bakım maaşı alıyor benim 2022 maaşım kesildiği için babam bir yerde çalışıp sigortam ödensin diyor malulen emekli olmak için sormak istediğim bakıma muhtaç kişi sigorta primi ödersek annemin almış olduğu bakım maaşına bişey olurmu

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bakım ücretinde ister bakıcının, isterse bakıma muhtaç kişinin isteğe bağlı sigortasının yatırılmasında yasal anlamda herhangi bir kısıtlama yok.

osman yıldırım

Üye
Üye
halil bey isteğe bağlı sigorta değil bizim yatıracağımız benim bir işyerinde çalışıyor gösterecek babam 1800 günü tamamlamak için malulen emekli olmam yani isteğe bağlı sigorta değil bu durumda annemin almış olduğu bakım maaşına bişey olurmu

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yani siz bakıma muhtaç kişiyi sigortalı çalışıyor göstereceksiniz. Eğer doğru anladıysam kurum (SHÇ) bu kişi çalışabiliyorsa demekki bakıma muhtaç değildir diyebilir. Dikkat edin "DİYEBİLİR" diyorum. Der demiyorum. Biraz riskli bir durum yani.

Mazıdağlı

Üye
Üye
Ben şahsen çalışıyor görünüyorum ve Bakım
Maaşı da alıyorum ve bakım maaşı bağladığında
Çalışıyordum anca bildiğim kadarıyla kurum sizden
Yeni rapor ister benim raporumda şöyle yazıyordu
(Oturduğu yerde elleriyle iş yapabilir) ağır özülü EVET
Yazıyor. Herhangi bir sorun çıkmadı halen de sigortalı çalışıyorum
gelir sınırını aşmadıktan sonra her hangi bir sorun olmaz
Sanırım. Ancak uygun rapor almak şartıyla yapacağınız işe göre
Mesela benim muhasebede veri girişi olarak bilgisayarda çalışıyor

Mazıdağlı

Üye
Üye
halil bey isteğe bağlı sigorta değil bizim yatıracağımız benim bir işyerinde çalışıyor gösterecek babam 1800 günü tamamlamak için malulen emekli olmam yani isteğe bağlı sigorta değil bu durumda annemin almış olduğu bakım maaşına bişey olurmu

Sizin daha önceden sigorta girişiniz yoksa mevcut yasaya göre yeni sigortalı olursanız 18oo günden değil de 4ooo küsür gün ve 2o yıllık sigortalılık dünemi isterler onun için sen iyice araştır ona göre kararını ver

Tekerlekli Sandalye