Baş dönmesi nedeniyle işyerimin tavrı?

Redline1975

Üye
Üye
Merhabalar . Ben kamil yaşım 42 Yaklaşık 5 ay öncesi başdönmesi sonucu özel hast. Basvurdum bana vertigo oldugunu söylediler ilac verildi 5 ay kullandım hiç bir etkisini görmedim aksine . Hastalığım daha çok ilerledi çareyi devlet hastanesinde aradım ordanda bir sonuç çıkmadı ve sürekli başdönmem arttı ve göz kararması ve bayılmalar meydana çıktı . Şuan 10. Gün oldu ege üniversitesinde tedavideyim kesin bi sonuç yok .. işi garip tarafı iş yerim bu şekilde çalıştırmıyor hastanede sonuç vermiyor ne yapacağımı şaşdım kaldım . İşyerim 3 seçenek sundu
1: iş çıkışım çalışma fesh
2: malulen emeklilik
3: vergiden muaf
Bu konuda bana yardımınızı bekliyorum Saygılarımla

SM-N910C cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=18685]Redline1975[/MENTION] İş yerinizin size sunduğu 3 seçenekten 2 si mantıksız. Şöyleki sizin malulen emekli olmanıza iş yeriniz değil SGK karar verir. İş yeriniz size bu seçeneği sunamaz. Yada sizin malulen emekli olacağınıza dair nasıl bir garanti verebilir ki?
Vergiden muaf derken burda ne demeye çalışmışlar anlamadım.

Redline1975

Üye
Üye
Bugun kontrol oldu 10gün uzattılar sıkı dinlenme yap yorma ani haraketlerden tuzdan uzak dur başkada birsey yok .. 10. Gün sonunda heyet karar verecekmiş .. nasıl geçincen diye soran yok rapor parası 45 gün sonra ödeme yapılıyor hakkımızda hayırlısı

Redline1975

Üye
Üye
Peki işten çırabilme olasılığı varmı çalıştığım yer ağır ve tehlikeli fabrikanın her bölümü sıcak demir kesim opt. Yüm

Hakan.60

Üye
Üye
Halil abi hep sacmalamislar.
Vergiden muaf muhabbeti %40raporla engelli statüsünde devam edersin gibi bişey.
Malulen de ise %60 engelli orani lazim.
Kısacası sanki elinde bu oranı almakta git hastaneye rapor al gibi bişey olmuş.
İşten cikaracaklarda bahane arıyorlar anladığım kadari ile.
Bence Simdi sizin şirket senden tehlikeli islerde çalışabilir raporu ister.sende bu durumda o raporu alamazsın ve çıkış verirler.haklı olurlar yani.
Şirketlerin genel oyunu işte

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
[MENTION=18685]Redline1975[/MENTION],

Öncelikle çok büyük geçmiş olsun. Vertigo geçiren biri olarak acil şifalar diliyorum. Yapmanız gerekenlerle ilgili aşağıdaki yazı size yol gösterici olacaktır.

İşçinin sağlık sorunları nedeniyle işten ayrılması

Sağlık sorunu yaşayan bir işçi için birden çok ihtimal söz konusu olabilir. İşçi birkaç gün rapor alarak istirahat edebilir, her şeye rağmen çalışmaya devam edebilir, uzun vadeli bir rapor alabilir ya da işçi bu sağlık problemi nedeniyle işten ayrılmak isteyebilir. Bu yazımızın konusu, sağlık sorunu yaşayan işçinin bu nedenle işten ayrılması hakkında olacaktır.

Hastalık geçiren ya da sağlık problemi olan işçi

İşçinin birkaç günlük ya da buna benzer kısa süreli rahatsızlıklar yaşaması sık rastlanan bir durumdur. Böyle bir durumda işçi bazen sağlık raporu alarak bazen de işvereninin bilgisi dahilinde dinlenerek sağlığına kavuşmaktadır. Ancak bu yazının konusu, işçinin uzun vadeli devam eden, işini yapmasını engelleyen bir hastalığının bulunması ya da işçinin çalışmaya devam etmesi halinde sağlık probleminin ilerlemesinin muhtemel olması halinde ne yapılabileceği ile ilgilidir.

Hasta olan işçi kıdem tazminatını alarak işten ayrılabilir mi?

Sağlık sorunları, işçinin kıdem tazminatı alarak işten ayrılabileceği hallerden birisidir. Ancak her tür sağlık probleminin işçiye bu hakkı vereceğini söyleyemeyiz. Bu noktada elbette ki işverenin de sınırsız bir takdir hakkı yoktur. O halde bunun kriterleri nelerdir? İşçinin, yaşadığı sağlık problemi nedeniyle işten ayrılmak istemesi durumunda; rahatsızlığının İş Kanununun 24 üncü maddesinin 1inci fıkrasında yazılı şu iki durumdan birine uyması gerekmektedir.

İşçiyi işten çıkarma prosedürü nasıl olmalı?

İşçinin yaptığı işin, işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlike oluşturması

İşçinin sık sık rahatsızlanması ya da dönemler itibariyle hastalıklar yaşaması nedeniyle kıdem tazminatını alarak işten ayrılabilmesi için ilk şart; işçinin yapmakta olduğu işin, niteliği itibariyle, işçinin sağlığı için ya da yaşamı için tehlike oluşturması durumudur.

İşverenin ya da başka bir işçinin bulaşıcı veya işçinin işi ile bağdaşmayan bir hastalığa tutulması

Burada kastedilen işveren işçinin sürekli olarak yakından ve doğrudan buluşup görüştüğü işverendir. Yani eğer işçinin işverenine doğrudan bir yakınlaşması yoksa ya da onunla sürekli ve yakından görüşmüyorsa, bu işverenin hastalığı nedeniyle işten ayrılmak mümkün değildir.

İkincisi ise işyerinde çalışan başka bir işçinin hastalanması halidir. Hem işverenin hem de işçinin hastalanması hallerinde; bu hastalığın ya bulaşıcı bir hastalık olması gerekir ya da işçinin işi ile bağdaşmayan bir hastalık olması gerekir.

Sağlık raporu alınmalı

Sağlık nedeniyle kıdem tazminatı

İşverenin ya da başka bir işçinin bulaşıcı hastalığı nedeniyle işten ayrılma durumunda elbette bir sağlık raporuna ihtiyaç yoktur. Çünkü bunlar işçinin iradesi dışında ve ondan bağımsız gerçekleşen hastalıklar olup üçüncü şahısların hastalıkları için işçinin rapor alması beklenemez.

Ancak kendi hastalığı nedeniyle çalışamayacağını iddia eden işçinin, işten ayrıldıktan sonra mağduriyet yaşamaması için, bu durumu bir sağlık raporuyla belgelendirmesinde fayda vardır. Neticede, sadece işçisinin beyanıyla işverenin ona kıdem tazminatını ödemesini beklemek çok da mümkün olmayacaktır. Alınacak sağlık raporunda; işçinin yapmakta olduğu işin, niteliği itibariyle, işçinin sağlığı için ya da yaşamı için tehlike oluşturduğuna dair bir ibarenin bulunması gerekecektir.

İşçinin sağlık sorunlarına ilişkin örnekler

Durumu somutlaştırmak adına birkaç örnek vermek isterim. Birinci örneğimizde işçinin bel fıtığı olduğunu ve işyerindeki görevinin de sürekli eğilip kalkmayı ya da malzeme kaldırmayı gerektiren bir iş olduğunu varsayalım. Bu işçinin, fiilen yapmakta olduğu işin, sağlığı için tehlike oluşturduğuna dair bir rapor alması muhtemeldir ve böyle bir rapor alması halinde kıdem tazminatını alarak işten ayrılabilmesi gerekir.

Aynı işçinin masa başında muhasebe işi yaptığını varsayalım. Bu durumda bu işçinin yaptığı işin, sağlığı için tehlike oluşturduğunu söylemek pek de mümkün olmayacaktır. Ancak yine de, burada son sözün doktorlarda olduğunu düşünüyorum. İşçinin yaptığı işin sağlığı için tehlike oluşturduğunu söyleyen bir sağlık raporunu doğru kabul etmekte fayda vardır.

Sağlık nedeniyle işten ayrılan işçinin ihbar tazminatı

Yukarıda belirttiğim şartlarda, sağlık nedeniyle işten ayrılan işçinin kıdem tazminatını alma hakkı vardır. Ancak böyle bir durumda işçi, ihbar tazminatı alma hakkını kaybedecektir.

SONUÇ

İşçiye göre ne kadar ağır ve önemli olursa olsun; her sağlık problemi, işçiye kıdem tazminatını alarak işten ayrılma imkanı vermez. Burada temel kriter; işçinin fiilen yaptığı işin, onun sağlığı ya da yaşamı için tehlike oluşturmasıdır.

Böyle bir durumun sağlık raporuyla belgelenmesi halinde, işçinin kıdem tazminatının ödenmesi gerektiğini düşünüyorum. Buna rağmen sağlık raporu alan bir işçinin; işvereninin kıdem tazminatını ödememesi halinde ve işçinin bunu dava konusu yapması durumunda, yaptığı işin sağlığına olumsuz etkisini mahkemede yine de kanıtlaması gerekeceğini de unutmaması gerekir.

Redline1975

Üye
Üye
[MENTION=18685]Redline1975[/MENTION],

Öncelikle çok büyük geçmiş olsun. Vertigo geçiren biri olarak acil şifalar diliyorum. Yapmanız gerekenlerle ilgili aşağıdaki yazı size yol gösterici olacaktır.

İşçinin sağlık sorunları nedeniyle işten ayrılması

Sağlık sorunu yaşayan bir işçi için birden çok ihtimal söz konusu olabilir. İşçi birkaç gün rapor alarak istirahat edebilir, her şeye rağmen çalışmaya devam edebilir, uzun vadeli bir rapor alabilir ya da işçi bu sağlık problemi nedeniyle işten ayrılmak isteyebilir. Bu yazımızın konusu, sağlık sorunu yaşayan işçinin bu nedenle işten ayrılması hakkında olacaktır.

Hastalık geçiren ya da sağlık problemi olan işçi

İşçinin birkaç günlük ya da buna benzer kısa süreli rahatsızlıklar yaşaması sık rastlanan bir durumdur. Böyle bir durumda işçi bazen sağlık raporu alarak bazen de işvereninin bilgisi dahilinde dinlenerek sağlığına kavuşmaktadır. Ancak bu yazının konusu, işçinin uzun vadeli devam eden, işini yapmasını engelleyen bir hastalığının bulunması ya da işçinin çalışmaya devam etmesi halinde sağlık probleminin ilerlemesinin muhtemel olması halinde ne yapılabileceği ile ilgilidir.

Hasta olan işçi kıdem tazminatını alarak işten ayrılabilir mi?

Sağlık sorunları, işçinin kıdem tazminatı alarak işten ayrılabileceği hallerden birisidir. Ancak her tür sağlık probleminin işçiye bu hakkı vereceğini söyleyemeyiz. Bu noktada elbette ki işverenin de sınırsız bir takdir hakkı yoktur. O halde bunun kriterleri nelerdir? İşçinin, yaşadığı sağlık problemi nedeniyle işten ayrılmak istemesi durumunda; rahatsızlığının İş Kanununun 24 üncü maddesinin 1inci fıkrasında yazılı şu iki durumdan birine uyması gerekmektedir.

İşçiyi işten çıkarma prosedürü nasıl olmalı?

İşçinin yaptığı işin, işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlike oluşturması

İşçinin sık sık rahatsızlanması ya da dönemler itibariyle hastalıklar yaşaması nedeniyle kıdem tazminatını alarak işten ayrılabilmesi için ilk şart; işçinin yapmakta olduğu işin, niteliği itibariyle, işçinin sağlığı için ya da yaşamı için tehlike oluşturması durumudur.

İşverenin ya da başka bir işçinin bulaşıcı veya işçinin işi ile bağdaşmayan bir hastalığa tutulması

Burada kastedilen işveren işçinin sürekli olarak yakından ve doğrudan buluşup görüştüğü işverendir. Yani eğer işçinin işverenine doğrudan bir yakınlaşması yoksa ya da onunla sürekli ve yakından görüşmüyorsa, bu işverenin hastalığı nedeniyle işten ayrılmak mümkün değildir.

İkincisi ise işyerinde çalışan başka bir işçinin hastalanması halidir. Hem işverenin hem de işçinin hastalanması hallerinde; bu hastalığın ya bulaşıcı bir hastalık olması gerekir ya da işçinin işi ile bağdaşmayan bir hastalık olması gerekir.

Sağlık raporu alınmalı

Sağlık nedeniyle kıdem tazminatı

İşverenin ya da başka bir işçinin bulaşıcı hastalığı nedeniyle işten ayrılma durumunda elbette bir sağlık raporuna ihtiyaç yoktur. Çünkü bunlar işçinin iradesi dışında ve ondan bağımsız gerçekleşen hastalıklar olup üçüncü şahısların hastalıkları için işçinin rapor alması beklenemez.

Ancak kendi hastalığı nedeniyle çalışamayacağını iddia eden işçinin, işten ayrıldıktan sonra mağduriyet yaşamaması için, bu durumu bir sağlık raporuyla belgelendirmesinde fayda vardır. Neticede, sadece işçisinin beyanıyla işverenin ona kıdem tazminatını ödemesini beklemek çok da mümkün olmayacaktır. Alınacak sağlık raporunda; işçinin yapmakta olduğu işin, niteliği itibariyle, işçinin sağlığı için ya da yaşamı için tehlike oluşturduğuna dair bir ibarenin bulunması gerekecektir.

İşçinin sağlık sorunlarına ilişkin örnekler

Durumu somutlaştırmak adına birkaç örnek vermek isterim. Birinci örneğimizde işçinin bel fıtığı olduğunu ve işyerindeki görevinin de sürekli eğilip kalkmayı ya da malzeme kaldırmayı gerektiren bir iş olduğunu varsayalım. Bu işçinin, fiilen yapmakta olduğu işin, sağlığı için tehlike oluşturduğuna dair bir rapor alması muhtemeldir ve böyle bir rapor alması halinde kıdem tazminatını alarak işten ayrılabilmesi gerekir.

Aynı işçinin masa başında muhasebe işi yaptığını varsayalım. Bu durumda bu işçinin yaptığı işin, sağlığı için tehlike oluşturduğunu söylemek pek de mümkün olmayacaktır. Ancak yine de, burada son sözün doktorlarda olduğunu düşünüyorum. İşçinin yaptığı işin sağlığı için tehlike oluşturduğunu söyleyen bir sağlık raporunu doğru kabul etmekte fayda vardır.

Sağlık nedeniyle işten ayrılan işçinin ihbar tazminatı

Yukarıda belirttiğim şartlarda, sağlık nedeniyle işten ayrılan işçinin kıdem tazminatını alma hakkı vardır. Ancak böyle bir durumda işçi, ihbar tazminatı alma hakkını kaybedecektir.

SONUÇ

İşçiye göre ne kadar ağır ve önemli olursa olsun; her sağlık problemi, işçiye kıdem tazminatını alarak işten ayrılma imkanı vermez. Burada temel kriter; işçinin fiilen yaptığı işin, onun sağlığı ya da yaşamı için tehlike oluşturmasıdır.

Böyle bir durumun sağlık raporuyla belgelenmesi halinde, işçinin kıdem tazminatının ödenmesi gerektiğini düşünüyorum. Buna rağmen sağlık raporu alan bir işçinin; işvereninin kıdem tazminatını ödememesi halinde ve işçinin bunu dava konusu yapması durumunda, yaptığı işin sağlığına olumsuz etkisini mahkemede yine de kanıtlaması gerekeceğini de unutmaması gerekir.
Selam yazdıklarınızdan bir şey anlamadım yanlız şunu belirteyim
İşyerim tüm haklarımı veriyor
İhbar
Kıdem
Yıllık izin
Ve maaşım
Şimdi iş dr. Ve heyet e kaldı bakalım onlar nediyecekler
Ek olarak şunu belirteyim ağır ve tehlikeli işyerindeyim benim için heryer tehlikeki
Hatta izmir bir deprem olmuştu gündüz saat 4 civarı neyse bu depremi bile hiç hissetmedim arkadaslar uyarmasa halen çalışıyordum 4 tane ilaç verildi bir faydası yok zararı çok beyinde unutkanlık görmede bozukluk ( bulanık )
Aşırı kilo alma sürekli uyku ihtiyacı günde yaklaşık 16 saat uyuyorum ( raporlu olduğum zaman )
Allah cc kimseye böyle bir hastalık vermesin ne tanısı var nede çaresi 24yıl çekeni ni duydum rabbim cümlemize acil şifalar ve dayanma gücü versin

Redline1975

Üye
Üye
[MENTION=18685]Redline1975[/MENTION] İş yerinizin size sunduğu 3 seçenekten 2 si mantıksız. Şöyleki sizin malulen emekli olmanıza iş yeriniz değil SGK karar verir. İş yeriniz size bu seçeneği sunamaz. Yada sizin malulen emekli olacağınıza dair nasıl bir garanti verebilir ki?
Vergiden muaf derken burda ne demeye çalışmışlar anlamadım.
Hocam zaten onlar yolluyor sgk ya ve vergi dairesine onların doğrultusunda ilerliyeceklerdi sadece secenek sundular ve zaten şayet çıkatacak olsalardı işi uzatmadan bu durumda çalışamassın bütün haklarımı verip çıkartırlardı üzerinden 5/6 ay gecdi

Hakan.60

Üye
Üye
Isyerinin seni hastaneye yollama ve 5-6 ay calistirma sebebi seni düşündüğünden değil.Hastalik sonucunu görmeden bisey yapamayacagindan dir.cunki sonucu beklemeseler sana mahkeme hakki doğuyor.ise tekrar iadeye kadar.vb bu sebeble ısyerin sonucu beklemek zorunda.suan istelerde çıkış veremezler.(İnşallah senin dedigin gibi iyi niyetlidirler.ama böyle 2.secenekte var yani)
isyerin senin enaz %40rapor alabileceğini düşünüyor. Bu sekilde idare edemeyeceğini belirtmiş.%40alirsan engelli statüsüne çekebiliriz gibi olmuş.veya %60alirsan malulen emeklilige ayrıl demiş.
Sorun buraya kadar yok.burdan sonra başlıyor.rahatsizliginin yüzdesi %40 in altinda kalırsa ne olacak.mesela %39 oldu ne olacak.
Böyle %40 altı bir rapor verilirse tehlikeli islerde çalışabilir raporunu alamazsın.Isyerin seni engelli statüsünde de calistiramaz.
Sonuc?
Belki ben kötümser yaklaştım ama Şirketlerin genel oyunu neyazikki bu yönde.Benim başıma da böyle birşey geldi ordan biliyorum.
Hakkinda inşallah hayırlısı olur.amacim moralini bozmak değil.sadece başına gelebilecek bir olayı belirtmek.dikkatli ol.kal sağlıcakla

Tekerlekli Sandalye