Başbakanın Engelliler Haftası Mesajı

gülümse_hayata

Üye
Üye
T.C.Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "Engelliler Haftası" dolayısıyla yayınladığı mesajı:

“Toplumun ayrılmaz bir parçası olan engelli vatandaşlarımızın ihtiyaç ve talepleri, sosyal devleti işletmenin ötesinde, tüm kesimleri kucaklama, tüm kesimlere adil ve eşit hizmet sunma anlayışıyla hareket eden hükümetimizin öncelikleri arasındadır.

Bizler, göreve gelirken,kimsesizlerin kimsesi olma iddiası ve umuduyla yola çıktık.

Bu şuurla, engelli kardeşlerimizi ötekileştiren, toplumun dışına iten, onları eve hapseden çağ dışı anlayışı reddederek, pozitif ayrımcılık ilkesini hayata geçirdik; bu ilkeyi anayasa ile güvence altına alarak bu alanda bir zihniyet devrimi ve hukuk devrimi gerçekleştirdik.

Geçmiş hükümetlerce öteden beri ihmal edilen, sorunları, talepleri, istekleri görmezden gelinen engelli insanlarımıza kucak açtık; istihdamlarının teşviki ve kolaylaştırılması içinyasalar çıkardık.

Başta eğitim ve sağlık olmak üzere herkesin özgürce, rahatça yararlanabildiği imkânları, engelli kardeşlerimizin kullanımına sunduk.

Şu anda, evde bakılan her engelli birey için bakımı yapan yakınına ayda bir asgari ücret, bugünün değeriyle 630TL ödeme yapılıyor.

2006'dan itibaren 285 bin özürlü yakını bu desteklerden faydalandı.

Kurulan engelsiz yaşam merkezleriyle engelli kardeşlerimizin çok rahat ve konforlu şekilde, uzmanlarca bakımı gerçekleştiriliyor. Şu anda 93 yaşam evinde, her evde 12 engelli kardeşimiz bulunacak şekilde bu hizmet yürütülüyor.

Özürlü aylıklarını ciddi oranda arttırdık; daha önce sadece 25 TL olan özürlü aylığını, 300 TL'ye yükselttik.

İhtiyacı olan tüm engelli kardeşlerimiz, taşıma ücreti de devletimizce karşılanmak suretiyle, özel eğitim merkezlerinden ücretsiz yararlanıyor.

Engelli çocuğu bulunan anneler, 5yıl erken emekli olabiliyor; engelli çocuğu bulunan ebeveynler, günde 1 saat bakım izini alabiliyorlar.

İnanıyorum ki, önümüzdeki dönemde,sivil toplum kuruluşlarımızla el ele vererek, engelli kardeşlerimizin hayatını kolaylaştıracak çok daha büyük adımlar atılabilecek, sunulan destekler artarak devam edecektir.

Toplumumuzun en hassas meselelerinden biri olan engelli vatandaşlarımızla ilgili meselelerdeki duyarlılığın artmasına vesile olması dileğiyle, Engelliler Haftası’nı kutluyor,tüm engelli vatandaşlarımızı, ailelerini sevgiyle ve kardeşlik duygularıyla kucaklıyorum.”

Tekerlekli Sandalye