Baltazara göre aldığım raporla malulen emekli olur muyum?

AS-TAR

SMS Activated
Arkadaşlar haziran 1972 doğumluyum,ankilozan spondilit hastasıyım (birkaç hastalığım daha var)
sigortalı ilk işe giriş tarihim ekim 1989
şu an 1026 günüm var 4A statüsünde
2001-2008 yılları arasında bağkurlu idim,ancak işlerim ters gittiğinden hiç bağkur primi yatıramadım ve sonra kapanış verdim (2008 yılında bir yasa ile hem bağkur borcum silindi hemde günlerim)
1992-1993 arası 15 ay askerlik yaptım

geçenlerde vergi indirimi raporu için başvurdum.bu perşembe heyet günüm var

Fizik : %45
koah : %20
tip 2 diyabet : %20
tansiyon : %10
idrar yolları : %15

toplam : %110

oranlar verildi,dediğim gibi bu perşembe heyete gireceğim
baltazar formülü ile hesaplayınca %72 gibi bir orana tekabül ediyor,tabii heyette ve sonrasında ankaradan onaylanan sonuç ne olur bilmiyorum.

şu an annemin işyeri üzerinden sigortalı gözüküyorum.askerliğide borçlanırsam ve 1 yıl daha prim ödersem 1800 gün doluyor.
fakat artık rahatsızlıklardan dolayı bünyem,değil iş yapmayı sabah yataktan kalkmayı işkence haline getiriyor.

en kısa sürede nasıl emekli olabilirim ? 1 yıl sonra 1800 günüm dolduğunda malulen emeklilik başvurusu yapsam,şu an alacağım vergi indirimi raporu geçerli olur mu ?

şayet malulen emekli olamaz isem,engelli satüsünde 15 yıl ve 3600 gün yetiyor işe giriş tarihime göre,silinen bağkur günlerini ve askerliği borçlanırsam sanırım 3600 günü tamamlıyor,lakin bu durumda karşıma sanırım 60-70 bin tl cıvarında bir borçlanma çıkar,bunuda ödeyemem malesef

bana nasıl bir yol önerirsiniz ?

[MENTION=20760]AS-TAR[/MENTION] malulen emekli olmak için tek hastalıktan en az %60 oranında rapor almanız gerekir. Yani malulen emeklilikte baltazar formulü işlemez. Durumuza baktığımızda sizin malulen değilde, kademeli engelli emekliliğinden faydalanacağınızı söyleyebilirim. 5510 sayılı Kanunda 28.nci maddesi gereği 3600 gün prim gün sayısını tamamladığınızda emekli olursunuz.
Bu konuda aracılara vs gerek yok. Kanun belli yasa belli. Kanunun yasanın size tanıdığı hakkı kullanacaksınız.

[MENTION=20760]AS-TAR[/MENTION] malulen emekli olmak için tek hastalıktan en az %60 oranında rapor almanız gerekir. Yani malulen emeklilikte baltazar formulü işlemez. Durumuza baktığımızda sizin malulen değilde, kademeli engelli emekliliğinden faydalanacağınızı söyleyebilirim. 5510 sayılı Kanunda 28.nci maddesi gereği 3600 gün prim gün sayısını tamamladığınızda emekli olursunuz.
Bu konuda aracılara vs gerek yok. Kanun belli yasa belli. Kanunun yasanın size tanıdığı hakkı kullanacaksınız.

cevabınız için teşekkür ederim

yeni yasada düzenlemeler geldi tek hastalık kaldırıldı gibi söylentiler duymuş idim.4-5 yıl önce aynı hastalıktan (ankilozan spondilit) muzdarip bir arkadaş ile sohbetimiz olmuştu, ankilozan + göğüs ten %60 üzeri bir rapor almış,rapor tek hastalıktan olmadığı için malulen emekliliği kabul edilmemiş,3-4 yıl boyunca bakanlık,meclis vs yılmadan yaptığı yazışmalar sonucu,göğüsteki sorunlarında (kafes genişlememsi vs) ankilozana bağlı olduğunu söyleyerek tek hastalığa bağlanması gerektiğini ,uzun sinir harbi uğraşlar sonucunda 1800 günden malulen emekli olduğunu söylemişti.

bende sevinmiştim malulen emekli olabilirim diye.

peki bu silinen bağkur günlerimi borçlanıp geri alabilirmiyim ? üzerine askerliği de eklersem şu an toplamda 3900 gün elde ediyorum.SGK ya bu günleri borçlanacağımı beyan edip engelli emekli statüsünde emeklilik işlemleri başlatabilirmiyim ?

Yok yine tek hastalık aranıyor. Toplam gününüz 3900 günse size yetiyor zaten. başkaca bişey yapmanıza gerek yokki.

Yok yine tek hastalık aranıyor. Toplam gününüz 3900 günse size yetiyor zaten. başkaca bişey yapmanıza gerek yokki.

Şu an toplam 4A hizmet günüm 1026 gün,başkada ödenmiş gün yok.askerlik borçlanabilirim 15 ay (3900 günü,silinen 5 yıl 6 ay bağkuru ve askerliği borçlanabilirsem diye hesap etmiştim)

Dediğim gibi 2008 de yasayla silinen bir bağkur kaydım var,hiç ödeyememiştim bağkuru işler ters gittiğinden.

Bugün SGK ya gittim silinen bağkur günlerim için,normalde 5 yıl 6 ay hizmet süresi gözüküyor,lakin görevli bunun 3 yıl 5 ayını borçlanabileceğimi söyledi,kapattığım işyeri başka ilçedeki SGK ya bağlı olduğundan ordaki SGK ya gitmemi,onların net bilgi verebileceklerini söyledi.işyerimin açılış tarihi 2001 temmuz ,vergi dairesi kapanış aralık 2004. SGK kurumu,vergi dairesi kapanış tarihini baz alıyor sanıyorum, 3 yıl 5 ayı borçlanabileceğimi söylediğine bakar isek,doğrumudur ?

Şu an 4 aydır aktif tekrar 4A sigortalıyım annemin işyerinde (işyeri basit üsül) 700 tl cıvarı bir rakam ödeniyor sigorta için,alacağım %40 ve üzeri engelli raporu doğrultusunda ,annemin işyerinde,beni engelli çalıştırdığı için sigorta prim ödemesinde devlet teşviği olurmu ? olursa devlet % kaçını karşılıyor ? (not: tek çalışan ben gözüküyorum sigortalı)

not : (geçen vergi dairesinden 913 tl bir ödeme geldi şahsıma,zamanında bu ödemeyi yapmadığım için ayrıca 913 tl de ceza kesilmiş,basit usul olduğundan,sigorta priminin damga vergisini sigortalı ödüyormuş yıllık peşin olarak,ilginçtir kanun böyleymiş !! 913 tl ceza için uzlaşma talebinde bulundum,18 nisana tarih verdi vergi dairesi) %40 ve üzeri engelli raporu alırsam bu prim damga vergisinden muaf olurmuyum,çünkü önümüzdeki yıl tekrar çıkacak karşıma ! )

iç sesim diyor ki ,yarın vergi indirimi raporu için heyet günüm var ona gitme SGK ya git,malulluk için başvur,bağkuru borçlanacağını beyan et,seni hastaneye sevk etsinler,ki sanıyorum ildeki araştırma hastanesine göndereceklerdir,belki ankilozandan aldığım %45 lik oran orada 60 ve üzeri çıkar mı acaba diye düşünüyorum ? gerçi burda devlet hastanesindeki ftr doktoru bu oranı verirken 25 dk boyunca özel bir cetvel ile kısıtlılıklarımı tek tek ölçtü biçti.ama sonuçta romotolog değildi.(artık çalışacak gücüm yok,10 gündür sağ kol iptal,iğne vs fayda etmiyor,işler aksıyor buda geliri etkiliyor)

diğer yandan 3 yıl 5 ay bağkuru ve 15 ay askerliği borçlansam 1680 gün ediyor,mevcut 1026 gün ile toplarsak 2706 gün yapıyor,engelli erken emeklilik için 3600 günden çıkarırsak,894 gün yani 2.5 yıl eksiğim kalıyor.2.5 yıl daha çalışabilirmiyim,mevcut primleri ve 1680 günlük prim borçlarını nasıl öderim diye de kara kara düşünüyorum...

merhaba bende 178 aldım rapor 1994 sigortalayın 3831 günüm var raporum kalpten 30 kadın rahatsızlığından 20 boyun fitigindan amelyat oldum 13 ürolojiden 15 aldım emekli olabilirmiyim teşekürler

Geri