Başkent Ankara'dan kaldırım engeli ve kent estetiği

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ankara Barosu avukatlarından Utku Topcan'ın e-mail yoluyla bana ulaştırıp yayınlamamı istediği resimleri aşağıya ekliyorum. Utku bey, örnek bir duyarlılık göstererek kaldırımların engelli vatandaşların erişimi nasıl imkansız kılındığını ve kent estetiğini bozduğunu çektiği resimlerle açıkca göstermektedir.
Ayrıca belediyenin ilgili birimine yolladığı mailide ekliyorum...
Not: 40 kusür resimden sadece bazılarını yayınlayabildim...

Sayın Yetkili,

Ekte sunmuş olduğum fotoğraflar Konya Yolu (Mevlana Bulvarı) Dikmen Kavşağı'dan, ikametgahım olan Keklikpınarı Mahallesi Turtaş Sitesi'ne dek yapmış olduğum yürüyüş sırasında Kasım 2012'de çekmiş olduğum fotoğraflardır.

Fotoğraflardan da çok açık ve net biçimde görüldüğü üzere, gerek kaldırımlardaki kırıklar, şekil bozuklukları; gerekse neredeyse hiç bir noktada engelli vatandaşlarımızın yararlanabileceği şekilde yola doğru eğim yapılmamış olması Ankara Büyükşehir Belediyesi :: Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı adresinde kamuoyu ile paylaşılan "hedef" ve "ilke" lerin hiç birisi ile bağdaşmamaktadır. (insana saygı, çevreye özen, duyarlılık, kentsel estetik, temizlik ve sair ilkeler).

Ekte sunduğum Dikmen Caddesi güzergahındaki kaldırımların, ve şehrin dört bir yanında karşılaştığımız bu ve benzeri çağdışı manzaraların giderilmesi, çağdaş bir kente uygun hale getirilmesi için kurumunuzun ivedilikle icraata başlamasını talep ve temenni eder; belediyecilik çalışmalarınızda engelli yasasının gereklerini en kısa sürede bitirmenizi umud ederim.

Saygılarımla,

Av. Utku TOPCAN (LL.M)

kaldirim-engeli1.JPG

kaldirim-engeli2.JPG

kaldirimengeli3.JPG

kaldirimengeli4.JPG

kaldirim-engeli5.JPG

kaldirim-engeli6.JPG

kaldirim-engeli7.JPG

kaldirim-engeli8.JPG

kaldirim-engeli9.JPG

İsen Buga

Üye
Üye
Ankara'nın taşına bak
Gözlerimin yaşına bak....

Özellikle Çankaya ilçesi, Ankarada üvey evlat muamelesi görür. Büyüksehir Belediyesinin özellikle i.Melik Gökçek'in bir katkısı görmedim ileri de de göreceğimi sanmam.

Çankaya Belediyesi sadece sokaklara baktığı için Koca Dikmen Caddesini Büyükseşhir Belediyesine özellikle o ilçe Halkının bildiği deyimi ile İ.MElik Gökçek'e havale ederler; Büyükşehir Belediyesi oy vermedi diye bakmadığı o caddelere 10 yılda bir seçim zamanı geldiğinde laf olsun diye kaldırımları bozar düzeltir ve tekrar bozar bırakır. Taaki seçim zamanı gelene kadar cadde böyle bozuk kalacaktır.

KARDELEN

Üye
Üye
Bende katılıyom hiç dogru hizmet yok çankaya bölgesinde hiç yeşil bi alan yok evden cıkıpda hava alım oturcak park cıksan sokak cadde hep yan yana bina yapdı hiç boşluk alan yok özellikle dikmen öveçler çok üzücü bide en büyük yanlış ve pilansız yapılan kaldırımlar kaldırım yapdılar ranpa yeri bi karış yüksek böylemi ranpa yapılır akülü araba cıkmıyo rampa yeri var güya rampa yeri yolla birlik olmalı bu beni en sinirlendiren durum inş bizim bu sesimizi duygularımızı bi duyan olur duyarlı insanlar cıkar saygılar.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yahu bende bizim Bayburt'u bu konuda sınıfta kalmış sanıyordum. Resimleri görünce bizim bura Paris'miş diyesim geldi. :)

star trek

Üye
Üye
Ben elime fotomakinesi alsam böyle 500 tane foto çekerim. Hemde 25 milyonluk şehirde.
Biz engelliler kimsenin umrunda değiliz.

terranigma

Üye
Üye
Zavallı Ankara.. bir zamanların başkent seçilmiş mağrur şehri.. Dünyanın başka bir yerinde olmayan kızıl renkli Ankara Taşlarını (resimdeki taşlar aslında kızıldır) o kadar kötü bir işçilik ve altyapı çalışması(!) ile döşediler ki, taşların haline bakıp nasıl da yazık etmişler dememek elde değil.

Tekerlekli Sandalye