Balthazard formülü ile online özür oranı hesaplama sitesi

cumali32

Üye
Üye
30 Mart 2013 tarihinde çıkartılan Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında yönetmelik özürlü sağlık kurulu raporlarında yeni bir düzenleme getirerek bir den fazla hastalık, sakatlık bulunması durumunda özür oranlarının hesaplanması için balthazard formülü uygulanacağını belirtmiştir.

Balthazard Formülü Nedir?

Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik'te şu şekilde belirlenmiştir:
Birden fazla özür durumunun bulunması

MADDE 11 –
(1) Birden fazla hastalığı veya özrü bulunanların, özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranlarından, en fazla kayba sebep olan hastalığın vücut fonksiyon kayıp oranı esas alınır. Diğer rahatsızlıklara ait vücut fonksiyon kayıp oranları Balthazard Formülü ile toplanarak genel vücut fonksiyon kayıp oranı hesaplanır.

(2) Balthazard Formülü aşağıdaki şekilde uygulanır:

a) Tüm vücut fonksiyon kaybı oranları ayrı ayrı tespit edilir.
b) Bu oranlar en yükseğinden başlanarak sıraya konulur.
c) En yüksek oran özürlünün tüm vücut fonksiyonunun tümünü gösteren % 100'den çıkarılır.
ç) Bu çıkarmada kalan miktar, sırada ikinci gelen tüm vücut fonksiyon kaybı oranı ile çarpılır. Çarpımın 100'e bölünmesinden çıkan rakam en yüksek tüm vücut fonksiyon kaybı oranına eklenir; böylece, birinci ve ikinci arızaların tüm vücut fonksiyon kaybı oranı bulunmuş olur.
d) Özür ikiden fazla ise, birinci ve ikinci arızaların kayıp oranı birinci sıraya ve üçüncü sıradaki oran ikinci sıraya alınarak işlem tekrarlanır.
e) 60 yaşın üzerindekilerde; genel vücut fonksiyon kayıp oranına Balthazard Formülü ile % 10 eklenir.

Denilmektedir. Balthazard hesaplama tablosu hesaplama ya ilişkin ayrıntıları vermektedir. Ancak hesaplama tablosuna bakarak özür oranını tespit etmek hesaplamak çok zor. Bu nedenle bizde sizlere internet üzerinden online online balthazard hesaplama sistemini paylaşacağız.

Onlayn olarak özür oranınızı hesaplamak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın:

Balthazard Hesaplama Program

Önemli not: özür oranı hesaplaması yaparken her kutucuğa özür oranını yazdıktan sonra bir alttaki kutucuğa mausla tık attığınızda hesapla yapılıyor. Bu söylenen şekilde yaparsanız çalışma gücü kayıp oranı yada engelli oranınız hesaplanmış olur.

Moderatörün son düzenlenenleri:

denizin kızı

Üye
Üye
%45,%10,%10 sizin formül 55,45 veriyor buna göre rapor oranı %55 olmalıydı ama bana verilen oran %56 aslında çok büyük fark yok yakın sayılar veriyor

cumali32

Üye
Üye
%45,%10,%10 sizin formül 55,45 veriyor buna göre rapor oranı %55 olmalıydı ama bana verilen oran %56 aslında çok büyük fark yok yakın sayılar veriyor

Matematiksel işlem geregi virgülden sonrası kısım 5 ve üzeri ise bir üst rakama yuvarlanır. Yani 45,10,10 un balthazarı virgülden sonra 5 üzeri olmadığı için oran 55'e yuvarlanır. 55,5 olsaydı toplam oran 56 olurdu.
Yani site oranı tam hesaplıyor.
http://rapor.engelliler.gen.tr

denizin kızı

Üye
Üye
bende onu diyorum işte bana hastaneden verilen oran %56 ama sizin formülle %55 çıkıyor çok büyük fark yok yani

cumali32

Üye
Üye
Balthazard formülü online hesaplama

bende onu diyorum işte bana hastaneden verilen oran %56 ama sizin formülle %55 çıkıyor çok büyük fark yok yani

100-45=55
55*10=550
550/100=5,5
45+5.5=50,5
100-50,5=49,5
49,5*10=495
495/100=4,95
50,5+4,95=55,45
Sonuç:55 Hastane rapor oranını farklı hesaplamış.
Büyük ihtimalle sadece sonuçta değilde her işlem basamağında yuvarlama yapmışlar.
Proğram yazılımı ile alakalı bir durum.
Yani Üçüncü sıradaki işlem yuvarlanınca toplam oran 56 olur.
Bu tartışma konusudur. Ben sağlık kurulunda baktım 55 sonucu veriyor.
1 puan önemli gözükmesede 89 , 90 olunca ötv falan söz konusu olur.
Hoş ben herzaman raporludan yanayım fakat maliye , müfettiş v.s durumu işte.

Bilindiği üzere balthazard formülü özürlü sağlık kurulu raporların tüm vücut fonksiyon kaybını hesaplamak için kullanılır .
Aşşağıdaki linkler hesaplama şeklini ve otomatik hesaplama yapamayı sağlayan sayfaları içerir.

http://rapor.engelliler.gen.tr

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Arkadaşlar Merhaba,

% 55 yada % 56 arasındaki sadece % 1 lik bir sapma neyi ne kadar değiştirebilir ki ? Öyle durumlarda öyle çok şeyi değiştirebilir ki... Bu konuda yetkililer oldukça rahat davranabilirler. Fakat engeliler için bu % 1 lik fark ne kadar önemli işte bunu kimse bilemez bizler kadar. Bazen % 1 lik bir puan malulen emekliliği bile etkileyebiliyor ama şu an için bunu bir dava konusu olarak dikkate alacaklarını sanmıyorum. % 39 sağlık kurulu raporu alan arkadaşlarım adına bu hesaplamanın ne kadar doğru ve dikkatli yapılması gerektiğini ne yazık ki sadece bizler biliyoruz. hastaneler zaten engelli raporu vermemek ya da mümkün olduğunca zorlaştırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Bu formülün nasıl uygulandığını bilmek eminim bu siteyi ziyaret eden ve rapor çıkarmak üzere olan arkadaşların çok işine yarayacaktır.

Cumali32 emeğin ve paylaşımın için çok teşekkürler.

Sağlıcakla kalın, dostlukla kalın,

denizin kızı

Üye
Üye
yanlış anlattıysam özür dilerim gerçekten,önemli değil demek istemedim arada çok fark yok derken tamamen formül ve oran yorumu yapmak istedim elbette %1 in bile hayati önem taşıdığı durumlar olabilir dilerim herkes hakettiği raporu alır

ÇİLEKLİSODA

Üye
Üye
özür raporumu özürlüler sağlik kuruluna teslim ettim ama bana kaç puan çikar acaba cevap istiyorum. Sevkedilen bölümler ve teşhis ve oranlari da ayrica belirtiyorum. Tibbi terimler i okuyabildiğim gibi yaziyorum..

---- endokrin : Opere troid papille korsinom postop hipertroidi %20+%10
---- tibbi onkoloji : T2n0m0 meme ca ( ivvazir ductal arsinom) opere papiller troid ca % 20 + % 20 = % 40
---- meme cerrahisi : 07.06.2011 tarihinde slnb + segmental mastektomi sağ meme müsinöz korsinom t2nomo tanisiyla takipli sağ kolda grade 2 lenfödem mevcut. Lenf ödem nedeniyle puaninin % 30 artirilmasi talebiyle
---- fizik tedavi ve psikiyatri 0 puan

bu bilgilere göre balhatzar formülü uygulandiğinda özür puanim kaç olur bilgi verireniz sevinirim ..tşk

polo42

Üye
%30 + 24 + 20+ 20 =
60 yaş üzeri % kaç alır?

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
formülü uyguladığımda en az % 62 çıkıyor ama emin değilim çünkü ben daha önce hiç hesaplamadım arkadaşım bu konuda uzman arkadaşlar yardımcı olacaktır. Geçmiş olsun dileklerimle,

burakkurt

Üye
Üye
fizik tedaviden %30 ortopedine %25 aldım fakat rapor sonucu %22 çıktı ortopedi ve fizik tek olarakmı görülüyorformüle göre %48 çıkması gerekmezmiydi konuyla ilgili bilgi veriseniz sevinirim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hayda o nasıl hesaplama yahu? Eğer ortopedinin %25 fizik tedavinde %30 verdiğine eminseniz derhal rapora itiraz ediniz.

serben

Üye
Üye
arkadaşlar
fizik tedavi - %11
nöroloji _ % 10
kbb - % 24
balthazar formülüne göre kaç puan alırım

babis

Üye
Üye
100-45=55
55*10=550
550/100=5,5
45+5.5=50,5
100-50,5=49,5
49,5*10=495
495/100=4,95
50,5+4,95=55,45
Sonuç:55 Hastane rapor oranını farklı hesaplamış.
Büyük ihtimalle sadece sonuçta değilde her işlem basamağında yuvarlama yapmışlar.
Proğram yazılımı ile alakalı bir durum.
Yani Üçüncü sıradaki işlem yuvarlanınca toplam oran 56 olur.
Bu tartışma konusudur. Ben sağlık kurulunda baktım 55 sonucu veriyor.
1 puan önemli gözükmesede 89 , 90 olunca ötv falan söz konusu olur.
Hoş ben herzaman raporludan yanayım fakat maliye , müfettiş v.s durumu işte.

Bilindiği üzere balthazard formülü özürlü sağlık kurulu raporların tüm vücut fonksiyon kaybını hesaplamak için kullanılır .
Aşşağıdaki linkler hesaplama şeklini ve otomatik hesaplama yapamayı sağlayan sayfaları içerir.

arkadaşlar benim rapor oranı kaç olur annem 72 yaşında ve heyet te bu oranlar yazıldı ortopedi 57+12,kardiyoloji 30+20 ,dahiliye 20+10 hipertansiyon, kbb 16,göz 5, bu durumda acaba kaç olur sonuç sizce yardımcı olursanız mutlu olurum.

sefo

Üye
Üye
ben rapor almak için müracaat ettim sağ.üst ext:%60 sağ.alt ext:%40 göz:%30 dahiliye:%10 verdi 18 temmuzda beni kurula çağırdılar acaba baltazar formulüne göre özür derecem ne olur..

Tekerlekli Sandalye