Başka bir amaçla alınan rapor oranı %40'ın altına düşerse emekliliğim iptal edilir mi

Ben 2000 yılında %40 engelli raporu ile vergi indiriminden yararlanıp 2 sene önce ile emekli oldum..Sol ayağımdan engelliyim..Şuan H sınıfı ehliyet almam için yeniden rapor istediler..Fakat yeni alınacak raporların dereceleri düşürülmüş..Eğer şuan için düşük dereceli rapor alırsam benim emekliliğim için tehlike olurmu? Emekliliğim hakkımı kaybedermiyim*

Hangi kurumdan emekli oldunuz? (ssk, bağ-kur, emekli sandığı)
Emekli olurken aldığınız raporda "süreklidir" ibaresi varmıy dı?

SSK dan emekli oldum..Raporumda süreklidir ibaresi var..Vergi indirimi için almıştım..
Ama doktorum o kadar yüksek dereceli rapor veremem diyor..Çünkü dereceleri düşürülmüş..Bende çelişki yaşıyorum.

SSK'dan vergi indirimi alarak olarak emekli olmanız, daha sonra rapor rapor oranınızın düşürülmesi halinde emekliliğinizi etkilemez. Zira vergi indirimi belgesi belgesi bir kereye mahsus alınır ve bakidir. Üstelik raporunuzda "sürekldir" ibaresinin olması bu söylediğimi güçlendirir. Ve fakat burası Türkiye siz şimdi başka bir amaç rapor alırsınız rapor oranınız %40'ın altına düşer SGK'da bu durumu bir şekilde fark ederse bir sıkıntı çıkar mı? bence çok uzak bir ihtimal, ama emeklilik gibi insan yaşamında çok önemli yere bir şey için ilerde tatsız bir sürprizle karşılaşmak adına emeklilik riske edilebilirmi ona siz karar vermelisiniz. Ben yeni çıkartın yada çıkartmayın diyemem. Bu büyük bir sorumluluk olur. Bu sorumluluğu üstüme alamam. Karar sizin.

Ama kazanılmış haklara kimse dokunamaz ama eğerki bir inceleme yapılacak olursa,hukuki açıdan bizim elimizdeki rapordaki süreklidir ibaresi haklılığımı teyit etmez mi? Bu durumda o raporu vermiş olan doktor zor duruma düşmez mi? İşin iyi tarafı ise bana rapor verecek olan doktorun halen Devlet Hastanesinde görevine devam etmiş olması..Herhalde bu durumu kendisi de düşünüp değerlendirecektir..

Evet kazanılmış hak geri alınmaz. Zaten bunun böyle olacağını yukardaki yazımda belirtmiştim. Ve olaki ilerde (olmazda olduğunuz varsayalım) tatsız bir sürprizle karşılaştınız mahkeme yoluyla haklarınızı geri alabilirsiniz. Ama emekliliğinizin iptal edilmesi çok çok çok düşük bir ihtimal. Ben yinede bu ihtimali hatırlatmak adına yazdım. Ben sizin durumuzda olsam tereddüt etmeden yeni rapor çıkartırdım. Ama size çıkartın yada yada çıkartmayın diyemem. Bu sizin kararınız.

Ben 2014. De %52 raporla emekli oldum raporum sürekli 2017 de bu rapora feto karışmış dediler beni akdeniz hastanesine gönderdiler 200 tl aldılar bakmadan imza attılar sıtajerlere ders verdiler doktorlar. Dokdorun cep telefonu kaybolmuş göz doktoru beni filime gönderdi çarpmadan sol göz gömüyor dedi bana sonucu verdi dokdoruna ver dedi ver dim ama yüzüme bile bakmadı cünkü cep telefonunu arıyordu kayıp olan benim yüzüme bak madan saglamsın dedi sol gözüm körmedigi halde imza attı yani 7 dokdora gittim %52 olan raporuma % 28. Verdiler benim emekliligim iptal olursa ben borçlarımı nasıl öderim calışamıyorum ben ne yapayım intarmı edeyim bana bir care SAYGILARIMLA ARZ EDRİM.

3 ay önce emekli oldum.2010 yılında %60 rapor almıştım.2013 yılında vergi indirimi için başvurmuştum.bu zamana kadar haber gelmedi ve internetten sorgulamada hastaneden rapor bekleniyor yazıyor.yani halen faydalanamıyorum.emekliyim alabilirmiyim vergi indirimini.Yoksa tekrar rapor için heyete girmemmi gerekir.Ve girersem raporu düşük verirlerse emekliliğimi engellerlermi.saygılat

[MENTION=19671]Bayram demirağ[/MENTION] vergi indirimini sadece aktif olarak çalışan engelliler alır. Emekli olmuş kişiler vergi indirimi alamaz.

Bayram bey başta dediğim gibi vergi indirimi aktif çalışma hayatı içinde olan engelliler için geçerli. Artık üstüne gitsenizde bişey çıkmaz malasef.

Geri