Başka birinin sürekli bakımına muhtaç olma kavramı

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Katılım
Haz 8, 2010
Mesajlar
959
Tepkime Puanı
3
Puanları
18
Özellikle malulen emekli olacak, olmayı düşünenler, “başka birinin sürekli bakımına muhtaç” olma diye bir kavram duyarlar. Çoğu kişi bu tanımın ne olduğunu tam olarak bilmiyor. Tanımın açıklamasına geçmeden önce başka birinin bakımına muhtaç olma durumunun SGK açısından neden önemli olduğunu açıklayalım.
5510 Sayılı kanun Sigortalıların ve kadın sigortalıların malul çocuklarının başka birinin sürekli bakımına muhtaç olma diye bir kavram getirerek, malulen emekli olacak kişiler ve malul çocuğu olan kadın sigortalılara erken emeklilik hakkı tanımıştır. Buna göre başka birinin sürekli bakımına muhtaç kişi (sigortalı) 1800 gün prim ödeyerek malulen emekli olabilmektedir. Peki nedir bu başkasının bakımına muhtaç olma hali?

Yasal Dayanak

ÇALIŞMA GÜCÜ VE MESLEKTE KAZANMA GÜCÜ KAYBI ORANI TESPİT İŞLEMLERİ YÖNETMELİĞİ

  • b) Süreli veya sürekli ruh sağlığı ve hastalıkları kliniğinde kalmayı gerektiren ve tedavi edilemeyen psikotik hastalıklar.
  • c) İki gözde de yüzde yüz (tam) görme kaybı.
  • ç) İki elin kaybı.
  • d) Bir kolun omuzdan ve bir bacağın kalçadan kaybı.
  • e) Her iki bacağın alttan en az 1/3’ünün kaybı.
  • f) Tedavisi imkânsız bir hastalıktan ileri gelen ağır beslenme bozuklukları ve kaşeksiler.
  • g) Solunum yetmezliği nedeniyle yardımcı solunum cihazlarının sürekli kullanılması.
  • ğ) Giyinme, beslenme, fonksiyonel mobilite, bağırsak ve mesane bakımı, kişisel sağlık bilgisi ve tuvalet ihtiyaçları gibi günlük yaşam aktivitelerinin sağlanamaması.
  • h) Yukarıda tespit edilen hastalıklar dışında kaldığı halde tedavi edilemeyen, başka birinin sürekli bakımına muhtaç olan ağır hastalıklar.
Bunun dışında birde ağır özürlü tabiri varki onuda “ÖZÜRLÜLÜK ÖLÇÜTÜ, SINIFLANDIRMASI VE ÖZÜRLÜLERE VERİLECEK SAĞLIK KURULU RAPORLARI HAKKINDA YÖNETMELİK” Düzenlemiştir.

AĞIR ÖZÜRLÜ NEDİR

a) Ağır özürlü: Özür durumuna göre özür oranı %50 ve üzerinde olduğu tespit edilenlerden günlük yaşam aktivitelerini başkalarının yardımı olmaksızın yerine getiremeyeceğine özürlü sağlık kurulu tarafından karar verilen kişilere ağır özürlü denir.

Sonuç;
Gerek, çalışma gücü kaybı gerekse sağlık kurulu raporu yönetmeliğinde iki tanımı “ağır özürlü ve başkasının bakımına muhtaç” açıklamaya çalıştık. Konuya ilişkin sorunuz varsa bu başlık altında dile getirebilirsiniz.
 
Üst