Banka hesabımda para olması engelli maaşımı etkiler mi?

mavzer

Üye
Üye
merhaba arkadaşlar arkadaşlar ben yüzde seksen engelliyim kimsem yok yalnız yaşamaktayım
tek odalı bir gecekonduda yaşamaktayım 300lira kira ödüyorum
çalışamıyorum devletten ayda 720 engelli maaaşı almaktayım başka herhangi bir gelirim yok
şimdi arkadaşlar dayılarım akrabalarım kendi aralarında bana yardım amaçlı para topluycaklar
tahminim 60 veya 70
ytl bir miktar olucak bu parayı benim adıma hesaba yatırıcaklar bende bu parayı faize yatırıp değerlendirmek
istiyorum
bu para ve getirisi benim maaşımı etkilermi devlet bu parayı görürse maaşımı kesermi ben bunu öğrenmek istiyorum
bu arada tam bilgisi olan konuya vakıf olanlardan bilgi rica ediyorum faiz haramdır günahtır yatırma gibi şeyler
lütfen yazmayın şimdiden teşekkür ediyorum

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sıkıntı çıkaracağını düşünüyorum. Bence kendi adınıza bankada tutmayın.

septik

Editör
Editör
[MENTION=23770]mavzer[/MENTION]

Muhtaçlık hesaplaması
11) Hanenin tespit/beyan edilen banka mevduatları için aylık faiz getirisinin iki katı tutar,

2022 Engelli maaşı alanların bankada parası olması durumunda mevcut miktarın faizinin 2 katı gelir olarak sayılır şeklinde 2022 yönetmeliğinde bir madde var. Tahmini hesap edersek 60bin tl şuanki ortalama yıllık faizi %20 desek 12bin tl x 2 = 24bin tl eder aya bölümünde 2bin tl aylık geliriniz var kabul edilir ve 2019 yılı sonuna kadar 609.67 tl yi aşan kişi başı gelir durumunda 2022 maaşından yararlanamıyorsunuz.

Halil beye başka bir yolu varmı şeklinde sorunuza bana en mantıklı gelen eğer münkünse bir ev almaya çalışın derim, miktar az gibi görünsede mevcut ikamet ettiğiniz yerden daha iyi bir yer bulabileceğinizi düşünüyorum.

2022 Yönetmeliğine göre

3) Hanenin ikamet ettiği konut haricinde diğer konutları için (takdir edilen/beyan edilen) rayiç bedelinin 240’ta biri ve (takdir edilen/beyan edilen) kira getirisinin toplamı,

4) İkamet edilen konut haricindeki konut için kira geliri elde edilmiyorsa veya kira geliri beyan edilmiyorsa konutun rayiç bedelinin 120’de biri,

Maddeler var fakat sydv ları sanırım oturulan ev engellinin kendisinin olması durumunda dahi 240/1 ini gelir olarak kabul ediyor. Buna rağmen 60bin / 240 = 250 tl kişi başı gelir olarak görülür, bu durumda 2022 engelli maaşından yararlanmaya devam edersiniz.

mavzer

Üye
Üye
öncelikle bu sitede emeği geçen herkesten ALLAH razı olsun septik kardeşim bizleri aydınlattığınız için çok teşekkür ederim iyiyki varsınız

septik

Editör
Editör
[MENTION=23770]mavzer[/MENTION]

Rica edrim Allah sizdende razı olsun.

Tekerlekli Sandalye