Bayramda çalışmak zorunlu mu?

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Her bayram arifesinde gündeme gelen tartışmayı sizlerle paylaşmak istedim. Kamu ve özel sektör ayırımı arasındaki uçurumlardan birisi de bayramda çalışma zorunluluğu ??? Kamuya arife günü dahil edilerek, birleştirilmiş daha uzun bir bayram tatili yapma hakkı tanınırken özel sektörde bu hakdan yararlanamayan yada yararlanıp yararlanamayacağını tam olarak bilemeyenler için bilgi kaynağı olsun diye yazmak istiyorum. Aslında bu konuyu tabii ki önce kendim için öğrendim ve ne yazık ki okuyup anladığıma göre özel bir bankada her ne kadar engelli kadrosunda çalışıyor olsam dahi hiçbir zaman arife günü yada bayram günü işverenin isteği dahilinde bayram mesaisi yapmaktan kurtulamayacağımı an itibariyle kabullenmiş bulunmaktayım :(

İş Kanunu’na göre bayramda çalışma yönünde işçinin çalışmama inisiyatifi var mıdır? Çalışılması halinde ücreti farklı ödenir mi?

İŞ SÖZLEŞMENİZ ÖNEMLİ!

Eğer iş yerinde bayram günlerinde çalışmaya ihtiyaç duyuluyorsa, işveren işçileri bayram tatili olan günlerde işçiyi çalışmaya zorlayamaz. Burada işçinin çalışmama yönünde inisiyatifi vardır. Ancak işçi ile işveren arasında yapılan iş sözleşmesinde veya varsa toplu iş sözleşmenizde ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışacağınıza ilişkin bir hüküm varsa ve işveren de çalışmanızı isterse çalışmak zorundasınız. Böyle bir hüküm yoksa ve ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışacağınıza ilişkin bir onay vermemişseniz bayramda çalışmak zorunda değilsiniz.

...ve ne yazık ki ben böyle bir sözleşmeye onay vermişim :( çok uzun zaman olduğundan hatırlamıyorum bile ama imza benim, bana ait ve geçerliliği tartışılamaz hükümler arasında...

BİR FAZLA ÜCRET ÖDENİR!

İş sözleşmesinde çalışma zorunluluğunuz olmamasına rağmen yine de çalışıyorsanız ücretiniz normal ücretinize göre farklı hesaplanır. İş Kanunu’nda “Ulusal Bayram ve Genel Tatil Günü” olarak kabul edilen günlerde çalışma ücreti de günlük ücreti yüzde 100 zamlı ödenmesi gerektiği belirtilmiştir. Buna göre; bayramda iş yerinde işçiler çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak; tatil yapmayarak çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenir. Eğer işvereniniz ücretinizi bu şekilde usulüne uygun ödenmediği takdirde İşkur Müdürlüğü’ne şikayette bulunabilirsiniz.

Şimdi hakkını yememek lazım bankada alacağınız her bir hakkınızı kuruşu kuruşuna, eksiksiz ve zamanında alırsınız. Olayın duygusal boyutuna fazla takılmamak en iyisi.

Sizlere işe ilk girişinizde imzalatılan iş sözleşmesinin tüm maddelerini bir fırsatını bulup da okuyarak imzalamanız dileklerimle...

Tekerlekli Sandalye