Banka emeklisi babamdan kalan maaşı alabilmek için ne yapmalıyım?

sebnem08

Üye
Üye
benim babam iş bankası emeklisiydi.vefat etti. birin ci sorum ben malulen emekli olursam bir gelirim olduğu için banka kanununa göre babamın maaşının bir kısmını alamıyormuşum bu etik olmayan bir davranış bunu nasıl asabilirim ? ikinci sorum eger annem de vefat ederse ve ben gene mamulen emekli olursam babamın maaşının tamamını alabilir miyim bana gcer mi çün ki bu durumda yine bir gelirim olacağı için bana geçmeyecek miş gibi geliyor ve ger geçmezse bu durumu asmak için de ne yapabilirim teşekkür ederim....

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Babanızın vefat tarihi tam olarak nedir. Ek olarak İş Bankası kamuya ait bir bankamıydı. Yani babanız emekli sandığı mensubumuydu?

sebnem08

Üye
Üye
babam 19 subatta vefat etti iş bankası nın kendine ait bir sandığı var

(b) bendi;

“ Bu kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmayan veya kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış çocuklardan; 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurmamış olan veya Kurum sağlık kurulu kararı ile çalışma gücünü en az % 60 oranında yitirip malul olduğu anlaşılanların veya yaşları ne olursa olsun evli olmayan evli olmakla beraber sonradan boşanan veya dul kalan kız çocukların her birine aylık bağlanır.”

Medeni Kanun hükümlerine göre kurulmuş olan Türkiye İş Bankası A.Ş. Mensupları Munzam Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı Munzam Sosyal Güvenlik Hakları Yönetmeliği’nin 10. maddesinin C fıkrası;

“Vakıf yararlananının ölümü ile dul eşine %50’si, yetim aylığı alan çocuğu bulunmayan dul eşine %75’i, aylığa hak kazanan yetim çocukların her birine %25’i oranında aylık bağlanır.”

hükümlerini içermektedir.
bana böyle bir mail gönderdiler burda malul sayılanların maası alabilecekleri yazıyor ama malul emeklisi olanlar la ilgili bir sey yazmıyor acba aynı seyi mi kasdediyorlar ben tam olarak anlamadım.
malul emeklisi olduğum için bir gelirimin olacağını ve vermeyeceklerini söyleme hakları var mı...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
"kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış" deniliyor. Dolayısıyla bu ifade malulen veya başka bir emeklilik çeşidini kapsar.

sebnem08

Üye
Üye
yani ben malulen emekli olursam babamın maasını alamam
kısaca bu demek bu öyle değil mi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Verilen çevapta tam olarak onu söylüyor.

zemferi

Üye
Üye
merhaba.isteğe bağlı sigortalılık için prim ödeyen biri babası vefat ettiğinde (malul çocuk ) yetim maaşı alabilir mi?
isteğe bağlı sigortalılık ile emekli olduğunda yetim maaşı alamayacağını biliyorum ancak prim öderken alır mı bunu çözemedim.
saygılar ve teşeşkkürler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İsteğe bağlı prim ödenmesi halinde yetim maaşı kesilmiyor diye biliyorum. Ancak emekli olursa o zaman kesilir.

zemferi

Üye
Üye
teşekkürler Halil Bey

Tekerlekli Sandalye