Banka hesabı açtırmak için hangi belgeler lazım?

sarı_kanarya

Üye
Üye
iddaa oynamak için bankaya hesab açtırmak istiyorum bi yakınım açabilirmi benim yerime ve neler gereklidir cevaplar için tşk....

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba,

Bankada vadesiz mevduat hesabı açtırmak için ki eğer hesap sizin adınıza açılacaksa TC Kimlik nolu Nüfus Cüzdanınızla gitmeniz ve her bankanın hesap açılış ücreti farklı olmakla birlikte en az 10 tl nakit bulundurmanız yeterlidir.

sarı_kanarya

Üye
Üye
bi yakınım benim üzerime hesap açtırabilirmi ve benim yerime bankadan para çekebilirmi

İsen Buga

Üye
Üye
Nüfüs cüzdanınızı başkasına verip de sizin yerine başkasına işlem yaptıraiblecek misiniz? Kaldı ki eğer yaptırırsanız yakınınız karakolluk olabilir. Yerinize de para çekemez.

Dolayısıyla kendi adınıza hesabı kendiniz açacaksınız; kendiniz bankaya gözükmeden refekatçınız para bile çekemez. Ancak velayet verirseniz o durum değişebilir.

sarı_kanarya

Üye
Üye
yakınım dediğim annem veya babam bankada hesap olursa netten felan alışveriş yapmak için kullanacağım bide vakit geçsin diye iddaa felan oynamayı düşünüyorum

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam sarı_kanarya,

Bankada hesap açma ve tasarruf etme amacınız her ne olursa olsun kimliğinizi bir başkasına kullandırmanız, işlem yapabilmeniz mümkün olmasa dahi bir suçtur ve ayrıca kimliğinizle sizin adınıza hesap açma yetkisi kimseye verilmemiştir. Bir banka bunu, hesap açma işlemini siz olmadan bir başkasına yani anneniz ya da babanız hatta ikiz kardeşiniz dahi olsa ki ( tek yumurta ikizi bile) bu işlemi gerçekleştiremez. Yeni yasalarla bu konu son yıllarda oldukça kısıtlanmıştır.

Yasal Uyum Başkanlığı ve BDDK tarafından ; noterden onaylı vekaletname bile verseniz banka şubelerine kişinin kendisi ve imzası olmadan (tabii ki TC kimlik numaralı kimliğiyle) hiç bir işlem yapılmaması konusunda oldukça titiz davranmaktadır.

İnanın başınız çok fazla ağrıyacaktır böyle bir teşebbüste bulunmanız halinde arkadaşım benden söylemesi. Kimliği kullandıran da kimliği kullananda suçlu konumuna düşecektir.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam sarı_kanarya,

Sizin adınıza kredi kartı iki şekilde çıkarılabilir.

1- Kendiniz kredi kartı başvusunda bulunursunuz yani kredi kartı sözleşmesini kendi bilgilerinizle doldurur, imzalar ve TC kimlik fotokopinizle birlikte bankaya teslim edersiniz. Genel Müdürlük onay verirse kredi kartınız en kısa zamanda forumlarda verdiğiniz adrese teslim edilir ve sadece size teslim edilmesi ( imzanız karşılığında kurye tarafından ) esastır.

2- Kredi kartı olan bir aile bireyi tarafından sizin adınıza da ek kart çıkartılması için bankaya ek kart başvurusunda bulunulması. Kart sizin adınıza düzenlenecek ama kartın asıl yükümlüsü kredi kartının asıl sahibi olacaktır. Limit ortak kullanımdır ve sadece tek başınıza borçlu sayılmazsınız , sizin borcunuzdan ödemezseniz dahi asıl kredi kartı sahibi yakınınız yükümlüdür.

Tekerlekli Sandalye