Bankalardan Kredi Çekimlerinde Dosya Masraflarını Geri Almak İçin Yapılacaklar

gülümse_hayata

Üye
Üye
Bankalardan kredi çekimleri sonrası yapılan dosya masraflarını geri alabileceğinizi biliyormuydunuz? Bir dilekçe ile bu işlemi başlatabilirsiniz. Sonrasında yapılacak işlemler yazımızın içeriğinde mevcuttur. İşte bankalarda yapılan dosya masraflarını talep etmek için yapmanız gerekenler.

İlk olarak hangi bankadan kredi çektiyseniz, o bankaya Kredi Dosya Masraflarını Geri Alma ile alakalı bir dilekçe ile başvuru yapmanız gerekiyor.

Başvurunuzdan sonra, bankadan teyit belgesi alacaksınız, bu belge 20-30 gün içerisinde elinizde olacaktır. Daha sonra belgeniz elinize ulaştığında hakem heyetine , hakem heyeti dilekçesi ile Türkiye Bankalar Birliği’ne yollayınız.

Bankalar Müşteri Lehine Verilen Karara Uymak Zorunda mı?

Kredi Dosya Masrafı İadeleri 2014 yılında, Heyetin tutarı (dosya masrafı tutarı ) 2.148 TL ye kadar olanları yargı yolu açık olmak üzere bankalar tarafından uygulanır. Bu tutar 2014 yılı için geçerlidir. Her yıl oranlara göre değişiklik gösterir. Heyet tutarı 2.148 TL olan başvurularda, başvuru sahibi lehine verdiği kararlara ilişkin banka, kararın kendisine tebliğ edilmesini izleyen 15 gün içinde, kararın gereğini yerine getirir, başvuru sahibini bilgilendirir ve her iki işlem ile ilgili olarak Türkiye Bankalar Birliği’ne yazılı bilgi verir.

Bütün bankalar için, kredi dosya masrafı iadesi gerçekleşir mi?

Türkiye Bankalar Birliği’ne üye olan bütün bankalar hakkında başvuruda bulunulabilir. Üye bankaların, yurt dışı şubeleri hakkında yapılan başvurular kabul edilmez. Kredi Dosya Masrafı İade Dilekçesinde olmaması gereken talepler şunlardır.

§ Hesaplarımın incelenmesini talep ediyorum

§ Var ise zararımın bulunup tarafıma ödenmesi,

§ Mağduriyetimin giderilmesi,

§ Bütün işlemlerden doğan zararımın tespit edilmesi

gibi ifade ve taleplere yer vermeyiniz.

Dosya Masrafını Geri Almak İçin Neler Yapacağım?

1- Önce talebinizle ilgili Bankaya başvurun

2- Bankadan başvurunuzla ilgili teyit belgesini alınız.

Bankanızın yanıt verme süresi, kredi kartı ve banka kartlarıyla ilgili başvurularınız için 20 gün, diğer bankacılık ürün ve hizmetlerinde 30 gündür.

3- Bankanızdan süresi içinde yazılı yanıt aldığınızda, yanıt tarihinden itibaren en çok 60 gün içinde ulaşacak şekilde Hakem Heyeti Başvuru Formunu doldurunuz ve Türkiye Bankalar Birliği’ne gönderiniz.

4- Aksi durumda Bankanızdan süresi içinde yanıt alamadığınız durumda, yanıt süresinin bitimini bekleyiniz. Bu süre sona erdiğinde, en çok 60 gün içinde ulaşacak şekilde Hakem Heyeti Başvuru Formu’nu doldurunuz ve Türkiye Bankalar Birliği’ne gönderiniz.

Başvuru Formu İçin TIKLAYINIZ.

5- Formu doldurduktan sonra aşağıdaki belgeleri ek yapmayı unutmayınız.

6-

§ Bankanızdan temin edilen yazılı yanıt örneği

§ Var ise başvuru teyit belgesi örneği

§ Bankanıza gönderilen başvuru dilekçesi örneği

§ Başvuruya konu işlemleri gösterir belge örnekleri ve var ise diğer belge örnekleri

yaylagüzeli

Üye
Üye
ben yaklAŞIK bir ay önce kredi çektim (ve yazılı kağıda okudum kabul ediyorum diye imza attırdılar) ben dosya masrafı alabiliyormuyum yoksa uğraşmayayımmı

kimyanSeker

Üye
Üye
ben de konuyu yakınlarımdan duydum ve işi bilen hiç masraf almadan konuyu takip eden bir avukata devrettim konuyu. 5 ay içinde 8 farklı bankadan çekilen kredilerim için ödediğim dosya masraflarımın iadesini sağladı. karşılığında benden de hiç para almadı. o avukatlık ücretini davaları kazanınca bankalardan alıyormuş. kesinlikle tavsiye ederim avukat hasan önen 05532040254, av.hasanonen@gmail.com

gülümse_hayata

Üye
Üye
Birebir yaşayıpta bizimle paylaştığınız bu bilgi için teşekkür ederiz. Aynı sorunu yaşayan ve masraflarını geri alabilmek için yol arayan insanlara ışık tutacaktır.

Tekerlekli Sandalye