Bayram ikramiyesi nedeniyle evde bakım maaşınız kesilmiş olabilir

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evde bakım maaşı alanlara şok maaşınız kesilmiş olabilir

ikramiye-bakim-maasi.jpg

başlıktada belirttigim üzere maalesef bu ay evde bakım maaşında büyük sıkıntılar yaşanacak, devlet ikramiye vermişti senede iki kez olmakla birlikte toplamda 2000 lira, bunun senelik ortalaması alınarak gelire hesaplandı edindigim bilgilere göre sınıra yaklaşan hesaplaması sınırlarda olanlar bu kıskaça takıldı ve maaşları kesilmeye başlandı, konuyla ilgili yaptıgım görüşmede 2018 yılını kapsayan bir ücret ödendiginde maaşları kesilmiş durumda ikramiyeyi iade etmek söz konusu degil, yani 2000 lira alıp 14000 bin liradan olunmuştur, yazdıgım durum evde bakım maaşı alan ayrıcada evinde emeklisi olan bu ikramiyeden faydalanan ayrıca tekrar edeyim gelir hesaplaması üst sınıra yakın kişileri etkilemiştir yatan iller yatmaya başlayınca magduriyetlerde ortaya çıkıcaktır.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Evet bu konuda çok büyük mağduriyetler yaşanıyor. Tabir caizse limyada primce giderken evdeki bulgurdan oldu bir çok kişi. Bakım maaşında kişi başı gelirde sınırda olan insanlar bayram ikramiyesi nedeniyle sınırı aşdıkları gerekçesiyle maaşları kesilmiş. Verilen ikramiyeyi almama gibi bir işlem yapılabiliyor mu bilmiyorum ama bunun bir çözüme kavuşturulması gerekiyor.

Kral63

Üye
Üye
Biz evde bakım maaşı alıyoruz fakat evde bakım maaşı adı altında bayram ikramiyesi almadık nasil olurda bakım maaşı kesilir sanırım kimsede almadı bu bayram ikramiyesini nerden uydurdunuz

mehata19

Üye
Üye
Biz evde bakım maaşı alıyoruz fakat evde bakım maaşı adı altında bayram ikramiyesi almadık nasil olurda bakım maaşı kesilir sanırım kimsede almadı bu bayram ikramiyesini nerden uydurdunuz

Sanırım konuyu okumadan yazıyorsun Kral63.Bayram ikramiyesi evde bakım yardımı alana verilmedi zaten.Emekli maaşı alanlara verildi.Hatta o dönem evde bakım yardımı alan arkadaşlar illede bizede verilsin bu ikramiye diye isyan etmişlerdi.Bende demiştimki verilirse %80 imizin evde bakım ücretleri gelir kriterinden dolayı kesilir.Ben bunu dedim diye neredeyse istemediğimi düşünüp bana kızanlar olmuştu.

sunayca

Üye
Üye
Ramazan ve Kurban bayramlarında emeklilere verilen toplam 2 bin lira ‘gelir’ sayıldı. 2 bin liranın 12 aya bölünmesiyle emeklilerin maaşlarına 166 lira iyileştirme yansıdı.

Hürriyet'ten Gamze Kolcu'nun haberine göre, İkramiyeler, evde bakım maaşı alabilmek için şart olan hanede kişi başı 967 liralık aylık geliri yükseltince, birçok engellinin evde bakım maaşı kesildi. Engelliler Konfederasyonu Başkanı Turhan İçli, Hürriyet’e şunları söyledi: “Evde bakım hizmetinin sunulması için asgari ücretin üçte ikisini koşul olarak getirmek doğru değil.

Devletin bakıma ihtiyacı olan tüm vatandaşlarına herhangi bir şart koşmadan bunu sağlaması gerekir. Küçük dengeler içinde söz konusu maaşları almaya hak kazanan insanları ‘İkramiye veriyorum’ diye ömür boyu bakım aylığından mahrum bırakıyorlar.

DAVA AÇACAĞIZ

Evde bakım maaşı kapsamında her ay alınan 1179 lira yılda 14 bin liradan fazla bir gelir yapıyor. İki bayram için verilen 2 bin lira ile insanlar maaşlarından oldular. Sorunu iletmek için Kurban Bayramı’ndan yaklaşık bir ay önce bakandan (Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı) randevu istedik ancak henüz görüşemedik. İkramiyenin gelirden sayılmaması, vatandaşın temel hakkını öldürmemesi lazım. Sosyal devlet ve sosyal hizmet anlayışıyla uyuşmuyor. Henüz kaç vatandaşımızın mağdur olduğunu bilmiyoruz ancak sayının çok fazla olduğunu öngörüyoruz. Konfederasyonumuza bazı şikayetler ulaştı. Durum netleştiğinde dava açılacaktır. Bizler de partilere gidecek, bakan hanımla görüşme ısrarımızı sürdürecek, hiçbir şey yapamazsak sokağa çıkacağız.”

BAKANLIK’TAN SÖZ

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkilileri Hürriyet’e yaptıkları açıklamada “Söz konusu duruma muhatap olan engelli sayımız, toplam yardım alan engelli vatandaşlarımızın yüzde 1’inin altında. Bu vatandaşlarımızın da mağdur olmaması için ayrıca bir çalışma yürütüyoruz” bilgisini verdi.L

Kral63

Üye
Üye
Sanırım konuyu okumadan yazıyorsun Kral63.Bayram ikramiyesi evde bakım yardımı alana verilmedi zaten.Emekli maaşı alanlara verildi.Hatta o dönem evde bakım yardımı alan arkadaşlar illede bizede verilsin bu ikramiye diye isyan etmişlerdi.Bende demiştimki verilirse %80 imizin evde bakım ücretleri gelir kriterinden dolayı kesilir.Ben bunu dedim diye neredeyse istemediğimi düşünüp bana kızanlar olmuştu.

Tamam kardeş ben ıyi anladım demek istediğim sanki bütün evde bakım maaşı alan kişilerin maaşı kesilmiş gibi ŞOK ŞOK diye bunu anlatmaniz ne gerek var milleti korkutmaya

hulyacan

Üye
Üye
Tamam kardeş ben ıyi anladım demek istediğim sanki bütün evde bakım maaşı alan kişilerin maaşı kesilmiş gibi ŞOK ŞOK diye bunu anlatmaniz ne gerek var milleti korkutmaya
İkramiyeler yüzünden bizimde bakim maasi mız kesildi

SM-N9000Q cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Tekerlekli Sandalye