Bankalardan dosya masrafı kart ücreti ve hesap işletim ücreti iadesi

magvali

Üye
kardeşlerimin dikkatine: bankadan çekilen kredilerden alınan fahiş dosya masrafları.kredi kartı üyelik ücretleri ve keyfe keder kesilen hesap işletim ücretleriki bu 3 aylık periyotlarla 20 30 tl arası kesiliyor.tüm bunların geri almak mümkün.yeterki bunları kanıtlayın........bu kanıt şöyle olabilir:kart ücretleri için ekstreler kredi dosya masrafları için bankaların bireysel internet şubelerinden hesap dökümlerinden çıkarabilirsiniz.ha bide şubelerden 10 tl karşılığı geriye dönük hesap dökümü alınabilir her ne kadar vermeye gönülleri olmasada.neyse bu kanıtlarımızla bir dilekçe yazarak bankaya iadeli taahütlü bir mektup gönderebilir ve gelecek cevaba göre cevapla birlikte kaymakamlıklarda bulunan tüketici hakem heyetine başvurulabilir.ki bazen tüketici hakem heyetleri bazen bunuda istemiyor iadeli taahhütlü gönderip cevap aldınmı diye sormayabiliyor bana sormadı dilekçemi aldı.dilekçemizi verdikten sonra tek yapacagımız şey beklemek.1 ay gibi süre zarfında sana dönülüyor.kabul edilip paranızı yani kesilen ücretleri geri almanızın yüzde doksan dokuz garantisi var.15 gün bankanın itiraz süresi var bu arada ama tüketici hakem heyeti tüketici mahkemelerinin kardeşi olduğu için bir anlamda gerisini siz düşünün.son olarak çıkan karar mahkeme kararı niteliğinde olduğu için bankalar geri vermesse icra kararı ile geri almak mümkün yeterki biraz inatçı olun ve sabredin tüm engelli kardeşlerimi birazda olsa aydınlatabildiysem çok sevinirim.merak etdiğiniz tüm sorulara araştırıp cevap verebilirim.en güzel günler sizin olsun allah herkese şifalar versin inşaallah saygılar

ilyaskirmanci

Üye
Üye
arkadaşım öncelikle bilgin için teşekkürler bende bu dosya masrafı için uğraşımda bulundum ama banka bana hesap dökümü vermiyor babam kredi kullanıyor her sene gittik babamla hesap dökümü almak için halkbank bursa garajlar şubesine böyle bir şey yok bizim bankamızda bunun maddesi vardır o yüzden biz haksız kazaç elde etmedik haksız kazanç elde etmediğimiz için hiç uğraşmayın böyle bir ödeme yok tamamen yasalar çerçevesinde kredi alırken sözleşmemizde dosya masrafı alınır ibaresi vardır denildi babam her yıl kapamalı kredi olarak 13 senedir kredi çekiyor yaklaşık kredi başına 500 ila 600 tl dosya masrafı uygulandı hesaplarsak 6.500 lira gibi bi rakam kesilmiş dosya masrafı
bunu siz aldınızmı yada nasıl alıcaz bizim sözleşmede bu madde var denilip vermiyoz diolar bilgilendirirmisiniz

magvali

Üye
arkadaşım öncelikle bilgin için teşekkürler bende bu dosya masrafı için uğraşımda bulundum ama banka bana hesap dökümü vermiyor babam kredi kullanıyor her sene gittik babamla hesap dökümü almak için halkbank bursa garajlar şubesine böyle bir şey yok bizim bankamızda bunun maddesi vardır o yüzden biz haksız kazaç elde etmedik haksız kazanç elde etmediğimiz için hiç uğraşmayın böyle bir ödeme yok tamamen yasalar çerçevesinde kredi alırken sözleşmemizde dosya masrafı alınır ibaresi vardır denildi babam her yıl kapamalı kredi olarak 13 senedir kredi çekiyor yaklaşık kredi başına 500 ila 600 tl dosya masrafı uygulandı hesaplarsak 6.500 lira gibi bi rakam kesilmiş dosya masrafı
bunu siz aldınızmı yada nasıl alıcaz bizim sözleşmede bu madde var denilip vermiyoz diolar bilgilendirirmisiniz

kardeşim senin yapıcagın tek şey postaneden iadeli taahhütlü 10 yıl geriye dönük hesap dökümlerini istemek ilgili bankadan.bununla ilgili hazır dilekçeler internette mevcut ve bunu sana banka vermek zorunda.banada aynı mavalları okudular ama ben uğraştım ve aldım.iadeli taahhütlü gönderirsen sana geri dönmek zorundalar bilgine.saygılar

magvali

Üye
kardeşim senin yapıcagın tek şey postaneden iadeli taahhütlü 10 yıl geriye dönük hesap dökümlerini istemek ilgili bankadan.bununla ilgili hazır dilekçeler internette mevcut ve bunu sana banka vermek zorunda.banada aynı mavalları okudular ama ben uğraştım ve aldım.iadeli taahhütlü gönderirsen sana geri dönmek zorundalar bilgine.saygılar

ayrıca bankaların internet şubesinde hesaplar bölümünde son 1 sene hesap dökümü çıkarabilirsin.

ilyaskirmanci

Üye
Üye
internet şubesinden en fazla geriye dönük 3 ay sorguya izin veriyor bizim banka ya bu sorunu sizin dedğiniz gibi dilekçe yazarak denicem bide inşallah olur bilgin için teşekkürler arkadaşım

magvali

Üye
Bu arada kardeslerim ikinci kredimin dosya masrafi iadesinide bu gun itibari ile aldim

Hakem heyeti v s her tur yardim isteyen kardeslerimin sorularini cevaplayabilirim

ÇİLEKLİSODA

Üye
Üye
Iadeler için bankada karşi dava açmiş oda sonuçlanmamiş dediler ama ne kadar doğru.....

magvali

Üye
bankanın karşı dava açması yani şikayet etmesi anlamına geliyor.bu dava gerçek olsa sana mutlaka savunma hakkı tanınır

sana tavsiyem eger karşı dava açtığı gerçekse savunmanı iyi hazırlaman yani emsal davalardan örnekler göstermen özellikle

(Iadeler için bankada karşi dava açmiş oda sonuçlanmamiş dediler) diyorsun banka seni oyalıyor olabilir.karardan sonra 15 gün geçtiyse.
direk ver avukata icra için.

hiç çekinme benide sallıyolardı.icraya veririm sizi deyince hemen yatırdılar.

önemli olan karar tebliğinden sonra 15 gün geçmiş olması.bu gün geçtikten sonra itiraz hakkı kalmıyor bankanın saygılar

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Arkadaşlar,

Bankalardan çekmiş olduğunuz kredilere karşı sizlerden alınan ( çektiğiniz kredi tutarından kesilen ) dosya masrafı ve açılan vadesiz hesap üzerinden kullanılmasa dahi kesilen hesap işletim ücretlerini toplu halde geri ödenmesini talep etmek ve bunun mücadelesini vererek kazanmak hepinizin en doğal hakkıdır. Bu hak artık tüketici hakem heyetleri tarafından da garanti altına alınmıştır. Sizlerin yapacağı tek şey magvali arkadaşımın dediklerini uygulamak yani bu konuda gerçekten ufak bir takip ve kararlı olmaktır.

Hayatta hakedilen hiç bir şey size altın bir tepsiyle verilmez. Bazen hakkınız olanı geri almak için çaba göstermeniz gerekir. Tıpkı bu konuda olduğu gibi.

Sağlıcakla kalın, hakkınızı aramaktan vazgeçmeyin dileklerimle,

magvali

Üye
öncelikle çok özür diliyorum arkadaşlar özel mesajla sorulan sorulara burdan cevap vermek istiyorum.çünkü bu bilgilerden herkes faydalansın dimi.

imq arkadaşımızın sorusuna cevaben

garanti bankasından çekilen krediden dosya masrafı almadık sizden diyebilirler.kesinlikle bankalara güvenme.özellikle ukala,tehditkar ve seni soğutmaya uğraşmak için sarfettikleri sözlere takılma.

öncelikle arkadaşlar hakkımızı aramak için bir delilimiz olması gerekiyor.bu delil hesap özetlerinde,kredi kartı ekstrelerinde vs dökümlerde yazar.banka siz istemeden sizden su kadar kestik diye birşey açık açık vermez.
6 ay 1 yıl arası bankaların internet subelerinden hesap ekstresi çıkarılabiliyor.eger daha eskiyse bankanızdan bunu isteyin.vericeklerdir

ben 2005 yılına ait kesintileri bile çıkattırdım örnek vermek gerekirse.

bu evrakları çıkardıktan sonra işimiz kolaylaşıyor.bu hesap özeti,kredi kartı ektresi vs kesinti nin olduğuna dair kagıtla kaymakamlıklarda bulunan,tüketici hakem heyetine durumunuzu anlatıyorsunuz.size bir dilekçe doldutturup.isteginizi işleme alıyorlar.

süreç nasıl işliyor peki burdan sonra sabırl olmamız gerekiyor.hakem heyeti ilk olarak sizin adınıza (siz yapmamışsanız karardan önce sizin adınıza kesilen parayı istiyor) banka doğal olarak vermiyeceğine dair yazı yolluyor resmi olarak.sonra hakem heyeti bankaya savunma yapması için yazı gönderiyor bu savunmadan ssonra.hakem heyeti kararını veriyor.

bu arada 1100 tl diye biliyorum.burdan yukarısı işlemler için tüketici mahkemesine.altı için tüketici hakem heyetleri bakıyor aklınızda olsun.

tüketici hakem heyetleri bir anlamda tüketici mahkemelrinin tabiri caizse yardımcıları gibidir,
aklından bunların kararını takmaz banka diye düşünmeyin.

ortalama 1 ay ve 3 ay arasında karar veriliyor.bankaya 15 günlük süre veriliyor paranın iadesi için.

bizzat ben sorduğum için biliyorum bu süreden sonra direk icraya verebiliyosun bankayı.avukata sorduğumda saçlarını yola yola alırız faiziyle beraber demişti tabii gerek kalmadı.banka ödedi..

bu arada arkadaşlar özel mesajla soru sormaktan sa burda sorun tüm kardeşlerim bilgi sahibi olsun

saygılar

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam magvali,

Emeğine sağlık arkadaşım paylaşımın için çok teşekkür ederim.

Sağlıcakla kal,

magvali

Üye
keşke elimden gelse onların gören gözü olsam,ayagı olsam,eli kolu olsam.onları sırtımda taşısam.ben hepinizi allahım şahitki çooook seviyorum.allaha emanet olun

güz gülleri

Üye
Üye
bizde seni seviyoruz magvali.. paylaşımların eminim ki akıllardaki en önemli sorulara yol gösterdi. teşekkürler. :D

yaylagüzeli

Üye
Üye
ben 1 aylık yeni kredi çektim (birde yazılı kağıtlara okudum kabul ediyorum imzaları attırdılar) dosya masraflarımı ALABİLİRMİYİM yoksa hiç uğraşmayımmı

yaylagüzeli

Üye
Üye
ben 1 aylık yeni kredi çektim (birde yazılı kağıtlara okudum kabul ediyorum imzaları attırdılar) dosya masraflarımı ALABİLİRMİYİM yoksa hiç uğraşmayımmı

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Elinizdeki ödeme listesinde masraf var o miktarı tüketici hakem heyetine götürüp söz konusu ücreti geri alabilirsiniz ancak bi kaç ay sürebilir.

88_mine_00

Üye
Üye
mrb arkadaşlar, ben de banka mağduruydum. Ancak bir arkadaşımın önerisiyle hukuk danışmanlık hizmeti veren Law Asist firmasıyla iletişim kurdum. Bana kart aidat ücretimi geri alabileceklerini belirttiler, ve aldılar da :) lawasist.com da siteleri, kesinlikle tavsiye ederim.

gökhankoç

Üye
Üye
lawasist in bnde facebook sayfasına denk geldm. arayp bilgi aldm bana güvenilir gibi gözüktü. bakalım evrakları verdim bekliyoruz. gelişmeleri paylaşıcm;)

Yalnız Kartal

Üye
Üye
arkadaşlar bankalarda dosya masraflarını alan varmı ben bir şey yaptım yanlışmı yaptım ı yaptım bilmiyorum benim cep telefona mesaj gelmişti tüketiciden yani duymmadığım bir firmadan direk telefonda bana adımı soy adımı söyledi baya da iknalı konuştu sizin dedi bankadan dosya masralarından dolayı 1500 tl alacağınız var dedi almazsanız devletin hazinesine kalacak dedi bende inandım kredi kartımdan 130 tl cekti ve bana küryeyle hazır dilekçe gönderdiler hemen alabilrsiniz dedi bende kargoyla bankaya göderdim fakat hiç haber gelmedi 15 gün oldu bugün bankaya gittim dilek çeyle olmaz dedi dökümanı veririz dedi oda 70 tl verirsen dedi bende vermedim ozaman tükeci yalan söyledı kredi kartımda çekildi buparayı alma şansım varmı bu durumu düşen varmı aslında tüketcini para almaması lazımmış

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
arkadaşlar bankalarda dosya masraflarını alan varmı ben bir şey yaptım yanlışmı yaptım ı yaptım bilmiyorum benim cep telefona mesaj gelmişti tüketiciden yani duymmadığım bir firmadan direk telefonda bana adımı soy adımı söyledi baya da iknalı konuştu sizin dedi bankadan dosya masralarından dolayı 1500 tl alacağınız var dedi almazsanız devletin hazinesine kalacak dedi bende inandım kredi kartımdan 130 tl cekti ve bana küryeyle hazır dilekçe gönderdiler hemen alabilrsiniz dedi bende kargoyla bankaya göderdim fakat hiç haber gelmedi 15 gün oldu bugün bankaya gittim dilek çeyle olmaz dedi dökümanı veririz dedi oda 70 tl verirsen dedi bende vermedim ozaman tükeci yalan söyledı kredi kartımda çekildi buparayı alma şansım varmı bu durumu düşen varmı aslında tüketcini para almaması lazımmış

SElam Yalnız Kartal,
Dün sabah +90 0850'li bir numaradan arandım. Numaranın tamamını bilmiyorum.(Gelen aramaları temizlemiştim.) Bilsem yazardım.
Çaldı telefonum. Açtım arkada bir Ofis gürültüsü. Ben falan bankadan arıyorum dedi ve adımı soyadımı söyleyip görüşmek isteğini belirtti. buyrun dedim. benim 980 tl o bankadan hesap işletim ücreti alacağım olduğunu söyledi. Ben de o kadar yüksek bir rakam olmadığını; zaten o bankadaki kredi kartımı iptal ettirdiğimi ve hesabımı da kapattırdığımı belirttim. Bana başka kredi kartı kullanmıyor musunuz diye sordu. Ben de kullanıyorum ama size numarasını falan vermem dedim. Sen de enayiymişsin gibi bir şey söyledi ağzının içinden ve kapattı.
Eğer kartınızın numarasını bu kişilere verdiyseniz (Bence) büyük bir hata yapmışsınız. Hemen şimdi bankanızı arayın Kredi kartınızdan bilginiz dışında bir alışveriş veriş yapılmış mı sorun.(yapıldıysa bankanızı bilgilendirin ve kartınızı iptal ettirin.) Bahsi geçen 130 tl dışında bir zarara uğramamışsınızdır İnşallah.
Kredi kartınızın numarasını, adınızı ve soyadınızı ve kartın arkasındaki güvenlik numarasını bilen biri (çoğu zaman) hiç bir engele takılmadan internetten alışveriş yapabilir.
Saygılar...

Tekerlekli Sandalye